Wiedza tajemna

„Robin Hood”. Kto miał być świnią? Kulisy klasyka o lisim złodziejaszku

Pierwszy film, który powstał bez Walta Disneya. Wyjątkowo puszysta animacja, która stała się klasykiem.

Drugi film disnejowskiej Ery Brązu, to piękna opowieść o legendarnym Robin Hoodzie w lisiej postaci. Twórcy stworzyli przejmującą historię, która bawi, wzrusza, ale przede wszystkim sprawia, że się ją po prostu kocha.

Robin Hood zawitał na ekranach kin zimą 1973 roku momentalnie dzieląc krytyków. Dlaczego? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie poniżej!

Kulisy Robin Hooda

Postać Księcia Jana i jego infantylne zachowania, kiedy ktoś wspomni jego matkę, są zainspirowane prawdziwym Królem Janem, zwanym „Janem bez Ziemi”, który był bratem króla Ryszarda I Lwie Serce.

via GIPHY

U Disneya Książę Jan jest czarnym charakterem, chociaż oryginalnie był nim Szeryf Nottingham.

Czy oglądając tańce w Robin Hoodzie mieliście wrażenie, że już gdzieś je widzieliście? Słusznie! Wykorzystano tu, klatka po klatce, taniec Króla Louiego i Baloo z Księgi dżungli (1967)! Twórcy skorzystali też z wcześniejszych filmów Disneya – Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków (1937), jak i Aryskotratów (1970). Udało się to dzięki technice rotoskopii, w której animatorzy wykonują kalkę wybranych scen, aby wykorzystać je w innym środowisku. Dlaczego studio nie stworzyło nowych tańców? Przeczytacie o tym w tym artykule.

Niedźwiedź zwany Małym Johnem jest prawie identyczny z Baloo, czyli niedźwiedziem z Księgi dżungli. Nie dość, że bohaterowie mają podobne charaktery, to obu w oryginalnej wersji językowej użyczył swego głosu aktor Phil Harris. Różnica między niedźwiadkami polega na tym, że Mały John bardziej przypomina niedźwiedzia brunatnego lub grizlly, a Baloo wzorowany jest na indyjskim wargaczu leniwym. No i ten pierwszy jest troszkę bardziej łobuzowaty…

Po lewej: Baloo, z prawej: Mały John

W scenie, w której Lady Gdak szarżuje na hipopotamią straż, słychać Fight On, czyli utwór bojowy Uniwersytetu Wisconsin.

Brat Tuck początkowo miał być świnią, a nie borsukiem. Animator Ken Anderson zmienił koncepcję, kiedy dotarło do niego, że Kościół może poczuć się urażony.

Braciszek nie jest jedyną postacią, która miała wyglądać inaczej, niż pierwotnie planowano. Szeryf Nottingham miał być kozą! Uznano jednak, że wilk będzie wydawał się bardziej nikczemny od koziołka.

Piosenka Love została nominowana do Oscara. Przegrała z piosenką z filmu Tacy byliśmyThe Way We Were w wykonaniu Barbry Streisand.

Pomysł stworzenia animacji z lisem w roli głównej trafił do studia jeszcze za życia Walta Disneya, w 1930 roku, ale jako adaptacja cyklu powieści o innym lisie zwanym Reynardem (Reynard the Fox). Pomysł został odrzucony, ponieważ Reynard nie był dobrze znany, a poza tym Walt uznał, że nie będzie odpowiednim bohaterem. Po śmierci Disneya pomysł został zaktualizowany i adaptacji doczekał się Robin Hood.

Istnieje alternatywne zakończenie. Pod koniec filmu Robin zostaje trafiony strzałą i przeniesiony do bezpiecznego miejsca, którym jest kościół. Książę Jan odkrywa kryjówkę i zamierza zabić nie tylko Robina, ale i jego ukochaną Lady Marion. Wtedy jednak pojawia się Król Ryszard powracający z wypraw krzyżowych. Od tego momentu zakończenie jest właściwie takie samo – książę i jego kohorty zostają wygnani, a Robin i Marion biorą ślub. Zobaczcie storyboardy:

Jest to pierwszy film studia, który został wyprodukowany bez Walta Disneya, który zmarł w 1966 roku.

Przyjęcie Robin Hooda miało pokazać, czy studio poradzi sobie bez swojego mentora. Film cieszył się zarówno dużym sukcesem finansowym, popularnością wśród publiczności, jak i rzeszą fanów, jednak krytycy nie odebrali go pozytywnie. Głównym zarzutem było ponowne wykorzystanie wspomnianych wyżej sekwencji tańca.

Mimo mieszanych opinii, box office Robin Hooda wyniósł 9,5 miliona dolarów. Był to najlepszy wówczas wynik finansowy studia.

W przygotowaniu jest remake live-action, o którym przeczytacie tutaj.

via GIPHY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial