Wiedza tajemna

5 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o „Lilo i Stich”

Kosmiczna animacja z 2002 roku podbiła serca dużych i małych. Przygotowałam dla Was pięć ciekawych faktów na jej temat, o których mogliście zapomnieć na przestrzeni czasu! W końcu od premiery filmu troszeczkę już minęło.

Lilo i Stich (reż. Chris Sanders i Dean DeBlois)

Ścieżka dźwiękowa animacji zawiera aż 7 piosenek Elvisa Presleya – więcej niż w jakimkolwiek innym filmie (wliczając te, w których grał sam Elvis.)! Wczujmy się w rock&rollowy klimat!

Też odnieśliście wrażenie, że niektóre postaci kogoś Wam przypominają…? Nic dziwnego! Twórcy stworzyli paru kosmitów inspirując się słynnymi bohaterami z kart powieści A.A Milne – Prosiaczkiem i Tygryskiem! Fani Puchatka mogli to wyłapać

Postać Kobry Bąbla („Faceta w czerni”) była wzorowana na bohaterze filmu Pulp Fiction – Marcellusie Wallace’ie. W obie role wcielił się amerykański aktor Ving Rhames.

W polskiej wersji Bąbla zagrał Przemysław Nikiel i zrobił to znakomicie!

Lilo i Stich
Pulp Fiction

Wyzwaniem związanym z wyglądem Sticha było to, że nie dało się łatwo odczytywać emocji, które przeżywał – głownie przez fakt, że nie miał źrenic. Animatorom udało się wybrnąć z tej sytuacji poprzez uczynienie Sticha bardzo ruchliwym.

Zauważyliście, że Lilo i Stich to jeden z niewielu filmów Disneya, których akcja rozgrywa się w teraźniejszości? Innymi takimi tytułami są m.in. Dumbo (1941), Zakochany kundel (1955), 101 Dalmatyńczyków (1961) czy Lis i Pies (1981), a z nowszych Miasteczko Halloween (1993), Piorun (2008) czy Ralph Demolka (2012).

Poza tym..

Animacja była nominowana do Oscara w 2003 roku wraz z innym filmem ze stajni Disneya – Planetą skarbów. Nagrodę otrzymało jednak anime Spirited Away zostawiając w tyle również Epokę lodowcową i Mustanga z Dzikiej Doliny. Kto według Was powinien wygrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial