Wiedza tajemna

„Aryskotraci” oparci na prawdziwych kotach? Czego nie wiecie o pierwszym filmie Ery Brązu Disneya

Ostatni film, na którego produkcję wyraził zgodę Walt Disney. Genialna muzycznie bajka o kocich arystokratach.

20. pełnometrażowy film Disneya to powstali w 1970 roku Aryskotraci. Historia kociej rodziny, na którą po odziedziczeniu fortuny czai się przebiegły i chciwy lokaj, jest pierwszym filmem studia, które zaliczane jest do Ery Brązu disnejowskiej animacji.

Aryskotraci istnieli naprawdę. Film oparty jest na historii autorstwa Toma McGowana i Toma Rowe’a, która skupia się wokół prawdziwej kociej rodziny z Paryża, która około 1910 roku odziedziczyła wielką fortunę.

W oryginalnym scenariuszu występowały cztery kociaki, zamiast obecnych w filmie trzech. Twórcy uznali, że co za dużo to nie zdrowo i usunęli postać kotka o imieniu Waterloo.

via GIPHY

Touluse i Berlioz dostali swoje imiona na cześć dwóch francuskich artystów – malarza Henriego de Toulouse-Lautreca i kompozytora Hectora Berlioza.

Z kolei imiona Napoleon i Lafayette zostały nadane psim bohaterom na cześć generała i cesarza Napoleona Bonaparte oraz markiza De Lafayette, który pomagał Amerykanom podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Twórcy chcieli, aby w oryginalej wersji językowej Scatcatowi użyczył głosu Louis Armstrong. Cała postać muzycznego kota została oparta o wybitnego jazzmana, począwszy od sposobu, w jaki grał na trąbce, aż po przerwę między zębami. Niestety, Armstrong był już zbyt słaby, by podjąć się dubbingu, rola trafiła do Scatmana Crothersa. W polskiej wersji językowej Scatcata zagrał Marian Opania.

Jest to trzeci film Disneya, który został wyreżyserowany przez tylko jedną osobę. Reżyserem wszystkich trzech obrazów jest legenda animacji, Wolfgang Reitherman, który wcześniej nakręci Miecz w kamieniu (1963) oraz Księgę dżungli (1967).

via GIPHY

Podły Edgar oryginalnie nie miał działać solo. We wcześniejszych wersjach scenariusza występowała, równie podła i łasa na pieniądze, Elvira.

Kilka szczeknięć Napoleona i Lafayette’a zostało podkradzionych ze 101 Dalmatyńczyków (1961). Psie okrzyki możemy usłyszeć w scenie obejmującej „Szczekanie o zmierzchu”.

Aryskotraci są ostatnim filmem zatwierdzonym przez Walta Disneya. Jest to pierwsza animacja, która swoją premierę miała po jego śmierci, i ostatnia, na której końcu widnieje napis “A Walt Disney Production”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial