Wiedza tajemna

“Wielki mysi detektyw”, czyli wielki debiut słynnego duetu reżyserskiego. Czego nie wiecie o mysim Sherlocku Holmesie?

Wielki mysi detektyw (1986) to pełnometrażowa, disnejowska animacja opowiadająca o mysim Sherlocku Holmesie – Bazylim z Baker Street, który musi rozwikłać zagadkę porwania pewnej myszki. Okazuje się, że Bazyli trafia na trop znacznie grubszej afery.

Film jest debiutem duetu reżyserskiego Ron Clements & John Musker, którzy odpowiadają za reżyserię Małej syrenki (1989), Aladyna (1992), Herkulesa (1997), Planety skarbów (2002), Księżniczki i Żaby (2009) i Vaiany: Skarb oceanu (2016).

Zapewne widzieliście tę świetną animację, ale czy wiedzieliście, że…

Główny bohater, Bazyli z Baker Street, otrzymał swoje imię na cześć Basila Rathbone’a, który zagrał Sherlocka Holmesa w 14 filmach. Dziwnym zbiegiem okoliczności okazało się, że Basil to imię, którego pod przykryciem używał Sherlock w Harpunie Czarnego Piotra autorstwa Arthura Conan Doyle’a.

Scena z wieżą zegarową to pierwsze większe zastosowanie animacji komputerowej (koła zębate zegara) w pełnometrażowym filmie animowanym. Scena ta jest też pierwszą, w której tradycyjnie animowani bohaterowie zostali umieszczeni na komputerowo wygenerowanym tle!

Produkcja filmu trwała tylko rok – to zasługa użycia komputerów.

Profesor Ratigan w pierwotnej wersji miał wyglądać na chudego i słabego, ale kiedy do roli wybrano Vincenta Price’a jego wygląd został odpowiednio zmieniony. Co więcej, kiedy Vincent nagrywał swoje kwestie, animatorzy naszkicowali jego przesadzone szekspirowskie gesty i dodali je do ruchów Ratigana. Nie wyobrażamy sobie, żeby Ratigan miał wyglądać i poruszać się inaczej!

Vincent Price, IMDB

Akcja filmu toczy się od 19 do 21 czerwca 1897 roku. Wiadomo to dopiero, gdy przyjrzeć się gazecie „The Illustrated London Mouse”! Co więcej, w filmie nie ma ani jednej sceny, która rozgrywałaby się za dnia – wszystko dzieje się pod osłoną nocy.

W scenie w sklepie z zabawkami na jednej z półek można dostrzec figurkę z postacią z innej bajki Disneya… słonika Dumbo!

via GIPHY

Animacja była pierwotnie wydana z krótkometrażowym filmem Czyszczenie zegara (1937) z Myszką Miki.

Gdy Ratigan wygłasza swoją mowę na temat tego, jak bardzo nienawidzi Bazylego, widzimy, że ma laleczkę voodoo w kształcie myszy w „deerstalkerce” (czapka, jaką nosi Sherlock Holmes). Laleczka jest uderzająco podobna do Bazylego, ale nie filmowego, lecz tego, który pojawia się na ilustracjach Paula Galdone’a do książki Eve Titus, na której oparty jest film.

Pierwsze spotkanie Bazylego i Dawsona, gdzie Bazyli wnioskuje, że Dawson przybył z Afganistanu i tłumaczy swój proces myślowy, odzwierciedla pierwsze spotkanie Holmesa z Watsonem w Studium w szkarłacie autorstwa Arthura Conan Doyle’a.

Bill, czyli jaszczurka z Alicji w Krainie Czarów (1951) występuje również w tym filmie! Szukajcie go w scenie z piosenką The World’s Greatest Criminal Mind.

I jak, wiedzieliście to wszystko? Dajcie znać czy udało się nam Was czymś zaskoczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial