Wiedza tajemna

Kopciuszek Greczynką? 15 rzeczy, których nie wiedzieliście o „Kopciuszku”

Klasyczna bajka Disneya, która uratowała studio przed upadkiem. Garść faktów o animacji otwierającej lata 50.

Opowieść o sierocie wykorzystywanej przez podłą macochę, która znajduje w końcu swego księcia bezsprzecznie zaliczana jest do absolutnych klasyków nie tylko disnejowskiej, ale i światowej animacji.

Szósty pełnometrażowy film Disneya to bajka pełna magii, cudownych sidekick’owych postaci, przyjaźni i miłości, która oczarowała widzów na całym świecie.

Kopciuszek (1950) należy do Złotej Ery filmów studia (niektórzy się upierają, że do Ery Srebrnej). Zanim zgłębicie tajniki disnejowskiej Golden Age przeczytajcie

Ciekawostki o Kopciuszku

Disnejowska animacja oparta jest na bajce Charlesa Perraulta z 1697 roku, który spopularyzował europejską wersję ludowej opowieści, dodając do niej dyniowy wóz, Wróżkę Chrzestną i szklane pantofelki.

Jednakże to nie Francuzi wpadli na pomysł o dziewczynie gubiącej buty. Otóż pierwszy Kopciuszek był Greczynką! Pierwsza zapisana historia z udziałem Cinderelli pochodzi już z VI wieku p.n.e.! W skrócie: Rhodopis, greckiej kurtyzanie, orzeł wykrada jednego buta, z którym leci hen przez Morze Śródziemne i upuszcza go na kolana egipskiego króla. Władca bierze but za znak z niebios (dosłownie i w przenośni) i wyrusza na poszukiwania jego właścicielki. Udaje mu się znaleźć Rhodopis, którą poślubia. 

Scena ze snem Kopciuszka nie weszła do filmu. Przedstawiała ona sen, w którym mnóstwo Kopciuszków bierze się za wykonywanie wszelkich obowiązków z listy prac domowych. Poniżej storyboardy i piosenka w nowym nagraniu – oryginalne zaginęło. Posłuchajcie – może stanie się i Waszą ulubioną melodią do sprzątania!

Akcja filmu rozgrywa się we Francji w XVII wieku, a ze względu na wielkość dyń niektórzy uważają, że wszystko działo się w czerwcu. 

Główna bohaterka ma 19 lat i ma na imię Ella. Imię księcia nie jest znane, ale wszyscy wiedzą, o kogo chodzi, gdy powie się “Prince Charming”.

Film zawiera jedną z ulubionych animacji Walta Disneya. Jest nią czar Wróżki Chrzestnej, dzięki któremu strój Kopciuszka przekształca się z różowej sukienki do sprzątania w jasnoniebieską suknię balową.

via GIPHY

Zauważyliście, że Kopciuszek ma jakiś problem z butami? Podczas filmu gubi obuwie kilkukrotnie! Wszyscy wiedzą, że z nogi spada jej szklany pantofelek, gdy ucieka z balu, ale czy wszyscy odnotowali, że podobny przypadek ma miejsce jeszcze dwa razy podczas filmu? Pierwszy raz, gdy podaje śniadanie swojej macosze i przyrodnim siostrom (gubi but na schodach). Drugi raz, gdy ucieka od księcia, a trzeci w dniu ślubu! 

Z filmu wycięto piosenkę Dancing on a Cloud.  

Książę miał mieć więcej czasu ekranowego. Jeden z oryginalnych scenariuszy zawiera scenę, w której książę wydaje się polować na jelenia – pod koniec sceny okazać się miało, że tak naprawdę są przyjaciółmi.

Lucyfer, podły kot, miał swój pierwowzór w prawdziwym świecie. Postać czarnego kocura została zainspirowana złośliwym kotem jednego z animatorów.

Rozmiar buta Kopciuszka to 4 1/2. Wiemy to jednak dopiero z filmu Kopciuszek 3: Co by było gdyby z 2007 roku. Mała stópka ma symbolizować, jak delikatną osobą jest Kopciuszek.

Oscarowa piosenka Bibbidi-Bobbidi-Boo stała się bardzo popularna dzięki wersji Perry’ego Como i sióstr Fontane.

Zakończenie miało różnić się od finalnego. W jednej z wyciętych scen arcyksiążę poznaje tożsamość Kopciuszka i zabiera ją do zamku. Tam dziewczyna zostaje przedstawiona księciu, który jest zaskoczony (ale nie rozczarowany), że Kopciuszek jest służącą, a nie księżniczką. Wtedy pojawia się Wróżka Chrzestna, która przemienia wygląd Kopciuszka na ten, jaki miała na balu.

Żeby zaoszczędzić pieniądze, cały film nakręcono najpierw z aktorami. Budżet studia był mocno nadwyrężony i nie byłby w stanie pokryć kosztów animatorów, którzy musieliby poświęcić mnóstwo czasu na wymyślenie wszystkich elementów. Nakręcono zatem film, aby animatorzy mogli skopiować ruchy i manieryzmy postaci.

Gdyby nie sukces Kopciuszka Walt Disney Productions by zbankrutowało. Oczywiście wszystkie pięć poprzednich filmów studia było wspaniałe, ale nie zapominajmy, że druga wojna światowa wpłynęła też na box office’y. Studio miało ponad 4 miliony dolarów długu i wszystko zależało od tego, czy film odniesie sukces. Udało się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial