Newsy Shorty

Najnowsze anime Netfliksa właśnie miało swoją premierę. Pokaz technologicznych możliwości

Jeśli chodzi o japońską animację, to z wyprodukowaniem 12-odcinkowego serialu można zamknąć się w dwóch latach. Natomiast w przypadku Netfliksa i Production I.G. właśnie tyle zajęło stworzenie trzyminutowego filmu.

„Sol Levante” doczekało się wczoraj swojej premiery na Netfliksie. W zaledwie trzyminutowej animacji widzimy fantastyczny świat, w którym wojowniczka mierzy się z różnymi oponentami. Całość wygląda niesamowicie, ale nie niesie ze sobą żadnej treści – w tym wypadku nie jest to  jednak wadą. “Sol Levante” należy traktować jako pokaz możliwości nowoczesnych technik animacji i prawdopodobnie prekursora w nowym sposobie tworzenia anime.

“Sol Levante” to ręcznie rysowana animacja, która powstała przy wsparciu rozdzielczości 4K i technologii HDR (high dynamic range), która zwiększa szczegółowość, kontrast i zakres kolorów obrazu. Dzięki tak zaawansowanej technologii artyści mogą rysować jeszcze bardziej szczegółowo, niż uważano to za możliwe. 

„Sol Levante”

Netflix wcześniej zremasterował anime “Rycerze Sidonii” (2014),Godzillę” (2017) i ”Flavors of Youth” (2018) do standardu obrazu HDR, lecz „Sol Levante” od początku tworzony był, aby wykorzystać pełnię jego możliwości.

4K HDR nie jest rodzajem technologii spotykanym wśród anime, a stworzenie “Sol Levante” było bardzo wymagające dla samych twórców, jak i sprzętu. Dzięki połączeniu sił Netfliksa (działu zajmującego się badaniami i rozwojem) oraz japońskiego studia Production I.G.”(Ghost in the Shell” , animowane sekwencje „Kill Bill: Volume 1” (2003)) udało się stworzyć animację, która otwiera wiele nowych możliwości.

„Sol Levante”

Animacja jest bardziej pokazem i dowodem na to, że da się tworzyć anime w taki sposób. Trzeba podkreślić, że nie każdy dysponuje sprzętem, żeby obejrzeć ją zgodnie z założeniami. Nawet jeśli jesteśmy posiadaczami sprzętu, który wyposażony jest w technologię 4K i HDR, to żeby zobaczyć film w pełnej krasie i ze wszystkimi detalami należy mieć wykupiony dostęp do Premium Plan (plan standardowy wyświetla obraz w rozdzielczości HD).

Netflix postrzega „Sol Levante” bardziej jako eksperyment, natomiast twórcy filmu mają nadzieję, że ich podejście zostanie powszechnie przyjęte. Sam reżyser, Akira Saitoh, powiedział, że użyta przez nich technologia jest innowacyjna i pozwala patrzeć w przyszłość.

Production I.G. i Netflix już powiedziały, że z technologii i technik zastosowanych przy pracy nad animacją będą mogli korzystać inni artyści, co oznacza, że każdy z nich będzie mógł sam stworzyć anime w technologii 4K HDR. Biorąc pod uwagę liczbę istniejących studiów anime i że z nowej technologii zaczną korzystać również te najsłynniejsze, to dla fanów anime szykują się naprawdę wspaniałe czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial