Wiedza tajemna

Aladyn wciąż skrywa tajemnice. Disney zachwyca pomysłowością po latach

Disnejowski Aladyn (1992) jest jedną z najbardziej znanych bajek na świecie. Czy wiedzieliście o nim też to?

Aladyn był czternastym filmem (a pierwszym animowanym), który zarobił ponad 200 milionów dolarów. W ogóle nas to nie dziwi, bo film jest genialny!

Za każdym razem, gdy Aladyn kłamie, pióro na jego turbanie opada i zakrywa mu twarz. Zdecydowanie bardziej subtelne, niż u Pinokia, prawda?

Pomyślelibyście, że w pierwszej wersji to Dżafar był porywczy a Jago spokojny i wyniosły? Twórcy uznali jednak, że Dżafar będzie odbierany jako znacznie groźniejszy, gdy osobowości zostaną zamienione. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej!


Kolory i w tym filmie nie są przypadkowe. Twórcy opracowali kolorystykę filmu inspirując się… pustynią! Niebieski (woda) oznacza dobro, czerwień (upał) zło, a żółty (piasek) neutralność. Dlatego też Dżafar ubiera się na czarno-czerwono, a Dżasmina na niebiesko. Zauważyliście, że w Pięknej i Bestii jest podobnie? Stroje Belli (sukienka, którą nosiła we wiosce) i Bestii są niebieskie, natomiast koszula Gastona jest czerwona.

Podczas filmu Aladyn kilkukrotnie rzuca do Dżasminy jabłko. Ma to również miejsce podczas ich przelotu magicznym dywanem nad Grecją. Niby nic takiego, ale czy wiedzieliście, że w starożytnej Grecji rzucenie dziewczynie jabłka uznaje się za propozycję małżeństwa?

Żeby wiernie oddać ruch niskich, workowatych spodni Aladyna słynny disnejowski animator Glen Keane (ponadto reżyser Oscarowego Dear Basketball) oglądał teledyski gwiazdy rapu, M.C. Hammera (U Can’t Touch This).Gdy Aladyn pyta Dżina, czy ten może uczynić go księciem, widzimy postać z innego filmu Disneya. Zauważyliście, że gdy Dżin zagląda do książki kucharskiej, wychodzi z niej… Sebastian z Małej Syrenki?

I jak, wiedzieliście to wszystko? Dajcie znać!

Aladyn jest drugim filmem duetu John Musker & Ron Clements, których pierwszą animacją była Mała syrenka wydana w 1989 roku. Duet jest odpowiedzialny za stworzenie jeszcze kilku wspaniałych bajek – w ich dorobku jest Herkules (1997), Planeta skarbów (2002), Księżniczka i Żaba (2009) oraz Vaiana: Skarb oceanu (2016).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial