Recenzje

Ciekawy koncept i zmarnowany potencjał — co kryje w sobie „Kyokou Suiri”?

Główną bohaterką Kyoko Suiri jest Kotoko Iwanaga. Została ona uprowadzona w wieku jedenastu lat przez youkai. Jakie były tego konsekwencje?

O co w tym wszystkim chodzi? Oś fabularna

Zmartwieni rodzice poszukiwali dziewczynki, a artykuły dotyczące zaginięcia pojawiły się w lokalnej prasie. Jeszcze większe zainteresowanie mediów Iwanaga skupiła na sobie, odnajdując się po tak długim czasie bez prawego oka oraz bez lewej nogi. Co wydarzyło się podczas jej nieobecności? W jakich okolicznościach je utraciła?

Kotoko została poproszona przez youkai, aby stała się ich „Boginią Mądrości”. Kontrakt na mediatora między światem duchowym a światem ludzkim został przypieczętowany utratą oka oraz nogi. Od tego czasu youkai służyły Iwanadze, zaś ona rozwiązywała ich problemy za pomocą błyskotliwej dedukcji.

Kyoko Suiri
Kyoko Suiri

Akcja anime rozgrywa się sześć lat po opisanych wydarzeniach. Kotoko nie mając żadnej magicznej mocy i wspierając się w każdej sprawie tylko i wyłącznie siłą swojego umysłu szuka sprzymierzeńca, który pomógłby jej w rozwiązywaniu sporów youkai. Odnajduje go w osobie Kuro Sakuragawy. Młody student nie tylko posiada tajemniczą moc, ale jest również obiektem westchnień naszej głównej bohaterki.

Kuro Sakuragawa

Seria w lwiej części poświęcona jest sprawie Stalowej Damy Nanase. Zjawa pojawia się wieczorem na ulicach zakłócając spokój ludzi i niepokoi okoliczne youkai. Duch jest łudząco podobny do zmarłej idolki Nanase Karin, która zdobyła popularność, grając w nocnej dramie pod tytułem Ognista młodość. Dziewczyna, która zieje ogniem. Problem nabiera na sile, gdy ginie człowiek. Oczywiście „Bogini Mądrości”, Kuro oraz jego dawna dziewczyna Saki starają się odkryć powód pojawiania się złej zjawy.

Karin Nanase


Jaki sekret skrywa Kuro?

Dziesięć pokoleń przed narodzinami Kuro głowa rodziny Sakuragawy znajduje w szopie Kudana. To zwierzę z ludzką głową i ciałem cielaka, które ma moc przepowiadania przyszłości. Niestety po wypowiedzeniu proroctwa zawsze umiera. Przodek Kuro postanawia okiełznać moc youkai, żeby sprowadzić na rodzinę szczęście i dobrobyt. W ten sposób rozpoczyna wieloletnie eksperymenty polegające na karmieniu innych członków rodziny dwoma rodzajami mięsa — Ningyo, czyli syreny mające zapewnić osobie, która je zje nieśmiertelność oraz Kudana, który posiada umiejętność wyboru przyszłości. Wielu krewnych zmarło podczas prób oswojenia magicznych mocy youkai. Dopiero jedenaste pokolenie — Kuro i Rikka — nakarmione mięsem przez babcię, pozyskuje niezwykłe zdolności.


Kudan w japońskiej kulturze

Cielak z głową człowieka znany jest w Japonii od końca okresu Edo (okres Edo 1600-1868). Jego narodziny często zwiastują ważne wydarzenia historyczne. Wierzono, że to właśnie ten youkai przewidział wojnę rosyjsko-japońską. Nie bez kozery znany jest dopiero od okresu Edo, ponieważ Japonia przeżywała wtedy wielkie zmiany — upadek szogunatu, powrót władzy carskiej, otwarcie na handel z Zachodem i rozwój gospodarczy. Japońskie gazety ukuły nawet wyrażenia upamiętniające Kudana w języku — „Kudan no gotoshi” czy „jakby Kudan to powiedział” mające zapewnić czytelnika o prawdziwości historii, gdyż przepowiednie stworzenia zawsze się spełniały.

en.wikipedia, Kudan

Co ciekawe, wizerunek zwierzęco-ludzkiej hybrydy był wykorzystywany jako talizman szczęścia i miał sprowadzać dobrobyt na osobę noszącą go oraz chronić przed katastrofami. Wiara w moc Kudana była tak silna wśród ludności, że oszuści zszywali ze sobą różne części zdeformowanych cieląt, aby jak najbardziej przypominał youkai przewidującego przyszłość i podróżowali z nim od wioski do wioski, pobierając opłaty za zobaczenie tego dziwnego stworzenia.[1]

Trochę konkretów


Podstawą serii stała się powieść light novel autorstwa Kyou Shirodairy. Alternatywny tytuł anime to In/Spectre. Realizacji podjęło się studio Brain’s Base odpowiedzialne za tytuły takie jak Ansatsu Kyoushitsu czy Natsume Yuujinchou, zaś produkcją studio NAS. Całość reżyserował Keiji Gotou. Seria składa się z dwunastu odcinków i sklasyfikowana jest jako kryminał/zagadka/tajemnica.

Niewykorzystany potencjał


Seria pomimo wykorzystania ciekawych motywów nie jest wybijająca. Na Filmwebie oceniana jest na 6,1 z 41 ocen. 7,51 zdobywa na Schinden.pl, ale tak wysokie uplasowanie upatruję w tym, że seria zakończyła się 29.03.2020 r. i internauci mieli mało czasu na zapoznanie się z anime. TanukiAnime ocenia tę pozycję na 6,56. Przewiduję, że z biegiem czasu noty będą coraz niższe.


Główna bohaterka to logiczna, powściągliwa i sarkastyczna osoba, pomimo swych siedemnastu lat sprawia wrażenie znacznie starszej. Zabieg ten prawdopodobnie jest celowy, gdyż ciąży na niej odpowiedzialność za wzajemną koegzystencję ludzi i youkai. Jedyną mocą Kotoko jest siła jej umysłu oraz zdolność do nader szczegółowej dedukcji. Często nagina granice prawdy, zastępując ją prawdopodobnym zmyśleniem, by zachować spokój swych poddanych. Cały swój urok poświęca na próby uwiedzenia Kuro.

Kyoko Suiri


Ich relacja ewoluuje wraz z przeżywanymi wspólnie przygodami. Romansu w serii nie uświadczymy. Pomimo, że w początkowych odcinkach co epizod serwowana nam jest inna sprawa, którą musi się zająć „Bogini Mądrości”, tak od trzeciego epizodu wpadamy niczym w bagno w historię Stalowej Damy Nanase. Nagle odkrywamy, że aż przez 10 odcinków głownie obserwujemy śledztwo nad tajemniczą zjawą. Oglądając kolejne epizody, nie napotkamy wartkiej akcji czy. zaskakujących zwrotów.

Kyokou Suiri serwuje nam ładną grafikę, ciekawy zarys i pomysł na anime, ale realizacja tego pomysłu pozostawia wiele do życzenia. Istnieje tak dużo lepszych tytułów, że nie marnowałabym czasu akurat na ten. Ode mnie mocne 4/10.

Fanom anime życzę samych dobrych serii! 😉

1. http://yokai.com/kudan/, (dostęp: 26.04.2020 r.).

Adelajda Oziomek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial