Wiedza tajemna

„Piękna i Bestia”. 40 tajemnic magicznej animacji Disneya. Co ukrywają Bella i Bestia?

„Tej historii bieg…”

Powstała w 1991 roku Piękna i Bestia to absolutnie magiczna, piękna i wzruszająca historia tytułowych bohaterów, którzy mimo dzielących ich różnic i wiszącej nad nimi okrutnej klątwy, próbują się do siebie zbliżyć, udowadniając nam, że najważniejsze w człowieku jest wnętrze, a nie zewnętrzna powłoka.

Trzeci film epoki Renesansu Disneya wyreżyserowali Gary Trousdale i Kirk Wise (Dzwonnik z Notre Dame, Atlantyda. Zaginiony ląd), muzykę skomponował Alan Menken (Mała syrenka, Aladyn, Pocahontas, Dzwonnik z Notre Dame, Herkules).


40 sekretów Pięknej i Bestii

#1 Walt Disney próbował dwa razy nakręcić Piękną i Bestię, zanim powstała znana nam animowana wersja. Pierwsza próba miała miejsce w latach 30. XX wieku, a druga w latach 50, jednak scenarzyści stwierdzili, że historia jest zbyt trudna do adaptacji.

Disney

#2 Cudowny plakat do filmu został zaprojektowany przez Johna Alvina. Artysta stworzył postery również do innych kultowych produkcji, takich jak Mała syrenka, Aladyn, Król Lew, Dzwonnik z Notre Dame, Calineczka, Kosmiczny mecz, Blade Runner, E.T. , Gremliny rozrabiają, Kolor purpury czy Lawrance z Arabii.

Disney

#3 W animacji Disneya Książę zostaje przemieniony w bestię za bycie samolubnym i bez serca. W oryginalnej baśni o tym samym tytule z 1740 roku autorstwa Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, Księcia spotyka ten los po tym, jak odmawia ożenku ze swoją matką chrzestną, która jest… złą czarownicą. Co więcej, w oryginale Bella nie musiała okiełznać dzikiego temperamentu Bestii, ale zmierzyć się z jego zwierzęcymi instynktami – w tej formie Książę stracił możliwość wyrażania się w ludzki sposób. 

Disney

#4 Jest sporo różnic między baśnią a disnejowską adaptacją. U Villeneuve nie było zaklętych mebli czy służących, Bestia mieszka sam. Nie ma Gastona. Bella jest jedną z sześciorga rodzeństwa i ma dwie wredne starsze siostry. Ojciec Belli, Maurycy, nie jest wynalazcą, ale kupcem. Maurycy zostaje pojmany przez Bestię nie przez to, że wszedł do jego zamku, ale za to, że chciał zerwać różę z jego ogrodu, aby podarować ją Belli. Pod koniec podłe siostry Belli zamieniają się w kamień. Sporo tych zmian!

Disney

#5 Stworzenie filmu zajęło w sumie cztery lata, podczas których wykorzystano talenty 600 artystów (w tym animatorów). Sześćset. Dużo.

#6 W filmie cameo zalicza mama Bambiego. Łanię z filmu Bambi (1942) widzimy w otwierającym ujęciu, kiedy pije wodę ze strumienia.

#7 Większość piosenek do Pięknej i Bestii została napisana w pokoju hotelowym Marriott.

Howard Ashman, producent wykonawczy i autor tekstów piosenek do Pięknej i Bestii (a także Małej syrenki i Aladyna) był bardzo chory i nie mógł podróżować, gdy produkcja zaczęła nabierać impetu. I tak oto kompozytor Alan Menken i producent Don Hahn zamieszkali w pokoju hotelowym w pobliżu domu Ashmana w Fishkill w stanie Nowy Jork. Oznacza to, że takie klasyki jak Be Our Guest (Gościem bądź), Beauty and the Beast (Piękna i Bestia) i Belle (Bella) zostały napisane i skomponowane na wynajętym keyboardzie w pokoju hotelowym. Według Hahna, powstały tam również niektóre postacie, na przykład Pani Imbryk.

Ashman zmarł osiem miesięcy przed premierą Pięknej i Bestii na skutek komplikacji związanych z AIDS.

Od lewej: Howard Ashman i Alan Menken

#8 Na cudnym witrażu znajduje się łacińska fraza „Vincit qui se vincit”. Oznacza to „Ten zwycięża, kto zwycięża samego siebie”. Ciekawa zapowiedź filmu…

Disney

#9 Bella jest najstarszą Księżniczką Disneya. Często można spotkać się z teorią, jakoby Piękna miała 17 lat, jednak główny animator filmu wyznał, że bohaterka ma trochę ponad 20 lat.

Disney

#10 Postać Belli inspirowana była rolą Katherine Hepburn w Małych kobietkach (1933). Scenarzystka Linda Woolverton napisała, że „W Belli jest wiele z Katherine Hepburn. Mimo tego, że postać Jo jest bardziej chłopczycą, obie były silnymi, aktywnymi kobietami, które uwielbiały czytać – i chciały więcej, niż oferowało im życie”.

RKO Radio Pictures

#11 Bella jest drugą Księżniczką Disneya, która nie pochodzi z królewskiej rodziny. Pierwszą była tytułowa bohaterka filmu Kopciuszek (1950).

Bella jest też pierwszą Księżniczką Disneya, która jest szatynką. Śnieżka, Kopciuszek, Aurora, Ariel miały czarne, blond lub czerwone włosy.

Oficjalne Księżniczki Disneya (Disney)

#12 Bella jest jedyną osobą w miasteczku, która ubiera się na niebiesko, co symbolizuje, że jest inna od reszty mieszkańców. Zauważyliście, że Bestia też upodobał sobie ten kolor? To nie przypadek – w filmie niebieski symbolizuje dobro, a czerwony zło, za czym przemawia strój Gastona.

Disney

#13 Zauważyliście, że miłość Belli do książek nie jest przypadkowa? Jej pasja nawiązuje do powiedzenia “Nie oceniaj książki po okładce”.

Disney

#14 Kiedy Bella siedzi przy fontannie podczas pierwszej piosenki, przegląda książkę. Na jednej ze stron widzimy ilustrację przedstawiającą dziewczynę, potwornego mężczyznę i zamek.

Disney

#15 Bestia to połączenie: goryla (brwi, głowa), bawoła (zgarbienie, broda i swoista melancholia), lwa (grzywa), niedźwiedzia (ciało) i wilka (nogi i ogon), natomiast jego kły zostały pożyczone od dzika. Postać zaprojektował Glen Keane, który stworzył również takich bohaterów jak Ariel, Aladyn, Pocahontas, Tarzan, John Silver i Roszpunka.

Tytułowy bohater ma też coś wspólnego z mandrylami. Keane wyznał w jednym z wywiadów, że „Bestia ma tęczowy tyłek, ale nikt poza Bellą o tym nie wie.” …. no cóż.

Disney

#16 Tak wyglądały prace koncepcyjne:

#17 W filmie ani razu nie pada prawdziwe imię Bestii. Dopiero na broadwayowskim musicalu ogłoszono, że ma na imię Adam.

Disney

#18 Piosenka Human Again została wycięta. Powód? Dodawała do filmu aż 11 minut i tworzyła problem z upływem czasu. „Pytaliśmy się: No i co? Czy Maurycy przez cały ten czas błądzi po lesie? Czy Gaston siedzi sobie w tawernie pijąc piwo i zapuszcza długą, białą brodę?” – powiedział Kirk Wise, jeden z reżyserów filmu. „Nie mogli wymyślić, co zrobić z innymi bohaterami w czasie, w którym Bella jest w zamku, żeby zachować akcję.”

#19 Uroczy Bryczek miał mieć tylko jedną kwestię w całym filmie! Jednak twórcy zakochali się w dubbingu Bradley’a Pierce’a i rozbudowali wypowiedzi jego postaci.

„Beauty and the Beast” Blu-Ray Extras/Disney

#20 Zanim Bryczek stał się bardziej wygadany, pierwotnym uroczym bohaterem miała być pozytywka.

#21 Jackie Chan to Bestia. Mówiąca i śpiewająca. W chińskiej wersji językowej, oczywiście.

#22

Bestia: Chcę coś dla Niej zrobić. Ale co?
Trybik: No.. to co zwykle. Kwiaty, czekoladki.. obietnice, których się nie dotrzyma…

Ta dosyć gorzka, ale jakże życiowa odpowiedź Trybika została zaimprowizowana przez Davida Ogdena Stiersa, który zagrał Cogswortha w oryginalnej wersji językowej. Zdanie „Well there’s the usual things — flowers, chocolates, promises you don’t intend to keep” tak spodobało się reżyserom, że postanowili go nie usuwać.

Disney

#23 Pierwotnie piosenka Be Our Guest, czyli Gościem bądź, miała być zaśpiewana dla Maurycego. Producenci uznali jednak, że nie chcą, aby postać drugoplanowa była odbiorcą tego świetnego kawałka, zatem udział w zwariowanej kolacji przypadł Belli.

#24 Większość rzeźb znajdujących się w zamku to wcześniejsze wersje Bestii. 

Disney

#25 Mrs. Potts (Pani Imbryk) pierwotnie nazywała się Mrs. Chamomile (Pani Rumianek). Twórcy chcieli, aby nazwisko bohaterki kojarzyło się z kojeniem, spokojem, jednak „chamomile” okazało się trudnym słowem do wymówienia.

Disney

#26 Płomyk, czyli Lumière, również miał nazywać się inaczej. Twórcy chcieli, aby płomienny bohater miał na nazwisko Chandal (od chandelier, co znaczy żyrandol). Zdecydowano się na Lumière na cześć słynnych braci oraz z racji tego, że prościej się je wymawia.

Disney

#27 W tym kadrze ukryto symbol Myszki Miki. Jeśli nie możecie się go dopatrzeć, to w tym artykule znajdziecie odpowiedź (i będziecie mogli poszukać Mikiego na kadrach z innych filmów Disneya).

Disney

#28 Angela Lansbury, czyli angielskojęzyczna Pani Imbryk, nagrała tytułową piosenkę za pierwszym podejściem. Jakby tego było mało, zaśpiewała ją po zupełnie nieprzespanej nocy – podczas jej lotu do Nowego Jorku ogłoszono zagrożenie wybuchem bomby.

Gwoli ścisłości – tytuł piosenki to Beauty and the Beast. Tale as Old as Time to fragment tekstu, który często używany jest jako tytuł. Która wersja, angielska czy polska, podoba się Wam bardziej?

#29 Bestia zaliczył cameo w powstałym rok później Aladynie (nomen omen, pomysł na ten film Disney ukradł genialnemu Richardowi Williamsowi, który tworzył The Thief and the Cobbler, znane w Polsce jako Złodziej z Bagdadu, 1994).

Disney

#30 Jeśli się przyjrzycie, zobaczycie, że na dolnym drogowskazie widnieje napis Anaheim. Jest to nazwa kalifornijskiego miasteczka, w którym 1955 roku powstał pierwszy Disneyland. Na pozostałych plakietach widnieją miasta Valencia i Burbank.

Disney

#31 Pierwotnie zamysł był taki, że Gaston miał przeżyć upadek z zamkowej wieży, a następnie rozprawić się z nim miało stado wilków. Producenci odrzucili ten pomysł, jednak powrócili do niego przy tworzeniu śmierci Skazy w Królu Lwie (1994).

Disney

#32 Dym widoczny podczas sceny transformacji Bestii nie jest animowany. To prawdziwy dym pierwotnie wykorzystany w powstałej w 1985 roku animacji Disneya Czarny kocioł.

Disney

#33 Legendarna scena, w której Bestia przechodzi transformację, była nie tylko wyjątkowo trudna do animowania, ale ma również specjalne miejsce w sercu animatora, Glena Keane.

„Został mi tydzień, a nawet się do tego nie zabrałem… Gdy Bestia się odwraca, myślisz, że plecy nie są wyraziste. Ale to tak naprawdę niesamowicie ekspresyjny aspekt tej postaci … I jego głowa powoli się odwraca. Ale ja trzymam ją w cieniu. A potem, gdy głowa zbliża się do nas, ta transformacja, ta – to jest moment duchowy. ”

#34 Paige O’Hara (Bella) zaimprowizowała żart o tym, żeby Bestia zapuścił brodę po przemianie w Księcia, który niemalże wszedł do filmu!

Nie ma co się dziwić, że aktorka użyczają swojego głosu Belli przywiązała się do Bestii wyglądającego jak bestia. Jej przyzwyczajenie było tak silne, że podczas nagrywania dialogów do sceny, w której Bestia przemienia się w człowieka, wypaliła „Do you think you can grow a beard?”.

„Uwielbiam Bestię Glen Keane, dlatego powiedziałam: Myślisz, że możesz zapuścić brodę? Zdanie to prawie weszło do filmu. Ale Glen [Keane] jest bardzo dumny ze swojego księcia i rozumiem dlaczego. Myślę, że naprawdę jest najpiękniejszym ze wszystkich książąt Disneya.”

Pst! Zobaczcie męskich bohaterów Disneya w realistycznym wydaniu!

Co ciekawe, Glen Keane uważa, że zdanie O’Hary powinno było paść w filmie!

Jeśli oglądaliście remake live-action z 2017 roku, to z usłyszeliście to zdanie – Disney dodał je do kwestii Emmy Watson, która zagrała Bellę.

Disney

#35 To pierwszy film Disneya, który miał finalny, w pełni opracowany scenariusz, zanim animatorzy rozpoczęli swoją pracę.

Disney

#36 Finałowa scena, w której Bella tańczy z Bestią (już odmienionym w Księcia) to zrecyklingowana sekwencja ze Śpiącej królewny (1959) przedstawiająca taniec Aurory i Księcia Filipa. Powtórne użycie materiałów nie wynikało z lenistwa animatorów, lecz pośpiechu, a recykling okazał się tutaj wielce pomocny.

Disney

#37 Jest to pierwszy animowany film Disneya, który zarobił ponad 100 milionów dolarów.

#38 Piękna i Bestia została nagrodzona Oscarem za najlepszą muzykę (Alan Menken) i za piosenkę (tytułową), jednak jeszcze dwa utwory były nominowane w tej kategorii! O statuetkę walczyły również Belle (piosenka otwierająca) oraz Be Our Guest.

#39 Piękna i Bestia to pierwszy pełnometrażowy film animowany, który wygrał Złotego Globa w kategorii Najlepsza komedia lub musical. Jest to też pierwsza animacja, która została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film, jednak przegrała z aktorskim Milczeniem owiec (1991). Dlaczego nie została nominowana za najlepszy pełnometrażowy film animowany? Kategoria ta powstała dopiero w 2002 roku – pierwsza statuetka powędrowała do Shreka (2001).

Disney

#40 Wiedzieliście, że Bella pojawiła się w Dzwonniku z Notre Dame (1996)? W podpiętym tekście znajdziecie odpowiedź na pytanie gdzie się ukrywa, ale również wiele innych ciekawych faktów o filmie!

Extra: Film doczekał się w 2017 roku wspomnianego remake’u live action. Koniecznie zobaczcie nasz artykuł o tajemnicach aktorskiej Pięknej i Bestii z Emmą Watson w roli Belli!

Disney

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial