Wiedza tajemna

Tajemnice sawanny, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o „Królu Lwie”, ale baliście się zapytać

Do niedawna najbardziej dochodowa produkcja wszech czasów skrywa swoje tajemnice. Plagiatu nikt się nie spodziewał.

W 1994 roku światem wstrząsnęła produkcja Disneya o przygodach małego lwiego następcy tronu.

Król Lew do tej pory wzrusza, bawi i przeraża widzów z każdego zakątka Ziemi. Ma status bajki absolutnie kultowej, a zarazem sztandarowej dla amerykańskiego studia.

Nieznane fakty o tej ponadczasowej animacji:

Pierwotnie film miał nosić tytuł The King of the Jungle. Na szczęście twórcy w porę się zorientowali, że lwy nie żyją w dżungli.

Scenarzystka Irene Mecchi wyjawiła, że pomysł na film został jej przedstawiony jakoHamlet w Afryce z dorzuconym Bambim, więc Bamblet”.

Ryk lwów w filmie jest tak naprawdę lwem tygrysów. Lwy ryczały za cicho.

Twórcom zarzuca się plagiat japońskiego serialu animowanego Kimba, biały lew (1965). Do sprawy sądowej nie doszło, bo firma odpowiedzialna za japońską produkcję nie wierzyła w możliwość wygranej z wpływowymi prawnikami Disneya. Co ciekawe, wdowa po producencie Kimby, powiedziała, że jej mąż byłby zachwycony tym, że disnejowskie studio zainspirowało się jego dziełem.

Kimba, biały lew (1965)
Kimba, biały lew (1965)
Kimba, biały lew (1965)

Scena otwierająca film miała początkowo być jedynie dialogiem przedstawiającym głównych bohaterów. Pomysł został porzucony, gdy twórcy usłyszeli Circle of Life skomponowane przez Hansa Zimmera – uznali, że utwór jest tak wspaniały, że koniecznie cały musi się zmieścić w scenie. Cały początek filmu został zmieniony pod tę piosenkę.

Pierwotnie Skaza w ogóle nie był spokrewniony z Simbą i dowodził stadem pawianów, Rafiki miał być gepardem, a Timon i Pumba mieli przyjaźnić się z Simbą od samego początku.

Czy wszyscy zauważyli, że animacja i tekst piosenki Przyjdzie czaszainspirowane pochodami nazistów?

Blizna na twarzy Skazy jest dokładnie w tym samym miejscu, gdzie blizna głównego bohatera filmu Scarface.

Animatorzy chcieli, aby ruchy i osobowości ich lwich postaci były wiernie oddane, zatem odbyli podróż do Afryki, aby obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jakby tego było mało, żywe lew i lwiątko zostały przywiezione do studia, żeby animatorzy mogli badać ich ruchy

Scena z pędzącymi w popłochu gnu zajęła twórcom trzy lata. Nie tylko trzeba było narysować i zaanimować tysiące gnu, ale dział technik komputerowych musiał stworzyć zupełnie nowy program, aby zwierzęta nie przenikały przez siebie podczas biegu, co pozwoliło na bardziej realistyczną sekwencję animacji.

via GIPHY

Disney zatrudnił najlepszych animatorów do prac nad tworzoną w tym samym czasie Pocahontas (1995). Zakładali, że to opowieść o Indiance odniesie większy sukces.

Większość głównych bohaterów ma imiona, które są słowami w swahili. Simba, Sarabi, Pumba i Rafiki znaczą: lew, miraż, głupi i przyjaciel. Hakuna matata znaczy zaś no problem.

Kiedy Mufasa rozmawia z małym Simbą na niebie widać konstelację lwa.

Mufasa miał mieć własną piosenkę To Be King, w której wyjaśniał Simbie co znaczy być królem. Natomiast Hakuna matata miała mieć parę dodatkowych wersów tłumaczących jak to się stało, że Timon został outsiderem.

Pierwotnie producenci chcieli, aby Can You Feel the Love Tonight było komicznym duetem Timona i Pumby. Na szczęście poszli po rozum do głowy i piosenkę zaśpiewał Elton John. Utwór został uhonorowany Oscarem.

Pumba jest pierwszym bohaterem Disneya, który puszcza bąki.

Początkowo powodem, dla którego dorosła Nala odeszła tak daleko od Lwiej Skały było to, że Skaza wygnał ją za ignorowanie jego zalotów.

Animatorzy początkowo chcieli, aby na koniec filmu Skaza zrzucił Simbę z klifu. Młody król miał wprawdzie przeżyć, ale nadal wydaje się to być sceną nie do pomyślenia.

Król Lew ma wiele nawiązań do szekspirowskiego Króla Lir i Hamleta (tip: Skaza jako Klaudiusz).

W 2019 roku animacja doczekała się remake’u z najbardziej zaawansowaną techniką komputerową wykorzystaną kiedykolwiek. Nie polecam jednak tego oglądać.

Król Lew był  najbardziej dochodowym filmem animowanym w historii, aż do 2013 roku, kiedy został zdetronizowany przez Frozen.

Przyznajcie się, ile razy dziennie oglądaliście Króla Lwa za dzieciaka? Ja 4!

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial