Wiedza tajemna

„Wieczorynka”. Magia dzieciństwa zamknięta w 30 minutach. Pamiętacie te tytuły?

Wieczorynka w latach 1993-2003 to m.in. tytuły takie jak Smerfy, Tabaluga czy Muminki. To jednak dopiero początek! Lata 90. i początek nowego milenium to święto tego pasma.

Bajka na dobranoc. Na ekranach polskich telewizorów pojawiła się już w latach 50., jednak wówczas trwała zaledwie 10 minut. Młodzi widzowie mogli cieszyć się seansami m.in. Jacka i Agatki czy Misia z okienka. Później wydłużono ją do 15, a następnie 20 minut. Co czekało kolejne pokolenia? Dużo, dużo dobrego!

Smerfy

Kto z nas nie pamięta Ważniaka, Marudy, Papy Smerfa i Smerfetki? Ach, co za czasy! Animowana wersja Smerfów (wcześniej był komiks) powstała w latach 1981–1989 w amerykańskiej wytwórni filmów rysunkowych Hanna-Barbera. W Polsce serial zadebiutował w 1987 roku. Cieszył się bardzo dużym powodzeniem, można ośmielić się stwierdzić, że był fenomenem.

Muminki

Międzynarodowa koprodukcja o losach antropomorficznych stworzeń na podstawie powieści Tove Jansson. Muminki to nie tylko sielskie widoki, ale i nietuzinkowe, wyraziste postaci, takie jak Włóczykij czy Mała Mi. Serial jest po prostu magiczny. Czy tylko ja bałam się Buki?

Muminki

Tabaluga

Niemiecko-australijski serial Petera Maffaya o przygodach dzielnego, zielonego smoka i jego nemesis, bałwana Arktosa. Akcja dzieje się w Rajskiej Dolinie i Lodolandii. Niektóre z wypowiedzi bohaterów („Jakubie, zrób mi loda!”) stały się już viralami. W filmie świat techniki jest orężem zła. Maszyny, takie jak Arktoplan czy Wyrzutnia Śniegu służą przeważnie szmeranym postaciom. Serial zadebiutował na polskiej antenie w 1998 roku. Doczekał się nawet pełnometrażowego filmu, Tabaluga i Leo (2003) Dobra rzecz. Tzn. serial, filmu jeszcze nie widziałam.

Tabaluga

Walt Disney przedstawia

Kacze opowieści, Gumisie, Chip i Dale , Super Baloo, Mała Syrenka, Goofy i inni, Szmergiel czy Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda to tylko kilka tytułów, które zostały wyemitowane na antenie TVP1 w ramach tego cyklu. Zapowiadane one były przez m.in. Jacka Brzostyńskiego i Marka Gajewskiego. Ach, jak ja to uwielbiałam. Napiszmy petycję, żeby ten cykl powrócił! Coś wspaniałego.

Walt Disney przedstawia

Mapeciątka

Serial, który zadebiutował jeszcze w latach 80., skradł serca zarówno młodych, jak i nieco starszych widzów. W 2018 roku doczekał się reboota. Ja jednak pozostaje wierna oryginałowi. Miał w sobie jakiś czar! Serial powstał na postawie popularnego widowiska, Muppety (1955).

Mapeciątka

Bolek i Lolek

Pionier polskiej animacji Władysław Nehrebecki stworzył dwójkę kultowych bohaterów na początku lat 60. Jednak na ekranach naszych telewizorów gościli oni jeszcze długo po ich przeminięciu. Pierwotnie nazywali się Roman i Jacek. Towarzyszyła im przyjaciółka o imieniu Tola.

Bolek i Lolek

Bouli

Imię tytułowego bohatera pochodzi od francuskiego zwrotu boule de neige (kula śnieżna). Pamiętam wyprawy do szkolnego sklepiku po przypinkę o charakterystycznym kształcie bałwanka Bouli. Ten belgijsko-francuski serial z lat 80. w polskiej Wieczorynce emitowany był aż do 1992 roku. W większości wersji językowych, głosy głównych postaci należały do kobiet. Polska wersja jest odstępstwem od te reguły. W roli Bouliego wystapił Mieczysław Hryniewicz.

Bouli

Troskliwe Misie

„Niech uderzą serca, serca a w nich moc!”. Kolorowe miśki zawładnęły wyobraźnią i sercami niemal każdego. A Złośnica i Brzydal to jeden z najbardziej udanych duetów w historii telewizji. Pamiętam jak na jednej z kaset VHS z ich przygodami, odtworzyłam trening fitness prowadzony przez Miśka-Lwa. Jane Fonda może się schować. Hit.

Troskliwe misie

Pszczółka Maja

Niezapomniany Zbigniew Wodecki i fenomenalny dubbing (Ewa Złotowska, jako Maja i Jan Kociniak w roli Gucia). W czeskiej wersji językowej tytułową piosenkę wykonuje Karol Gott. Serial oparty jest na książce niemieckiego pisarza, Waldemara Bonselsa. Zadebiutował w latach 70. Wyprodukowany został przez Nippon Animation (tak. to to samo studio, w którym na chwilę zabawił Hayao Miyazaki). Absolutny klasyk.

Przygód kilka wróbla Ćwirka

Wróbelek Ćwirek wynajmuje bocianie gniazdo i zawiera przyjaźnie z ptasimi sąsiadami. Uroczy serial łódzkiej wytwórni Se-Ma-For. Wyprodukowany w latach 80. Sama słodycz.

Przygód kilka wróbla Ćwirka

Warto wymienić jeszcze takie tytuły jak Słoń Benjamin. Kot Filemon, Bob Budowniczy, czy Listonosz Pat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial