Wiedza tajemna

Bernard i Bianka, czyli dzielne myszy, które miały szansę na własny serial! Przeszkodzili im Chip i Dale

Film Bernard i Bianka (1977) to jeden z największych sukcesów Disneya w Brązowej Erze. Dlaczego zatem tak często zapominamy o nim, wspominając największe dzieła studia, które dało początek Myszce Miki i Kaczorowi Donaldowi? A no właśnie.

Tytuł oparty jest na motywach książki Margery Sharp, The Rescuers. Opowiada on o porwaniu dziewczynki imieniem Penny i próbie jej uratowania przez dzielne myszy z Ratunkowej Agencji Specjalnej. W tle pojawia się diaboliczna właścicielka lombardu, Meduza, która pragnie posiąść pewien bardzo cenny diament o „wdzięcznej” nazwie „Oko Diabła”.

Tego możecie nie wiedzieć o filmie z uroczymi myszami:

O mały włos, a w 1989 roku powstałby serial z dzielnymi myszami w rolach głównych. Pomysł został jednak porzucony wraz z nadejściem filmowego sequela Bernard i Bianka w krainie kangurów (1990). Serial dostali w spadku Chip i Dale. Tak oto wiewiórki ukradły białym myszom srebrny ekran. Na szczęście, Disney zapowiedział, że na 2023 rok planowana jest animowana seria z białymi gryzoniami w rolach głównych. A jednak nie wszystko stracone! 😀

Brygada RR: Chip i Dale Diseny

Penny po spojrzeniu na Madame Meduzę ulega w filmie zamrożeniu, wg mitologii greckiej powinna ona zamienić się w kamień.

Madame Meduza, Bernand i Bianka

Stowarzyszenie Pomocy Ratunkowej honoruje swojego założyciela, mysz o imieniu Eurypides, która usunęła małą igłę z lwiej łapy, co wyraźnie nawiązuje do klasycznej bajki Ezopa Mysz i lew.

Rescue Aid Service

W scenie, w której Penny zabiera kota Rufusa na kolację, dziewczynka chwyta go, unosi w ramionach, popycha nawet kolanem, a ten zaczyna się ślizgać. Ollie Johnston, który animował tę scenę, wyjaśnił, że zrobił to, aby okazać czułość między Penny i Rufusem. Chciał pokazać, że kot był zbyt lubi Penny, aby narzekać na ten sposób transportu. 😉

Film był pierwszym dużym sukcesem firmy od czasu Księgi dżungli (1967) i palmę pierwszeństwa w tej materii dzierżył do momentu wypuszczenia Małej Syrenki (1989). Bernard i Bianka (1977) wyprzedzili silną konkurencję, taką jak Gwiezdne wojny (1977) w wielu krajach europejskich, w tym we Francji i Niemczech. Film był sukcesem również w oczach krytyków.

W filmie pojawić się miała postać Niedźwiedzia Louisa, jednak ostatecznie z niej zrezygnowano. Wcielić w niego miał się aktor Louis Prima (wcześniej dubbingował m.in. Króla Louiego w Księdze Dżungli). Chyba lubił muzykalne postaci. 😉 Sam bowiem był jazzmanem.

Szkice Niedźwiedzia Louisa, Disney
Król Louie i Baloo, Księga dżungli

Jest to pierwszy klasyczny film animowany Disneya z małym prologiem przed pojawieniem się napisów początkowych; stały się one w ten sposób częścią fabuły, są wyświetlane nad zdjęciami opisującymi podróż butelki Penny. Madame Medusa jest natomiast pierwszym złoczyńcą Disneya, który wpływa na przebieg akcji od samego początku filmu.

Twórcy oszczędzali na farbie, dlatego oczy głównych bohaterów nie są białe, tylko w kolorze futerka. M.in. z tego powodu na studio wypiął się animator Don Bluth, który miał dość pracy po macoszemu. Brakowało pieniędzy.

Piosenka z filmu Someone’s Waiting For You ( wyk. Shelby Flint) nominowana była do Oscara w 1978 roku. Przegrała z You Light Up My LIfe z filmu o tym samym tytule Josepha Brooksa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial