Wiedza tajemna

(Nie) zapomniane produkcje studia Hanna-Barbera. Znacie je wszystkie?

Hanna-Barbera to duet, który dobrze znany jest każdemu miłośnikowi animacji. Jakie produkcje warto sobie odświeżyć?

Pies Huckleberry (1958 – 1962)

Wiedzieliście, że Hanna Barbera stało się sławne właśnie dzięki tej kreskówce? Serial przedstawia losy Huckleberry’ego, wiecznie wyluzowanego (a wręcz lekko śniętego) niebieskiego psa, który ima się różnych prac – raz próbuje być policjantem, szeryfem, naukowcem, kosmonautą, a nawet średniowiecznym rycerzem. Mimo tego, że efekty jego prac są z reguły odwrotne do zamierzonych, tytułowy bohater jest zawsze pozytywnie nastawiony i nie wydaje się zbytnio czymkolwiek przejmować, a od poniesienia konsekwencji ratuje go zazwyczaj łut szczęścia. W 1960 roku kreskówka, jako pierwsza w historii wygrała Emmy za wybitne osiągnięcie w dziedzinie programów dla dzieci – a na antenach była zaledwie dwa lata!

via GIPHY


Johnny Quest (1996)


Serial animowany, którego akcja rozgrywa się w nieokreślonej przyszłość, skupia się na tytułowym Johnnym Questcie – inteligentnym i odważnym nastolatku, który wraz z przyszywanym bratem i ich buldogiem, co rusz towarzyszy swemu ojcu w niebezpiecznych przygodach.


Kocia ferajna (1961 – 1962)


Obok Toma z bajek o Tomie & Jerrym, Tip-Top to chyba najsłynniejszy animowany kot. A na pewno najbardziej zawadiacki, pewny siebie król wysypiska. Jako lider kociej bandy często próbuje wymknąć się spod prawa i zawalczyć o lepsze życie dla siebie i swoich kocich pobratymców. Nie jest to proste, gdy na łapy ciągle patrzy mu miejscowy policjant. Serial pełen jest zwariowanej akcji dzięki wielkiej różnorodności członków tytułowej ferajny.


Snagglepuss (1961)


Tytułowy Snagglepuss to różowy koto-lew (niektórzy mówią, że puma albo jaguar), który kocha piękne rzeczy i wykazuje szczególne zamiłowanie teatrem. Jesteśmy świadkami, jak ten niesłychanie elegancki, dystyngowany zwierzak o nienagannych manierach robi wszystko, żeby uczynić swoją jaskinię bardziej dogodnym miejscem zamieszkania. Czy mu się to udaje? Sami musicie się przekonać!


Wally Gator (1962 – 1963)


Przygody beztroskiego aligatora, tytułowego Wally’ego, który za wszelką cenę próbuje opuścić miejskie ZOO, żeby zobaczyć świat poza kratami. Niestety, jego plany krzyżuje pilnujący go pan Twiddle.

Dwa głupie psy (1993 – 1995)

Co tu dużo mówić – tytułowe psy naprawdę nie były najmądrzejsze. Żeby było śmieszniej, zwierzaki nie mogą się od siebie jeszcze bardziej różnić – jeden to ruchliwy i panicznie bojący się kotów, jamnik, a drugi to pies pasterski, który jest powolny, a jedyne, co go interesuje, to spanie i jedzenie. Brak pomyślunku często sprowadza na bohaterów kłopoty, z którymi radzą sobie w przekomiczny sposób.


Odlotowe wyścigi (1968 – 1969)

Chyba każdy na hasło “Odlotowe wyścigi” ma przed oczami dwie rzeczy: złowieszcze uśmiechy głównych bohaterów, a zaraz potem zduszony śmiech tego bardziej kudłatego. Hanna-Barbera zaserwowało nam serial o wyścigach 11 rywalizujących ze sobą rajdowców. Jednym z nich jest główny bohater kreskówki – Dick Dastardly, który wraz ze swoim psem, Muttleyem, próbuje wygrać rajd, niekoniecznie bacząc na zasady fair-play. Nie będziemy zdradzać, czy przebiegłe sztuczki wychodzą bohaterom na dobre – przekonacie się sami! My gwarantujemy, że serial zapewni rozrywkę nie tylko fanom motoryzacji. Wyścigów w ramach serii było łącznie 34 (dwa wyścigi na każdy odcinek). Serial doczekał się kontynuacji w nowej formie (Boomerang). Nie dziwota, był świetny!

Hong Kong Phooey (1974 – 1975)

Nikt się nie spodziewa, że Penrod, spokojny i słabo rozgarnięty pies pracujący jako woźny na posterunku policji, ma swoje drugie oblicze. Gdy tylko w mieście dzieje się coś złego, bohater wskakuje do szafki, gdzie zakłada strój mistrza sztuk walk i zamienia się w pogromcę złoczyńców

Co więcej, gdy waleczny pies opuszcza posterunek, wsiada do swojego
skrzętnie ukrytego pojazdu, który ma więcej funkcji, niż ten, którym jeździ Batman. Zmiana ciuchów wcale jednak nie sprawia, że nasz bohater jest bardziej ogarnięty – wszystkie sukcesy zawdzięcza on nieocenionej pomocy swojego kota, Spota, albo głupiemu szczęściu.


Kosmiczny duch (1966 – 1968)


Zapewne mało kto kojarzy postać tego superbohatera. Przygody tytułowego Kosmicznego Ducha i jego przyjaciół, którzy dzielnie walczyli ze złem, doczekały się w Polsce emisji zaledwie kilku odcinków, by już nigdy więcej nie powrócić. W latach 90 Kosmiczny Duch został przywrócony do życia jako prowadzący fikcyjne talk-show dla dorosłych – Space Ghost Coast to Coast. Właśnie dzięki tej produkcji Duch stał się postacią kultową, a w 2005 roku DC Comics wydało nawet komiks o Kosmicznym Duchu.


Sekretna wiewiórka (1965 – 1968)


Stanowisko: Agent 000, Przełożony: Double-Q, Miejsce pracy: International Sneaky Service. Coś Wam to mówi? Tak, tytułowa wiewiórka to właśnie James Bond w puchatym wydaniu! Parodia modnych wówczas tajnych agentów przedstawia przygody małego, przebiegłego gryzonia i jego pomocnika, marokańskiego Kreta. Duet zwalcza przestępców i wrogimi agentami za pomocą niesłychanej przebiegłości i wysoce zaawansowanych gadżetów szpiegowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial