Wiedza tajemna

Niezapomniane kanały TV: FOX KIDS. „Odlotowe agentki” i wiele innych! Pamiętacie te tytuły?

Kto z nas nie pamięta Odlotowych agentek, Waltera Melona czy Świata wg Ludwiczka? Ja nie znam takich osób z mojego pokolenia! 😉

8 kwietnia 1998 roku w Polsce uruchomiony został kanał Fox Kids. I nic nie było już takie jak dawniej! Przemianowany na Jetix w 2005 roku, ostatecznie przestał istnieć w 2009 roku. Zostawił po sobie nie lada spuściznę. Które kreskówki stacji najbardziej utkwiły mi w pamięci?

Dzieciaki z klasy 402

Boże, jak ja to uwielbiałam. Nancy i Jessie to jeden z moich ulubionych kreskówkowych duetów. Każda postać była jakaś, a dzieciaki mimo swoich przywar byli bardzo łatwi do polubienia (okej, może wyjątek stanowiła Polly i jej zamiłowanie do łyżek i Litwy). Błagam, niech to przywrócą!

Aha, ogromne brawa za polski dubbing! Ewa Wiśniewka w roli Nancy jest fenomenalna, podobnie jak Grzegorz Drojewski w roli Jessiego. Na wyróżnienie zasługują również Anna Apostolakis (Panna Graves) i Krystyna Kozanecka (Polly). Głos Kozaneckiej sprawiał, że postać była jeszcze bardziej antypatyczna, co oznacza, że dobrze wywiązała się z zadania!

Dzieciaki z klasy 402

Ach, ten Andy

Ten francusko-niemiecki serial animowany nie należal do moich faworytów (co nie oznacza, że był zły, po prostu zdecydowanie było w czym wybierać). Nie zmienia to faktu, że bardzo mocno wbił mi się w pamięć. Numerant Andy wraz ze swoim oddanym przyjacielem Dannym uwielbiali grać na nerwach siostrze głównego bohatera, Jen (moja ulubiona postać), a także, no cóż, całemu miasteczku. Produkcja miała chwytliwą piosenkę tytułową.

Ach, ten Andy, Cinegroup

Odlotowe agentki

Sam, Alex i Clover borykają się ze szkolnymi problemami tj. miłostkami i egzaminami (te pierwsze są domeną Clover), ale i mają na swoich głowach misje zlecane im przez szefa Tajnej Agencji, Jerry’ego. Za dzieciaka spisywałam sobie ich bronie w zeszycie. Laserowe szminki, te sprawy. Co planowałam? Nie wiem. W każdym razie serial to coś wspaniałego. I to intro! Do zobaczenia na Netfliksie.

Idźmy jednak z tematem chronologicznie. W 1998 roku Fox Kids wprowadził do swojej oferty seriale, takie jak:

Świat wg Ludwiczka

Odzywki taty Ludwiczka i jego wspomnienia z wojska stały się już kultowe, a sam Louie Anderson to jedna z najbardziej lubianych serialowych postaci. Tytuł uhonorowany został nagrodą Emmy. Scenariusz produkcji opiera się na wspomnieniach z życia amerykańskiego komika o imieniu i nazwisku głównego bohatera. Szafa gra!

Świat wg Ludwiczka

Pinokio

Japoński serial animowany utrzymany w konwencji anime. Powstał jeszcze w latach 70. na podstawie powieści Carlo Collodiego. Mnie zawsze wprowadzał w nieco melancholijny nastrój. Muszę przyznać, że miał w sobie coś niepokojącego. A może to tylko moje wrażenie. 😉

Pinokio

X-Men

Gdyby seriale animowane na bazie komiksu robiono by dalej w stylu tej oto amerykańskiej produkcji z 1992 roku, byłabym kupiona. Bestia Storm i reszta ekipy totalnie skradli moje serce. Animacja doczekała się 5 serii. Wśród wrogów postaci obdarzonych genem X pojawili się m.in. Magneto i Gladiator. Seria przypadła mi do gustu podobnie jak Spider-Man.

X-Men

Poza tym na ekranie zadebiutowali Piotruś Pan i piraci, Patrol Jin Jina, Kleszcz, wspomniany Spiderman i M.A.S.K.

Rok później stacja dodała do swojej oferty m.in. Łebskiego Harry’ego, Inspektora Gadżeta, Tajne akta psiej agencji, Szalonego Jacka, pirata, Kosmiczne Biuro Śledcze, a nawet Simpsonów. Z tego grona zdecydowanie najbardziej hołubiłam kota imieniem Harry! Na drugim miejscu zdecydowanie Gadżeta, a właściwie tajemniczego Doktora Klausa.

Łebski Harry

Wraz z nadejściem nowego milenium w stacji pojawiły się takie pozycje jak Księżniczka Sissi, Fantastyczna Czwórka oraz Srebrny Surfer.

Księżniczka Sissi

Lata 2001-2004 przyniosły takie tytuły jak Wunschpunsch, Odlotowe agentki , Dzieciaki z klasy 402, Ach, ten Andy czy Hamtaro.

Muszę zamieścić piosenkę tytułową z tego pierwszego. Cudo!

„To jest historia pewnej wiedźmy i maga…” <3

Dla ciekawskich: Serial powstał na podstawie książki Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir autorstwa Michaela Ende.

A wy jakie seriale FOX KIDS lubiliście najbardziej? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial