Wiedza tajemna

„Doug Zabawny” – tajemne akronimy, postaci z życia scenarzysty i powtarzające się numery

Kreskówka o dzieciaku, który czuje się niekomfortowo w nowym mieście, aż do momentu zawarcia pierwszej przyjaźni, zawładnęła sercami polskich widzów w latach 90.

Doug to amerykański serial animowany pomysłu Jima Jinkinsa opowiadający o losach Douga Zabawnego, jego psa Zrazika i przyjaciela Skeetera Valentine. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście Bluffington.

via GIPHY

Serial składa się z 52 odcinków wyprodukowanych dla Nickelodeon w latach 1991-1994 oraz z 65 odcinków wyprodukowanych przez Disney w latach 1996-1999. W 1999 roku powstał również film Doug Zabawny (Doug’s 1st Movie).

Poniżej ciekawostki o Dougu – sprawdźcie, czy wiedzieliście to wszystko!

Sąsiedzi Funniego nazywają się Dinks. Ich nazwisko pochodzi od akronimu D.I.N.K. co oznacza „podwójny dochód, brak dzieci” („double income, no kids”). Jest to slangowe określenie odnoszące się do bezdzietnej pary, w której obie osoby pracują i są bardziej zamożne, bo nie muszą wydawać pieniędzy na dzieci.

Kilku bohaterów było zaczerpniętych z życia Jima Jinkinsa. Na przykład Patti Majonez (Mayonnaise) jest połączeniem imion dwóch dziewczyn, w których twórca podkochiwał się w szkole, a niewidzialny dyrektor Douga, pan Buttsavich, otrzymał nazwisko po dyrektorze szkoły podstawowej, do której chodził Jinkins.

Doug Zabawny i Patti Majonez

Wszyscy wiemy, że ulubiony zespół Douga to The Beets, ale czy zauważyliście, że jest to odniesienie do The Beatles? Główny wokalista jest uderzająco podobny do Johna Lennona, a perkusista do Ringo Starra.

Douglas „Doug” Zabawny ma urodziny 22 sierpnia i jest leworęczny.

Doug przeprowadza się na 21 Jumbo Street, której nazwa pochodzi od firmy, która produkowała serial – Jumbo Pictures Inc.

Zrazik, pies Douga, to Bulterier.

via GIPHY

Numer 47 wiele razy pojawiał się w serialu. Widnieje on m.in. na szafce Douga, na wielu znakach drogowych, stanowi nawet numer posiłku z wątróbki i cebuli w restauracyjnym menu.

Postać Smasha Adamsa jest oparta na Jamesie Bondzie, a Man-O’Steel Mana na Supermanie.

Man-O’Steel Man

W odcinku pilotażowym Doug pisał w „pamiętniku”, a nie „dzienniku”. W późniejszych odcinkach Doug denerwował się za każdym razem, gdy inna postać określała jego dziennik jako pamiętnik.

Jim Jinkins celowo wyprodukował trzynaście odcinków z przygodami Quailmana, w razie gdyby miał powstać spinoff. Rozważał również zrobienie programu o Judy Zabawnej.

Quailman

Pomiędzy seriami stworzonymi przez Nickelodeon i Disney istnieje kilka różnic i nie są nimi tylko wiek i garderoba większości bohaterów! Rozpadło się The Beets, Honker Burger został wykupiony i zamieniony we francuską restaurację, Roger Klotz jest tak bogaty, jak Beebe Bluff, Burmistrz jest Dyrektorem szkoły, Pani Dink jest Burmistrzem, Zrazik mieszka w tipi, a nie w igloo, Connie dużo schudła, młodociany przestępca Skunky Beaumont w końcu ma twarz, a Zabawni mają nowe dziecko – Kleopatrę Zabawną.

via GIPHY

Oglądaliście serial obu produkcji? Która się Wam bardziej podobała? Dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial