Newsy

Zmarł Gene Deitch. Miłośnik modernizmu w animacji stworzył pierwszego animowanego „Hobbita”! Pracował przy shortach z Tomem i Jerrym

Jeden z ostatnich twórców Złotej Ery Animacji, Gene Deitch, odszedł w wieku 95 lat w czeskiej Pradze. Wg najnowszych doniesień jego śmierć nie była związana z koronawirusem.

Deitch karierę rozpoczął jako ilustrator cenionego magazynu jazzowego, „The Record Changer”. Później dołączył do studia UPA, założonego przez strajkujących byłych pracowników Walta Disneya. W 1955 został dyrektorem kreatywnym Terrytoons (CBS). Tam wykreował popularną w Stanach Zjednoczonych postać Toma Terrifica.

Pod koniec lat 50. artysta założył własne studio – Gene Deitch Associates. Stworzył m.in. pierwszego animowanego „Hobbita” oraz 13 krótkometrażowych filmów z Tomem i Jerrym w rolach głównych dla MGM (trochę psioczyli, że produkcje nie są do końca zgodne z lore Hanna-Barbery). Był wielokrotnie nominowany do Oscara (m.in. „Self Defense—For Cowards”, „Here’s Nudnik”, and „How to Avoid Friendship”). Statuetkę zdobył za film „Munro”.

„The Record Changer”

Więcej o pracy zmarłego rysownika dowiecie się TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial