Wiedza tajemna

„Wieczorynka”. Magia dzieciństwa zamknięta w 30 minutach. Pamiętacie te tytuły?

Wieczorynka w latach 1993-2003 to m.in. tytuły takie jak Smerfy, Tabaluga czy Muminki. To jednak dopiero początek! Lata 90. i początek nowego milenium to święto tego pasma.

Bajka na dobranoc. Na ekranach polskich telewizorów pojawiła się już w latach 50., jednak wówczas trwała zaledwie 10 minut. Młodzi widzowie mogli cieszyć się seansami m.in. Jacka i Agatki czy Misia z okienka. Później wydłużono ją do 15, a następnie 20 minut. Co czekało kolejne pokolenia? Dużo, dużo dobrego!

Smerfy

Kto z nas nie pamięta Ważniaka, Marudy, Papy Smerfa i Smerfetki? Ach, co za czasy! Animowana wersja Smerfów (wcześniej był komiks) powstała w latach 1981–1989 w amerykańskiej wytwórni filmów rysunkowych Hanna-Barbera. W Polsce serial zadebiutował w 1987 roku. Cieszył się bardzo dużym powodzeniem, można ośmielić się stwierdzić, że był fenomenem.

Muminki

Międzynarodowa koprodukcja o losach antropomorficznych stworzeń na podstawie powieści Tove Jansson. Muminki to nie tylko sielskie widoki, ale i nietuzinkowe, wyraziste postaci, takie jak Włóczykij czy Mała Mi. Serial jest po prostu magiczny. Czy tylko ja bałam się Buki?

Muminki

Tabaluga

Niemiecko-australijski serial Petera Maffaya o przygodach dzielnego, zielonego smoka i jego nemesis, bałwana Arktosa. Akcja dzieje się w Rajskiej Dolinie i Lodolandii. Niektóre z wypowiedzi bohaterów („Jakubie, zrób mi loda!”) stały się już viralami. W filmie świat techniki jest orężem zła. Maszyny, takie jak Arktoplan czy Wyrzutnia Śniegu służą przeważnie szmeranym postaciom. Serial zadebiutował na polskiej antenie w 1998 roku. Doczekał się nawet pełnometrażowego filmu, Tabaluga i Leo (2003) Dobra rzecz. Tzn. serial, filmu jeszcze nie widziałam.

Tabaluga

Walt Disney przedstawia

Kacze opowieści, Gumisie, Chip i Dale , Super Baloo, Mała Syrenka, Goofy i inni, Szmergiel czy Przygody Myszki Miki i Kaczora Donalda to tylko kilka tytułów, które zostały wyemitowane na antenie TVP1 w ramach tego cyklu. Zapowiadane one były przez m.in. Jacka Brzostyńskiego i Marka Gajewskiego. Ach, jak ja to uwielbiałam. Napiszmy petycję, żeby ten cykl powrócił! Coś wspaniałego.

Walt Disney przedstawia

Mapeciątka

Serial, który zadebiutował jeszcze w latach 80., skradł serca zarówno młodych, jak i nieco starszych widzów. W 2018 roku doczekał się reboota. Ja jednak pozostaje wierna oryginałowi. Miał w sobie jakiś czar! Serial powstał na postawie popularnego widowiska, Muppety (1955).

Mapeciątka

Bolek i Lolek

Pionier polskiej animacji Władysław Nehrebecki stworzył dwójkę kultowych bohaterów na początku lat 60. Jednak na ekranach naszych telewizorów gościli oni jeszcze długo po ich przeminięciu. Pierwotnie nazywali się Roman i Jacek. Towarzyszyła im przyjaciółka o imieniu Tola.

Bolek i Lolek

Bouli

Imię tytułowego bohatera pochodzi od francuskiego zwrotu boule de neige (kula śnieżna). Pamiętam wyprawy do szkolnego sklepiku po przypinkę o charakterystycznym kształcie bałwanka Bouli. Ten belgijsko-francuski serial z lat 80. w polskiej Wieczorynce emitowany był aż do 1992 roku. W większości wersji językowych, głosy głównych postaci należały do kobiet. Polska wersja jest odstępstwem od te reguły. W roli Bouliego wystapił Mieczysław Hryniewicz.

Bouli

Troskliwe Misie

„Niech uderzą serca, serca a w nich moc!”. Kolorowe miśki zawładnęły wyobraźnią i sercami niemal każdego. A Złośnica i Brzydal to jeden z najbardziej udanych duetów w historii telewizji. Pamiętam jak na jednej z kaset VHS z ich przygodami, odtworzyłam trening fitness prowadzony przez Miśka-Lwa. Jane Fonda może się schować. Hit.

Troskliwe misie

Pszczółka Maja

Niezapomniany Zbigniew Wodecki i fenomenalny dubbing (Ewa Złotowska, jako Maja i Jan Kociniak w roli Gucia). W czeskiej wersji językowej tytułową piosenkę wykonuje Karol Gott. Serial oparty jest na książce niemieckiego pisarza, Waldemara Bonselsa. Zadebiutował w latach 70. Wyprodukowany został przez Nippon Animation (tak. to to samo studio, w którym na chwilę zabawił Hayao Miyazaki). Absolutny klasyk.

Przygód kilka wróbla Ćwirka

Wróbelek Ćwirek wynajmuje bocianie gniazdo i zawiera przyjaźnie z ptasimi sąsiadami. Uroczy serial łódzkiej wytwórni Se-Ma-For. Wyprodukowany w latach 80. Sama słodycz.

Przygód kilka wróbla Ćwirka

Warto wymienić jeszcze takie tytuły jak Słoń Benjamin. Kot Filemon, Bob Budowniczy, czy Listonosz Pat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial