Wiedza tajemna

“Bambi” – mogło być znacznie mroczniej. Fakty, o których nie mieliście pojęcia

Opowieść o osieroconym jelonku wielką zadrą weszła w serca wszystkich, którzy kiedykolwiek widzieli Bambiego. Mało kto wie, że bajka miała być jeszcze bardziej makabryczna.

Ponadczasowa opowieść o miłości, przyjaźni i marzeniach, czyli Bambi (1942) to piąty pełnometrażowy film Walta Disneya. Klasyczna disnejowska animacja zachwyca po dziś dzień nie tylko swoim wyglądem, czy wykreowanymi uroczymi postaciami, ale nadal aktualnym przesłaniem.

Bambi jest ostatnim filmem należącym do Ery Smoły i Cukru zaliczającej się do Złotej Ery Disneya

Mimo tego, że animacja słynna jest na całym świecie, pewne fakty o niej nie są powszechnie znane:

Film powstał na podstawie powieści przeznaczonej dla dorosłych odbiorców. W powieści austriackiego pisarza Felixa Saltena Bambi, Life in the Woods (1923) opisana jest nie tylko śmierć matki małego jelonka, ale i scena, gdzie ojciec Bambiego prowadzi go do śmiertelnie postrzelonego człowieka, aby pokazać, że ludzie nie są nieśmiertelni. W 1936 roku książka została zakazana w Niemczech. Naziści uważali, że jej treść można postrzegać jako alegorię trudnej sytuacji Żydów w Europie.

Wygląd filmu został zainspirowany twórczością chińskiego artysty, Tyrusa Wonga, którego szkice o miękkim tle eksponowały pięknie narysowane zwierzęta. To on stworzył film od strony artystycznej.

Tyrus Wong
Tyrus Wong

Żeby wiernie oddać ruchy i wygląd saren i jeleni animatorzy podglądali zwierzęta zamieszkujące ZOO, oglądali filmy przyrodnicze, rozmawiali z ekspertami oraz przez kilka nocy obserwowali rozkładające się ciała, żeby zobaczyć, jak działają ich sarnie ścięgna i mięśnie. Ponadto Disney założył w studiu małe zoo z królikami, kaczkami, sowami, skunksami oraz parą jelonków o imionach Bambi i Faline.

Postaci króliczka Tuptusia i skunksa Kwiatka zostały stworzone na potrzeby filmu, żeby wnieść trochę (bardzo potrzebnego) humoru.

via GIPHY

Jeśli myśleliście, że śmierć matki Bambiego nie mogła być już bardziej traumatyczna, to grubo się mylicie. Poniżej nieużyte storyboardy przedstawiające postrzelenie matki Bambiego, gdy uciekała przed śmiercią:

Disney

Co więcej, pierwotny plan Disneya zakładał, że Bambi wróci do matki po tym, jak już została zastrzelona i znajdzie ją w kałuży krwi. Scena miała też pokazać, jak kłusownik odciąga od maleńkiego dziecka bezwładne ciało jego matki. Na szczęście dla naszej psychiki zdecydowano, że śmierć łani wywrze na widzach równie mocne wrażenie, gdy odbędzie się poza kadrem.

Disney
Disney

Córka Walta została straumtyzowana przez śmierć łani tak samo, jak reszta świata. Diane Disney błagała ojca, żeby nie zabijał matki Bambiego. Niestety, prośby dziewięciolatki nie zostały wysłuchane, a jej ojciec zasłonił się zgodnością z książką. Nawet gdy Diane sprytnie zauważyła, że jego poprzednim filmom zdarzyło się odbiec od swoich oryginalnych źródeł, Walt nadal nie chciał poruszać tej kwestii.

Film zainspirował jednego z Beatlesów, Paula McCartneya, do zostania obrońcą praw zwierząt. Oczywiście największe wrażenie wywarła na nim śmierć matki Bambiego, którą zobaczył jako młody chłopak – to dzięki tej scenie dorosły Paul postanowił bronić tych, którzy sami obronić się nie mogą, opowiadać się przeciwko noszeniu futer, polowaniom czy hodowli zwierząt.

Dialogi są bardzo oszczędne – składają się z mniej niż 900 słów. Jest to najmniej wśród pełnometrażowych animacji Disneya.

Ojciec Bambiego pojawia się tak krótko na ekranie, ponieważ zbyt wielkie trudności sprawiała animacja jego poroża.

Disney

Preprodukcja filmu rozpoczęła się już w 1936 roku i Bambi miał być drugim pełnometrażowym filmem animowanym Disneya po Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach (1937). Dążenie do perfekcji i pogoń za realizmem postaci znacznie opóźniły projekt, dlatego Pinokio (1940), Fantazja (1940) i Dumbo (1941) zostały wydane wcześniej niż Bambi.

Premiera Bambiego planowana była na grudzień 1941 roku, ale po Pearl Harbor Disney pomyślał, że lepiej będzie poczekać do następnego roku.

Jest to pierwszy i jeden z niewielu filmów Disneya, w których piosenki nie są śpiewane przez bohaterów, lecz przez solistę lub chór. Był to jedyny niemuzyczny film studia aż do czasu 101 Dalmatyńczyków wydanych 19 lat później i jedyny niemuzyczny film z piosenkami śpiewanymi w tle, aż do czasu powstania Tarzana w 1999 roku.

Dwie asteroidy zostały nazwane na cześć Bambiego i Tuptusia (Thumpera).

via GIPHY

Bambi to ulubiony film Walta Disneya ze wszystkich jego animacji, na równi z Dumbo.

W grudniu 2018 roku kłusownik z amerykańskiego stanu Missouri został skazany na rok więzienia za nielegalne zabijanie jeleni na trofea. W ramach kary musiał oglądać Bambiego raz w miesiącu. Z pewnością zrobiło mu to dobrze na głowę i serce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial