Wiedza tajemna

“Herkules” – informacje, które każdego fana wprawią w konsternację


Disnejowski Herkules to trzeci pełnometrażowy film reżyserskiego duetu Ron Clements & John Musker. Zobaczcie, czego o nim na pewno nie wiedzieliście.

Hercules to pierwszy film Disneya, który zainspirowany był nie baśnią, a mitologią. Wcześniej w Fantazji (1940) zawarto jeden segment Symfonia pastoralna przedstawiający mityczny grecki świat.

Akcja filmu rozgrywa się w Grecji, więc tak naprawdę imię głównego bohatera powinno brzmieć… Herakles! Herkules to odpowiednik tego samego imienia, ale rzymskiego. W mitologii Herakles (Herkules) jest synem Zeusa, a Zeus jest bratem Posejdona. Posejdon zaś ma syna o imieniu Tryton. Pamiętacie, że ojcem Ariel z Małej syrenki (1989) jest właśnie Tryton? Disnejowscy Herkules i Ariel należą do jednej rodziny!

W scenie, gdy Herkules jest malowany na wazie, ma na sobie skórę lwa. Gdy zrzuca ją z siebie, można zauważyć, że jest to postać Skazy z filmu Król Lew (1994).

via GIPHY

Podczas seansu mieliście wrażenie, że Filoktet wygląda Wam znajomo? Słusznie! Wygląd satyra inspirowany był aktorem, który użyczył mu głosu w oryginalnej wersji językowej, Dannym DeVito!


Stworzenie sceny walki Herkulesa z wielogłową Hydrą zajęła niemalże półtora roku, a pracowało przy niej trzynastu animatorów i dyrektorów technicznych. Ogrom pracy, jak na czterominutową walkę, ale opłaciło się!

Wypowiedziane przez Hadesa zdanie “Spokojnie, to dopiero pierwsza runda” pada dokładnie w połowie filmu. Niezły timing!

via GIPHY


Myśleliście nad tym, jak to możliwe, że Hades nie zdawał sobie sprawy, że maleńki Herkules nie został zabity przez Bóla i Panika, skoro był Panem Umarłych? Hades ewidentnie nie śledził na bieżąco swojej księgi wejść.

Jest to trudne do wyobrażenia, ale film powstał z powodu hejtu wylanego na dwa wcześniejsze filmy DisneyaPocahontas (1995) i Dzwonnika z Notre Dame (1996). Głównym zarzutem do tych dwóch genialnych animacji było to, że są „zbyt mroczne” i poruszają „zbyt poważne problemy”, których Disney nie powinien podejmować w swoich animacjach. Hercules został wydany, żeby rozluźnić atmosferę.

I jak, spodziewaliście się tego wszystkiego?

Clements i Musker w późniejszych latach nakręcili Planetę Skarbów (2002), Księżniczkę i Żabę (2009) i Vaianę: Skarb oceanu (2016).

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial