Wiedza tajemna

„Piękna i bestia”. Różnice między filmem a baśnią. Tym razem ten drugi okazał się mroczniejszy

Jakie są różnice między animacją z 1991 roku (następnie filmem aktorskim z Emmą Watson w roli głównej), a oryginalną wersją historii, której najpopularniejsza interpretacja wyszła spod pióra Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, francuskiej powieściopisarki.

Książka Beaumont oparta jest na ludowej baśni. Jej pierwszy zapis pochodzi z XVIII wieku. Co odróżnia ją od filmowych adaptacji?

1. W oryginale pomocnikami Belli nie są ożywione meble, takie jak zegar, świecznik czy szafa. Są nimi małpki oraz ptaki. Nie mają jednak łatwego życia, są zamrożone w formie posągów.

2. Róża jest sprawczynią niezłego bałaganu w książkowej wersji opowieści. To właśnie po nią ojciec Belle wybiera się do zamku Bestii. Gdy zostaje przyłapany, Bestia stawia żądania w ramach zadośćuczynienia za wtargnięcie na jej posesję. Można się domyślać, że chodzi o Belle.

3. W książce nie występują narcystyczny myśliwy Gaston i jego ograniczony, niechlujny towarzysz LeFou. Ten pierwszy za swój życiowy cel obiera zmuszenie Belle do poślubienia go. Ten drugi jest wpatrzony w swojego kompana. Może i dobrze, że nie ma ich na kartach książki.

via GIPHY

4. Przedstawienie historii w wykonaniu Disneya jest mroczniejsze od oryginału, co zdarza się nadzwyczaj rzadko, zazwyczaj jest na odwrót. Na szczególną uwagę zasługuje motyw przemienienia księcia w potwora. W oryginale dzieje się tak ponieważ odmawia on poślubienia staruszki, w filmie- udzielenia jej pomocy. Można zrozumieć, dlaczego młodzieniec nie chce wiązać się ze starszą kobietą, zdecydowanie ciężej natomiast empatyzować z kimś, kto odmawia jej wsparcia. Właśnie z tego powodu uważam, że wersja Disneya jest bardziej dramatyczna.

5. Kulminacyjny moment filmu, czyli przemienienie się Bestii w księcia po odkryciu, że kryje się on pod bestialską fasadą, nie ma aż takiego znaczenia w książce. Fakt ten zostaje ujawniony właściwie już w jej połowie. Gdzie to napięcie, ja się pytam! 😀

Warto również wiedzieć, że w książkowej wersji opowieści więź między Bestią a Belle nie nawiązała się tak szybko, jak miało to miejsce w filmie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: