Wiedza tajemna

„Księżniczka i żaba” – sporo w niej innych postaci Disneya! Zauważyliście je?

Księżniczka i Żaba to pełnometrażowy film animowany duetu Ron Clements & John Musker powstały w 2009 roku. Akcja rozgrywa się w 1926 roku w Nowym Orleanie, gdzie marząca o własnej restauracji kelnerka poznaje księcia, który pragnie znów być człowiekiem.

Czego możecie nie wiedzieć o filmie? Jakich disnejowskich postaci występujących w nim nie wyłapaliście?


Tiana jest pierwszą afroamerykańską księżniczką w filmach Disneya.

Od razu na początku otwierającej film piosenki, W Nowym Orleanie, widzimy jak ktoś trzepie przez okno dywan – i to nie byle jaki! To ten sam magiczny dywan, na którym lata Aladyn (Aladyn, 1992)! Oba filmy zostały wyreżyserowane przez Clementsa i Muskera.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 64fkintqfgc31.jpg


Wiedzieliście, że w pierwszej wersji scenariusza główna bohaterka miała mieć na imię Maddy i… być pokojówką?

Na jednej z platform obecnych na paradzie możemy zobaczyć… Króla Trytona z Małej syrenki (1989)!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 4180467322_e29417a711.jpg

via GIPHY


Zwróciliście uwagę, że odgłosy ptaków, które słychać na początku sceny przyjęcia, są takie same, jak te na ślubie Eryka i Vanessy z Małej syrenki (1989)? Co więcej, do stworzenia pojawiających się później flamingów autorzy użyli szablonów i animacji z Małej syrenki (scena na lagunie).

Aligator Louis swoje imię otrzymał na cześć wielkiego jazzmana, Louisa Armstronga.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Princess-disneyscreencaps.com-10406.jpg

Pamiętacie scenę, gdzie Louis, opisując Mamę Odie, oplata swoją głowę długimi roślinami? Wygląda ona niemal identycznie, jak scena z Miecza w kamieniu (1963), gdzie Madam Mim zarzuca włosy na twarz tuż przed przybraniem świńskiego ryjka.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Sword-disneyscreencaps_com-7051.jpg

Animator Bruce W. Smith opisał postać Dr. Faciliera jako „dziecko miłości Kapitana Haka (Piotruś Pan, 1953) i Cruelli de Mon (101 Dalmatyńczyków, 1961). Trafnie, prawda?

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie il_570xN.1635074540_nxct.jpg

Mieliście wrażenie, że gdzieś na początku seansu mignęła Wam jakaś znajoma disnejowska postać? Niektórzy uważają, że na półce w pokoju Charlotty widzą lalkę przedstawiającą Meridę z Meridy Walecznej (2012).

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 9cc6001f-4571-4425-ba33-2834762f4c34.jpg

Oprah Winfrey, która w oryginalnej wersji językowej użyczyła swego głosu matce Tiany, początkowo zatrudniona była przy produkcji jako konsultantka techniczna. Tego nie było w planach!

Księżniczka i żaba to pierwsza animacja Disneya od czasu Króla Lwa (1994), która otrzymała oscarową nominację do więcej niż jednej piosenki. Zasłużenie?

Zauważyliście, że styl animacji był inspirowany disnejowskimi klasykami? W scenach miejskich czuć Zakochanego kundla (1955), zaś w tych mających miejsce w przyrodzie – Bambiego (1942).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: