Wiedza tajemna

Jaka była pierwsza animacja?

Pierwszy film w historii animacji. Zastanawiacie się, jaki ma tytuł? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka, bo wielu animatorów nie zgadza się ze sobą w tej kwestii.

Wielu z nich uważa, że za pierwszy animowany film uważać powinniśmy Dobre piwo(Charles-Emile Reynaud), inni optują za przyznaniem tego miana Humorous Faces (James Stuart Blackton), a jeszcze inni widzą w tej roli rosyjską produkcję, za której reżyserię odpowiada Polak. Kto ma rację? Nie mnie to rozsądzać. Obejrzałam wszystkie trzy krótkometrażówki i muszę przyznać, że odjęło mi mowę. Na początku XX wieku mogliśmy cieszyć się niewiarygodnym popisem ludzkiej kreatywności. W Humorous Faces zachwyciła mnie metoda animacji, która garściami czerpie z chalk-talks, a także z lightning-sketches. Nie macie pojęcia o co chodzi?

Już tłumaczę.

Czym są chalk talks?

To wykłady, które połączone są z rysowaniem, prezentowanych treści na tablicy. Za pomocą kredy rzecz jasna. Kiedy zyskały one na popularności i w ogóle się narodziły? Być może zdziwi to niektórych z was, ale za ich początek odpowiada Kościół Metodystów, który zastosował metodę chalk talks do nauczania wiernych. Zrobił to jeszcze w XIX wieku. Z czasem zastosotwanie chalk-talks stało się bardziej rozległe.

Pauvre Pierrot, czyli jedyny zachowany film Reynauda (niestety Dobre piwo przepadło) to z kolei efekt pracy z praksinoskopem. Czym jest praksinoskop? To rodzaj bębna obrotowego, w którym umieszczona została taśma filmowa. Urządzenie cieszy się dużą popularnością wśród fanów vintage. NA Etsy znaleźć możemy dużo tego typu cacek. Ja jestem nimi zachwycona! Warto się im przyjrzeć.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=426mqlB-kAY&w=560&h=315]

Jaka jest pierwsza lalkowa animacja?

Mowa o Pięknej LukanidzieWładysłwa Starewicza, który nazywany jest europejskim Disneyem. Zobaczcie wszystkie trzy filmy. Dajcie znać, który podoba wam się najbardziej! Moim faworytem jest film Raynauda, ale to subiektywna opinia.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=hecLrnbdFNY&w=560&h=315]
Czego nie wiecie o Starewiczu?
  • W dzieciństwie rysował na marginesach obrazki, które poruszały się, gdy kartkował zeszyt. Koledzy inspirowali się jego pasją, czego wynikiem było wydalenie Starewicza ze szkoły w Kownie. Mowa o gimnazjum.
  • W jego dorobku znajduje się ponad 100 filmów. Całkiem przyzwocie, prawda?
  • Był prekursorem animacji awangardowej, przeznaczonej przede wszystkim dla dorosłych. Piękna Lukanidato obraz walki żuków o żukównę, ich królewnę.
  • Wielka Encyklopedia Radzieckauznaje artystę za wybitnego, rosyjskiego animatora. W rzeczywistości był on Polakiem.

źródła: kultura.gazeta.pl, wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial