Wiedza tajemna

Jaka była pierwsza animacja?

Pierwszy film w historii animacji. Zastanawiacie się, jaki ma tytuł? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka, bo wielu animatorów nie zgadza się ze sobą w tej kwestii.

Wielu z nich uważa, że za pierwszy animowany film uważać powinniśmy Dobre piwo(Charles-Emile Reynaud), inni optują za przyznaniem tego miana Humorous Faces (James Stuart Blackton), a jeszcze inni widzą w tej roli rosyjską produkcję, za której reżyserię odpowiada Polak. Kto ma rację? Nie mnie to rozsądzać. Obejrzałam wszystkie trzy krótkometrażówki i muszę przyznać, że odjęło mi mowę. Na początku XX wieku mogliśmy cieszyć się niewiarygodnym popisem ludzkiej kreatywności. W Humorous Faces zachwyciła mnie metoda animacji, która garściami czerpie z chalk-talks, a także z lightning-sketches. Nie macie pojęcia o co chodzi?

Już tłumaczę.

Czym są chalk talks?

To wykłady, które połączone są z rysowaniem, prezentowanych treści na tablicy. Za pomocą kredy rzecz jasna. Kiedy zyskały one na popularności i w ogóle się narodziły? Być może zdziwi to niektórych z was, ale za ich początek odpowiada Kościół Metodystów, który zastosował metodę chalk talks do nauczania wiernych. Zrobił to jeszcze w XIX wieku. Z czasem zastosotwanie chalk-talks stało się bardziej rozległe.

Pauvre Pierrot, czyli jedyny zachowany film Reynauda (niestety Dobre piwo przepadło) to z kolei efekt pracy z praksinoskopem. Czym jest praksinoskop? To rodzaj bębna obrotowego, w którym umieszczona została taśma filmowa. Urządzenie cieszy się dużą popularnością wśród fanów vintage. NA Etsy znaleźć możemy dużo tego typu cacek. Ja jestem nimi zachwycona! Warto się im przyjrzeć.

Jaka jest pierwsza lalkowa animacja?

Mowa o Pięknej LukanidzieWładysłwa Starewicza, który nazywany jest europejskim Disneyem. Zobaczcie wszystkie trzy filmy. Dajcie znać, który podoba wam się najbardziej! Moim faworytem jest film Raynauda, ale to subiektywna opinia.

Czego nie wiecie o Starewiczu?
  • W dzieciństwie rysował na marginesach obrazki, które poruszały się, gdy kartkował zeszyt. Koledzy inspirowali się jego pasją, czego wynikiem było wydalenie Starewicza ze szkoły w Kownie. Mowa o gimnazjum.
  • W jego dorobku znajduje się ponad 100 filmów. Całkiem przyzwocie, prawda?
  • Był prekursorem animacji awangardowej, przeznaczonej przede wszystkim dla dorosłych. Piękna Lukanidato obraz walki żuków o żukównę, ich królewnę.
  • Wielka Encyklopedia Radzieckauznaje artystę za wybitnego, rosyjskiego animatora. W rzeczywistości był on Polakiem.

źródła: kultura.gazeta.pl, wikipedia.org

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: