Wiedza tajemna

Looom. Nowa aplikacja do tworzenia animacji. Banalnie prosta

Narzędzie przyda się wszystkim początkującym animatorom, ale profesjonaliści też je docenią.

Niektórzy w ramach przymusowego siedzenia w domu postanawiają się czegoś nauczyć, czy to języka obcego, grania na banjo, czy tworzenia makram. Jeśli jednak to sztuka animacji uśmiecha się Wam najbardziej, to mamy coś specjalnie dla Was.

Looom (tak, przez trzy o) to nowa aplikacja, która sama się reklamuje jako „nowy sposób tworzenia ręcznie rysowanej animacji”. Trzeba przyznać, że twórcy mają rację – rzeczywiście jest to niezwykle intuicyjne narzędzie do tworzenia animowanych pętli.

Oprogramowanie zostało zaprojektowane z myślą o początkujących, ale profesjonaliści również dobrze sobie radzą, czego dowodzi poniższy filmik:

Twórcami są animator-designer Eran Hilleli i programista Finn Ericson, czyli Iorama.Studio. Bezpośrednią inspiracją do stworzenia aplikacji było podejście do animacji polegające na łączeniu pętli, jak wyjaśnia Hilleli:

„Zainspirowała nas technika zapętlania animacji, w której ciągle animujesz na niewielkiej liczbie klatek. Caleb Wood niedawno opisał tę technikę jako „pętle tkackie”. Podczas nauczania studentów tej techniki byłem zdumiony tym, jak ich myślenie i flow zostają przerwane za każdym razem, gdy zatrzymuje ich oprogramowanie, i muszą powielić całą animację. Byłem ciekawy, jak by to było, gdyby oprogramowanie po prostu pozwoliło na nieprzerywanie flow. Rezultatem tego eksperymentu był pierwszy prototyp Loooma.”

Profesjonalni animatorzy już zaczęli bawić się Looomem. Rzućcie okiem na parę ich prac:

View this post on Instagram

Hello 2020. #madewithlooom

A post shared by James Paterson (@presstube) on

Więcej animacji stworzonych w Looom znajdziecie pod hasztagiem #madewithloom. Aplikacja jest dostępna na iPada za 9,99 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial