Wiedza tajemna

Disneyland w wydaniu Studia Ghibli? Zobaczcie plany parku! Podzielony będzie na 5 stref

Idąc śladami Walta Disneya, który ukoronował swoje dziedzictwo budową Disneylandu, Studio Ghibli postanowiło wybudować Ghibliland – park rozrywki pełen kultowych bohaterów swoich anime.

Hayao Miyazaki, zwanym japońskim Waltem Disneyem, stworzył takie postaci, jak Totoro, Ponyo, susuwatari (duchy sadzy) z oscarowego Spirited Away: W krainie bogów (2001), czy Kalcyfer (demon ognia) z Ruchomego Zamku Hauru (2004).

Park rozrywki powstaje w Aichi Memorial Park znajdującym się blisko miasta Nagoja (350 km od Tokio). Lokalizację wybrano nie tylko ze względu na możliwość rozbudowy Ghibliparku na powierzchni 500 akrów – znajduje się tam już pełnowymiarowa replika domu Satsuki i Mei z Mój sąsiad Totoro (1988).

Park otworzyć się ma już w styczniu 2022 roku.

Anty-Disneyland

Hayao Miyazaki jest wielkim miłośnikiem natury, co przejawia się w jego twórczości, m.in. w Księżniczce Mononoke (1997) i Nausice z Doliny Wiatru (1984). Współtwórca Studia Ghibli poprzez stworzenie spokojnego i naturalnego placu zabaw, wykorzystującego drzewa i głazy zamiast huśtawek i trampolin, chce zachęcić dzieci do odkrywania przyrody. 

Według przedstawicieli władz regionalnych park ma być wybudowany bez wpływu na środowisko naturalne przy jednoczesnym wykorzystaniu nieużywanych ziemi i istniejących obiektów; zawierać ma naturalne przestrzenie i szlaki. Co więcej, park ma respektować otaczający go naturalny świat poprzez wolniejsze przejażdżki i skupienie się bardziej na magicznym otoczeniu, niż na wywoływaniu dreszczy.

Park podzielony będzie na pięć stref: 

Hill of Youth – tu znajdować się będą m.in. budynki z Szeptu Serca (1995) oraz sklepy z gadżetami i pamiątkami;

Ghibli Big Warehouse – strefa gastronomiczna, gdzie znajdziemy też sklepy, wystawy, strefy gier video i teatr;

Dondoko Forest – magiczny las poświęcony Totoro;

Mononoke Village – strefa z tradycyjną japońską osadą (może wzorowaną na wiosce bohatera Księżniczki Mononoke, księcia Ashitaki);

Valley of the Witches – tu przeniesiemy się do świata Podniebnej poczty Kiki (1989) i Ruchomego Zamku Hauru.

Goście będą mogli wejść do magicznego lasu Totoro, osady z Księżniczki Mononoke z rzeźbami bogów i demonów, łaźni ze Spirited Away, piekarni z Podniebnej poczty Kiki i wielu, wielu innych obiektów.

Ukończenie budowy parku wyznaczone jest na styczeń 2022 roku. Zaczynamy odkładać na podróż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial