Polskie filmy z Łódzkiej Szkoły Filmowej na słynnym festiwalu. Annecy w tym roku odbędzie się online ze względu na pandemię.
Edycja francuskiego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, którego początki sięgają już 1960 roku, odbędzie się online w związku z pandemią koronawirusa.
Lista krótkometrażowych filmów, które zawalczą w “Annecy 2020 Online”
179 shortów i projektów telewizyjnych zostanie zaprezentowanych w siedmiu kategoriach. Prezentuje się to następująco:
- Official Competition (Konkurs Oficjalny) – 37 filmów
- Off-Limits – 12
- Perspectives (Perspektywy) – 20
- Young Audiences (Młodzi Odbiorcy) – 10
- Graduation Films (Filmy Dyplomowe) – 44
- TV Films (Filmy Telewizyjne) – 21
- Comissioned Films (Filmy na zamówienie – 35
Liczby te są podobne do tych z poprzednich edycji. Filmy wybrano z pośród ponad 3000 zgłoszeń z 94 krajów.
Marcel Jean, dyrektor artystyczny festiwalu, skomentował tegoroczny line-up:
„Ogólnie rzecz biorąc, w 2020 wybór filmów jest mniej poważny i zabawniejszy niż w poprzednich latach. Kilka filmów dotyka aktualnych tematy, w szczególności ekologii, migracji i tożsamości płciowej. Niektóre filmy – The Physics of Sorrow Teodora Usheva, Empty Places Geoffroya de Crécy i Something to Remember Niki Lindroth Von Bahr – wydają się nawet przewidywać obecną sytuację.”
Do kategorii Filmów Dymplomowych zakwalifikowały się aż trzy tytuły ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Marcel Jean dodał, że prezentują one bardzo wysoki poziom. Wśród polskich shortów znajdziemy kukiełkowe Jestem tutaj Julii Orlik, powstały przy użyciu kilku technik Portret Kobiecy Natalii Durszewicz i rysunkowe Such a Beautiful Town Marty Koch.



Organizatorzy Festiwalu są wyjątkowo zadowoleni z poziomu i zróżnicowania wyborów w kategorii Off-limits, w której znajdziemy filmy eksperymentalne. Aż 6 z 12 filmów w tej kategorii zostało wyreżyserowanych przez kobiety, co świadczy o poziomie sprawiedliwości całego Festiwalu. W Off-limits znajdują się shorty m.in. z Islandii, Demokratycznej Republiki Konga, Egiptu i Indonezji, czyli z krajów, z których prace nieczęsto są prezentowane w Annecy.
Wirtualny festiwal odbędzie się w dniach 15–30 czerwca.
Na szczegóły musimy jeszcze trochę poczekać, ale organizatorzy zdradzili, że rozważają “inne wyjątkowe i ekskluzywne treści”. Z pewnością zwiększy to popularność tegorocznej edycji wydarzenia.
Czekamy jeszcze na listę filmów fabularnych i VR (Virtual Reality), która ma zostać ujawniona w połowie maja.