Wiedza tajemna

Jaka była pierwsza kreskówka w dziejach telewizji?

Crusader Rabbit (Królik Krzyżowiec) to pierwszy serial animowany wyprodukowany specjalnie dla telewizji. Jego głównymi bohaterami są tytułowy Królik i towarzyszący mu tygrys, Ragland T. Tiger zwany Ragsem. Ich zazwyczaj satyryczne przygody były przedstawiane w formie czterominutowych filmów, które kończyły się trzymającym w napięciu momentem.

Serial oparty o wyprawy słynnego Don Kichota zagościł na ekranach amerykańskich telewizorów już w 1950 roku. Z pilota dowiadujemy się, że Teksas ma być wytępiony z gryzoni, czego nasz bohater nie może puścić płazem. Królik postanawia wyruszyć na pomoc swoim pobratymcom i walczyć z podłymi mieszkańcami 28. stanu, a do pomocy bierze sobie oswobodzonego z cyrku tygrysa.

Koncepcja wyprodukowania serialu animowanego dla telewizji wyszła od animatora Alexa Andersona. Jego ówczesny pracodawca, Terrytoons Studios, odrzucił pomysł, w związku z czym Anderson nawiązał współpracę ze swoim wieloletnim przyjacielem, Jayem Wardem. Panowie w 1947 roku założyli Television Arts Productions, gdzie obaj byli producentami, a Ward dodatkowo managerem biznesowym. 

Oryginalna seria wykorzystywała ograniczoną animację, która wyglądała prawie jak storyboardy z dodanym głosem narratora. Niewielkie ruchy bohaterów i częste cięcia spowodowane były szczupłym budżetem producenckiego duetu. 

W 1948 roku Clarence E. Wheeler stworzył oryginalny motyw otwierający i zamykający dla wszystkich odcinków serii. Każdy epizod zaczynał się od sekwencji z rycerzem galopującym konno po ekranie, a kończył pozostawiając widza w napięciu.

Pierwsza seria Crusader vs. the State of Texas została wyemitowana w należącej do telewizji NBC stacji KNBH (obecnie KNBC) w Los Angeles, począwszy od 1 sierpnia 1950 roku. Do 1952 roku w ramach programu wyświetlono 195 odcinków podzielonych na 10 “krucjat”, które były ponownie emitowane przez wiele lat.

W 1956 roku seria została wznowiona – nakręcono 260 nowych, kolorowych odcinków (13 “krucjat”), jednak producentem było Shull Bonsall’s Capital Enterprises. Bonsall kupił Television Arts Productions i nabył prawa do Crusader Rabbit podczas przedłużającej się walki o własność serii. O Królika walczyli Jay Ward, Alex Anderson, producent nadzorujący Jerry Fairbanks i NBC. Nowa seria zagościła na ekranach telewizorów dopiero na początku 1959 roku.

Sukces Crusader Rabbit zainspirował powstanie kolejnych kreskówkowych seriali, m.in. Jay Ward w późniejszych latach wyprodukował The Rocky and Bullwinkle Show

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial