Wiedza tajemna

Niedojrzały socjopata, czyli wszystko, czego nie wiecie o „Piotrusiu Panie”

Adaptacja kultowej powieści o chłopcu, który nie ma zamiaru dorosnąć, podbiła serca widowni na całym świecie.

Zaliczający się do disnejowskiej Złotej Ery Piotruś Pan z 1953 roku zachwyca dzieci i dorosłych po dziś dzień. Pełna magii i przygód historia chłopca, który nie chce dorosnąć, i rodzeństwa, którego Piotruś jest ulubionym bohaterem opowiadań na dobranoc, wzbudza we wszystkich tęsknotę za dzieciństwem.

Czego pewnie nie wiedzieliście o tej kultowej bajce?

via GIPHY

Film jest adaptacją sztuki (1904) i powieści (1911) pióra J.M. Barriego. Pierwsza wersja sceniczna premierę miała w Duke of York’s Theatre w Londynie 27 grudnia 1904 roku. The Guardian napisał o niej tak: „Nawet ci, którym jest to nie w smak, muszą przyznać, że takiej sztuki jeszcze nie było na żadnej scenie. Jest absolutnie oryginalna – produkt wyjątkowej wyobraźni”.

James Barrie

Co ciekawe, magiczny pyłek dający zdolność latania został dopisany później ze względów bezpieczeństwa. Pierwotnie Piotruś i Zagubieni Chłopcy mogli latać tak po prostu, ale po kilku doniesieniach o obrażeniach dzieci, które uznały, że też będą wyruszać w lot ze swoich łóżek, J.M. Barrie dopisał pyłek jako czynnik umożliwiający latanie.

via GIPHY

Podobnie, jak w przypadku Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków (1937) pomysł zrobienia filmu wynika z dziecięcych doświadczeń Walta Disneya. Mały Walt, po obejrzeniu w teatrze spektaklu Piotruś Pan, sam miał możliwość zagrania tej postaci w szkolnym przedstawieniu.

Wanda i Piotruś są bardzo podobni do aktorów, którzy użyczyli im swoich głosów. Bobby Driscoll i Kathryn Beaumont byli wielką inspiracją dla animatorów. Co więcej, Kathryn podkładała też głos do powstałej rok wcześniej Alicji w Krainie Czarów.

Bobby Driscoll
Kathryn Beaumont

Aktorzy, po nagraniu swoich kwestii, wystąpili w wersji fabularnej live-action, którą nakręcono na potrzeby animatorów.

W disnejowskiej wersji Kapitan Hak pozbawiony jest lewej ręki, kiedy w oryginale nie ma prawej. Twórcy uznali, że brak prawej mocno ograniczy mu ruchy, więc zamontowali hak na tej drugiej.

Pamiętacie melodię, którą słychać za każdym razem, gdy pojawia się krokodyl? Pierwotnie miała też słowa! Posłuchajcie Never Smile at a Crocodile:

Wiele osób dopatruje się podobieństwa między Dzwoneczkiem a seksbombą lat 50., Marilyn Monroe. Dzwoneczek bez dwóch zdań ma niesamowitą figurę, która mocno odstaje od tych, którymi obdarzono  poprzednie bohaterki Disneya, lecz to nie na Marilyn wzorowali się rysownicy. Inspiracją była inna aktorka – 22-letnia Margaret Kerry.

via GIPHY

Dwóch animatorów uwieczniło się w filmie. Ward Kimball oparł o siebie wygląd jednego z Zaginionych Chłopców (tego w stroju niedźwiadka), a Ollie Johnston pana Smee.

Piotruś Pan, 1953

Jedną z tradycji teatralnych jest to, że aktor grający Kapitana Haka gra także pana Darlinga, ojca Wandy, Michasia i Janka. Disney w oryginalnej wersji językowej pozostał wierny tej praktyce i obu postaciom głosu użyczył Hans Conried. W polskim dubbingu złego kapitana zagrał legendarny Ludwik Benoit, a pana Darlinga Mieczysław Pawlikowski.

W pierwszym scenariuszu Nana, ukochany pies będący też nianią, miała polecieć z dziećmi do Nibylandii…i być narratorem. Miała mieć nawet swój komiczny wątek, w którym goniła Dzwoneczka. Twórcy zdecydowali jednak, że sunia zostanie w Londynie i pojawi się  na początku i końcu filmu. Wystarczyło, żeby pokochać mądrą Nanę!

Piotruś Pan, 1953

Dźwięki, które towarzyszą Dzwoneczkowi, to wcale nie dzwoneczki. Twórcy uzyskali efekt dzięki kawałkom aluminium, które pocięli i połączyli sznurkiem!

Melodia Second Star to the Right została napisana do Alicji w Krainie Czarów (1951), gdzie miała nazywać się Beyond the Laughing Sky.

Mimo odniesienia wielkiego sukcesu Walt Disney nie był zadowolony z filmu – uważał, że postać Piotrusia Pana jest zimna i nie do polubienia. Kreacja tytułowego bohatera została zupełnie inaczej odebrana przez znawców twórczości J.M. Barriego, którzy stwierdzili, że Piotruś jest dokładnie taki, jak być powinien… bo pierwotnie miał być bezdusznym socjopatą.

via GIPHY

Oryginalnie Zagubieni Chłopcy byli niemowlętami, które wypadły z wózków, gdy opiekujące się nimi pielęgniarki nie patrzyły. O ile Piotruś Pan jest stałym mieszkańcem Nibylandii, to Chłopcy są tylko tymczasowymi lokatorami… Przywódca miał pozbywać się chłopców, którzy zaczynaliby dorastać, aby nie dopuścić do przeludnienia i zmniejszyć szanse obalenia jego rządów. To czy Piotuś miał ich zabijać czy tylko skazywać na wygnanie, nie zostało dopowiedziane, ale tak czy inaczej dobrze, że Disney nie zawarł tego wątku w filmie! 

via GIPHY

W 2002 Disney stworzył sequel – Piotruś Pan: Wielki powrót.

Film Marzyciel z 2014 roku opowiada historię Jamesa Barriego (w tej roli Johnny Depp), który poznaje pewną wdowę i jej dzieci, które inspirują go do napisania Piotrusia Pana. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial