Wiedza tajemna

Najbardziej niemoralna bajka Disneya. Garść faktów o „Pinokiu”, które mogą zszokować

Opowieść o krnąbrnym i egoistycznym pajacyku, który bardzo chce być chłopcem, pełna jest sytuacji moralnie wątpliwych.

Pinokio (1940) to drugi pełnometrażowy film Disneya po Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach z 1937 roku. Film zaliczający się do Złotej Ery Disneya uważany jest za jedną z najpiękniejszych bajek na świecie. Zobaczcie, czego o nim nie wiecie!

W 1937 roku, kiedy studio było jeszcze w trakcie produkcji Królewny Śnieżki…, animator Norman Ferguson zwrócił uwagę Walta Disneya na powieść Carlo Collidiego. Po przeczytaniu książki „Walta aż roznosiło z entuzjazmu„, jak ujął to Ferguson.

Pierwotnie miał być to trzeci film studia, ale długi i żmudny proces powstawania Bambiego (1942) sprawił, że prace nad Pinokiem ukończono wcześniej.

Wygląd Błękitnej Wróżki inspirowany był urodą Jean Harlow, zaś animację jej postaci oparto na ruchach Marge Champion, aktorki, która użyczyła swej figury i ruchów Królewnie Śnieżce. 

Jean Harlow

Figaro był ulubioną postacią Walta Disneya. Wizjoner chciał, żeby uroczy kociak pojawiał się w animacji tak często, jak to możliwe. Po zakończeniu prac nad filmem Figaro został kotem Myszki Minnie.

via GIPHY

W sierpniowym numerze Playboya z 1993 roku wymieniono aż 43 przypadki przemocy i niepochlebnego zachowania obecnych w filmie, w tym 23 naruszenia nietykalności cielesnej, 9 aktów zniszczenia mienia, trzykrotne użycie slangowego określenia „osioł”, 3 przypadki przemocy z udziałem zwierząt, 2 ujęcia męskiej nagości i jeden przypadek domniemanej śmierci. Nieźle, jak na bajkę dla dzieci.

Animatorzy mieli trudności z ustaleniem, jak zanimować Geppetto – wczesne modele wyglądały zbyt podobnie do Mędrka z Królewny Śnieżki. Finalnie postanowiono, że postać zostanie oparta na aktorze, który podkładał po nią głos, czyli Christianie Rubie.

via GIPHY

Kiedy Walt Disney odbierał Oscara za Królewnę Śnieżkę… opowiedział publiczności o Pinokiu, który wciąż był w produkcji. Widownia słuchała go z zapartym tchem przez 25 minut!

W powieści z 1883 roku Pinokio zabił Hipolita Świerszcza rzucając w niego młotkiem. Dosyć wymowne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Świerszcz był sumieniem Pinokia!

Walt Disney nie był zadowolony z postępów, więc w połowie prac nad filmem wstrzymał produkcję, żeby przemyśleć historię i przeprojektować bohaterów.

Kiedy będący w świetle reflektorów Świerszcz śpiewa Milion gwiazd na niebie lśni (When You Wish Upon a Star) po lewej stronie ekranu możemy zobaczyć dwie książki – Piotrusia Pana i Alicję w Krainie Czarów! Walt Disney zaczął prace nad ekranizacjami tych dwóch powieści, gdy Pinokio wchodził na ekrany. Filmy powstały odpowiednio w 1953 i 1951 roku.

via GIPHY

Co więcej, When You Wish Upon a Star jako pierwsza piosenka Disneya wygrała Oscara.

John Musker & Ron Clements konsultowali się odnośnie do podwodnych scen z Pinokia, kiedy tworzyli Małą syrenkę (1989).

Film został ponownie wydany w 1992 roku, gdy dokonano drobiazgowej renowacji obejmującej czyszczenie i usuwanie zadrapań z oryginalnych negatywów klatka po klatce, ożywienie kolorów i poprawę dźwięku.

Znalazł się na liście stu najlepszych filmów w historii kina, zorganizowanej przez magazyn Time w 2005 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial