Recenzje

„Szkarłatny pilot”. Godność i wolność ponad wszystko

Szkarłatny pilot (1992) Hayao Miyazakiego to opowieść o wolności. Motyw ten wybrzmiewa tutaj najgłośniej ze wszystkich filmów legendy Ghibli.

„Hydroplan daje więcej wolności niż samolot. Oczyszcza nasz umysł z dwóch stron – bezkresnego oceanu i nieba.” Słowa te padają w filmie z ust głównego bohatera. Czy dało się bardziej wymownie podkreślić, jak ważna dla Miyazakiego jest swoboda w działaniu? Chyba nie.

Szkarłatny pilot. O czym jest ten film?

Akcja filmu rozgrywa się w okresie między I a II wojną światową. Główny bohater (hybryda człowieka z świnią) ucieka z włoskiej armii, gdy zdaje sobie sprawę, że zaczyna zadomawiać się w niej faszyzm. Z jego ust podczas jednej ze scen padają nawet słowa „Wolę być świnią niż faszystą!„.

Samotny pilot Porco Rosso toczy nieustanne walki z podniebnymi piratami nad Adriatykiem. Główny bohater jest mistrzem w swoim fachu, niestraszne mu powietrzne akrobacje, ani latanie tuż nad taflą wody. Nie stroni od papierosów, alkoholu i kobiet. To bohater kompletnie nie pasujący do świata, do jakiego przyzwyczaili nas twórcy studia Ghibli. Aha, Porco ma wieloletnią przyjaciółkę – Ginę. Kobieta pracuje w hotelu Adrianne, gdzie nasz filmowy protagonista wpada od czasu do czasu na kilka głębszych. Baśniowy klimat? Nie, nie tym razem!

Gdy samolot Rosso ulega uszkodzeniu ten udaje się do Włoch, gdzie poznaje Fio, młodą kobietę, która zajmuje się projektowaniem samolotów. Dzielna Fio nie zraża się mizoginistycznymi komentarzami charakterystycznymi dla amerykańskiego społeczeństwa lat 30. XX wieku i po prostu robi swoje. Między nią a Rosso zaczyna rodzić się uczucie. Ich relacja jest o tyle ciekawa, że jak już wcześniej wspominałam, mężczyzna z głową świni ma dość osobliwy charakter i nawyki. Jednak nie wszystko jest takie, na jakie wygląda…

Kadr z filmu Szkarłatny pilot

Trochę w tym wszystkim nawiązań do Pięknej i Bestii. W filmie powiedziane jest, że na bohatera została rzucona klątwa, w wyniku której górna część jego ciała przybrała świńską formę. Czy ta historia skończy się równie dobrze jak ta znana nam z Disneya?

Kpina z Hollywood

Jedna z ważniejszych postaci filmu, Kapitan Curtis, uosabia stereotypowe cechy Amerykanina lat 30. dla którego spełnieniem marzeń jest angaż w Hollywood i piękna kobieta przy boku w charakterze ozdoby. W kontrze do niego znajduje się Rosso, który mimo swoich przywar, okazuje się całkiem wrażliwym gościem. Szkarłatny pilot to tytuł, który jest pozycją obowiązkową dla fanów nieszablonowych historii i pewnej dozy cynizmu. Duży plus ma ode mnie Michael Keaton w roli Rosso! W oryginale, co ciekawe, Miyazaki powierzył tę rolę Francuzowi. Jean Reno, aktor znany z takich tytułów jak Leon Zawodowiec czy Goście, goście nie poradził sobie moim skromnym z tym zadaniem wyjątkowo dobrze. Jeśli macie inne zdanie, śmiało piszcie w komentarzach!

Kapitan Curtis, Szkarłatny pilot

W Szkarłatnym pilocie jest wątek romansowy, ale filmowi daleko do czegoś co nazwać możną „ckliwym romansidłem”, ma do zaoferowania o wiele więcej warstw, których jeśli nie odkryjecie od razu, to z pewnością z każdym kolejnym seansem. Wg mnie tytuł to kolejny sukces Miyazakiego.

Dla ciekawskich:

Wątek podniebnych piratów jest łudząco podobny do tego, którego pamiętamy z Laputy: Podniebnego zamku. No dobra, może ci z Szkarłatnego pilota są nieco mniej przyjaźni niż Dola i paczka. I zdecydowanie mniej zapadający w pamięć.

Dola i paczka, Laputa: Podniebny zamek

Samoloty przedstawione w animacji (większość z nich) ma swoje odpowiedniki w rzeczywistości. Jednak, co ciekawe latająca maszyna głównego bohatera, Savoia S.21, bardziej przypomina włoski Macchi M.33. Miyazaki nie polegał na dokumentacji ani starych fotografiach, tylko swojej pamięci. Moim zdaniem ta nieścisłość dodaje filmowi uroku!

Początkowo długość filmu wynosić miała ok 30-40 minut. Obraz miał być puszczany na pokładzie japońskich lini lotniczych. Wojna w byłej Jugosławii sprawiła, że Miyazaki uznał, że chce, aby film miał solidne przesłanie pacyfistyczne i dotarł do szerszego grona odbiorców.

Akcja filmu rozgrywa się na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, pomiędzy Dalmacją, zatoką Kvarner i fikcyjnym miastem Fiume po aneksji do faszystowskich Włoch i północnych Włoch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial