Wiedza tajemna

Najmłodsza, a zarazem najstarsza księżniczka Disneya – czego nie wiecie o Śnieżce?

Jedna z najsłynniejszych animacji Disneya po niemalże 100 latach od premiery nadal zachwyca.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków to pierwszy długometrażowy film rysunkowy Walta Disneya i tylko jeden, który został wydany przez studio w latach 30. Jest to też pierwsza amerykańska animacja pełnometrażowa. Tych kilka faktów może Was zaskoczyć.


Jako 15-letni chłopiec Walt Disney zachwycił się niemą wersją Królewny Śnieżki. Z tego powodu postanowił, że właśnie ten film będzie jego pierwszą pełnometrażową animacją – chciał wywołać w dzieciach i publiczności ten sam zachwyt, który sam przeżył jako dziecko.

Był to pierwszy film, do którego nagrano i wydano ścieżkę dźwiękową. Do filmu napisano w sumie 25 piosenek, z których Disney wybrał tylko 8. Nie podobało mu się, że większość z nich brzmi jak te z hollywoodzkich musicali, w których aktorzy śpiewali cały czas, niezależnie od akcji.

Po ukończeniu produkcji jeden z agentów działu sprzedaży dystrybutora powiedział Disneyowi, że film nie ma szans jako bajka i lepiej będzie rozreklamować go jako romans pomiędzy Śnieżką a Księciem. Zasugerował też, żeby krasnoludki wyrzucić z animacji, a tytuł zmienić na Królewna Śnieżka. Dobrze, że Walt Disney miał swój rozum i wierzył w ten projekt!

Pierwszy projekt Śnieżki wykonali artyści, którzy odpowiadali za wygląd Betty Boop – księżniczka miała mieć wydęte czerwone usta, długie rzęsy i gołe kostki, co miało uczynić ją bardziej sexy. Walt Disney odrzucił projekt – w końcu chciał, żeby Śnieżka była delikatna i niewinna.

Śnieżka jest najmłodszą, a zarazem najstarszą księżniczką Disneya. W filmie ma zaledwie 14 lat, ale jako postać istnieje najdłużej. Kolejnymi księżniczkami były Kopciuszek (Kopciuszek, 1950) i Aurora (Śpiąca Królewna, 1959).

Zauważyliście, że Śnieżka postanawia uciąć sobie drzemkę, mimo tego, że zostawiła w kuchni gotujące się jedzenie i zapalone świecie?

Gapcio jest jedynym krasnoludkiem, który nie ma brody oraz jako jedyny ma niebieskie oczy. Jest też naszym redakcyjnym faworytem!

via GIPHY

W czasie powstawania bajki w Ameryce panowała moda na ośmieszanie niemieckiego nacjonalizmu.

W filmie przejawia się to w postaci Złej Królowej, będącej macochą Śnieżki. Królowa została stworzona na wzór średniowiecznej rzeźby z katedry w Naumburgu przedstawiającej jedną z fundatorek budowli – Utę von Ballenstedt. Przez Niemców rzeźba była wykorzystywana w propagandzie jako ideał Niemki.

Tumblr/Medieval_Women

Mimo tego, krążą plotki, że jest to jeden z trzech ulubionych filmów Adolfa Hitlera, obok King Konga (1933) i Serenady w Dolinie Słońca (1941).

Zauważyliście, że w animacji pojawiły się przedmioty, które w czasach, w których rozgrywa się akcja filmu, nie zostały jeszcze wynalezione? W Średniowieczu nie było jeszcze takich rzeczy, jak zegary (widzimy je w domu i w kopalni), pianino (gra na nim Gburek), okularów tego typu (takie, jak ma Mędrek, nosił Benjamin Franklin), butów na obcasach (noszą je Śnieżka i jej macocha).

23 lutego 1939 Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków wyróżniono specjalnym Oscarem – jednym dużym i siedmioma małymi. W uzasadnieniu napisano: „Dla Walta Disneya za Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków, pionierskie osiągnięcie na polu animacji filmowej, które oczarowało miliony”. Absolutnie zgadzamy się powyższym zdaniem! A Wy?

1 comment

  1. Thanks so much for providing individuals with such a breathtaking possiblity to read in detail from this blog. It’s usually so pleasing plus stuffed with a good time for me personally and my office fellow workers to visit the blog at least 3 times in one week to learn the latest guidance you have. And indeed, I am just certainly fascinated for the superb principles served by you. Selected 1 tips in this posting are in fact the most suitable I have ever had.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial