Wiedza tajemna

Disneyland w wydaniu Studia Ghibli? Zobaczcie plany parku! Podzielony będzie na 5 stref

Idąc śladami Walta Disneya, który ukoronował swoje dziedzictwo budową Disneylandu, Studio Ghibli postanowiło wybudować Ghibliland – park rozrywki pełen kultowych bohaterów swoich anime.

Hayao Miyazaki, zwanym japońskim Waltem Disneyem, stworzył takie postaci, jak Totoro, Ponyo, susuwatari (duchy sadzy) z oscarowego Spirited Away: W krainie bogów (2001), czy Kalcyfer (demon ognia) z Ruchomego Zamku Hauru (2004).

Park rozrywki powstaje w Aichi Memorial Park znajdującym się blisko miasta Nagoja (350 km od Tokio). Lokalizację wybrano nie tylko ze względu na możliwość rozbudowy Ghibliparku na powierzchni 500 akrów – znajduje się tam już pełnowymiarowa replika domu Satsuki i Mei z Mój sąsiad Totoro (1988).

Park otworzyć się ma już w styczniu 2022 roku.

Anty-Disneyland

Hayao Miyazaki jest wielkim miłośnikiem natury, co przejawia się w jego twórczości, m.in. w Księżniczce Mononoke (1997) i Nausice z Doliny Wiatru (1984). Współtwórca Studia Ghibli poprzez stworzenie spokojnego i naturalnego placu zabaw, wykorzystującego drzewa i głazy zamiast huśtawek i trampolin, chce zachęcić dzieci do odkrywania przyrody. 

Według przedstawicieli władz regionalnych park ma być wybudowany bez wpływu na środowisko naturalne przy jednoczesnym wykorzystaniu nieużywanych ziemi i istniejących obiektów; zawierać ma naturalne przestrzenie i szlaki. Co więcej, park ma respektować otaczający go naturalny świat poprzez wolniejsze przejażdżki i skupienie się bardziej na magicznym otoczeniu, niż na wywoływaniu dreszczy.

Park podzielony będzie na pięć stref: 

Hill of Youth – tu znajdować się będą m.in. budynki z Szeptu Serca (1995) oraz sklepy z gadżetami i pamiątkami;

Ghibli Big Warehouse – strefa gastronomiczna, gdzie znajdziemy też sklepy, wystawy, strefy gier video i teatr;

Dondoko Forest – magiczny las poświęcony Totoro;

Mononoke Village – strefa z tradycyjną japońską osadą (może wzorowaną na wiosce bohatera Księżniczki Mononoke, księcia Ashitaki);

Valley of the Witches – tu przeniesiemy się do świata Podniebnej poczty Kiki (1989) i Ruchomego Zamku Hauru.

Goście będą mogli wejść do magicznego lasu Totoro, osady z Księżniczki Mononoke z rzeźbami bogów i demonów, łaźni ze Spirited Away, piekarni z Podniebnej poczty Kiki i wielu, wielu innych obiektów.

Ukończenie budowy parku wyznaczone jest na styczeń 2022 roku. Zaczynamy odkładać na podróż!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial