Wiedza tajemna

Woody Woodpecker. Słów kilka o hicie Universalu. Komu zawdzięcza swój charakterystyczny śmiech?

Studio Universal swoje początki datuje na lata 20. XX wieku. Postać sympatycznego animowanego dzięcioła wprowadziło w latach 40.

Woody Woodpecker to krasnogłowy dzięcioł, którego do życia powołali rysownicy Ben Bugs Hardaway (twórca Królika Bugsa i Daffiego) i Walter Benjamin Lantz. Od lat 40. wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa niezliczone przygody i bawi widzów na całym świecie. Warner. Bros miało swoje Zwariowane Melodie, Disney Myszkę Miki. Universal Studios nie mogło długo pozostawać w tyle. Jego Królik Oswald (notabene wykreowany przez Walta Disneya i Ub Iwerksa, którym odebrano prawa do postaci) nie był aż tak popularny, jak się tego spodziewano.

Woody Woodpecker. Skąd pomysł na postać?

Gdy na początku lat 40. Lantz i jego żona, Gracie Lantz odbywali swój miesiąc miodowy w June Lake w Kalifornii, ich wypoczynek nieustannie przerywał dzięcioł. Walter gotowy był zastrzelić ptaka, który był tak głośny i nieustępliwy, że wydziobał nawet kilka dziur w dachu wakacyjnego domku pary. Gracie odwiodła go od tego pomysłu; uznała, że lepiej zrobić o nim animację! Chwała jej za to. Tak oto narodził się Woody Woodpecker.

Jedna z najlepszych kreskówek

Początkowo ruchliwy dzięcioł pojawiał się w filmach krótkometrażowych wyświetlanych przed właściwym seansem w kinach. W latach 50. pojawił się w telewizji. Wtedy to również Zwariowane Melodie (Warner Bros.) zaczęły swój podbój srebrnego ekranu. Nieco później zadebiutowały tytuły od Hanna-Barbera. Woody Woodpecker Show wyemitowany został w 1957 roku na antenie stacji ABC. Stacja NBC w latach 70. dała produkcji nowe życie.

Sympatyczny dzięcioł doczekał się kontynuacji swoich przygód w latach 90. Mowa o New Woody Woodpecker Show wyprodukowanego dla Fox Kids.

Woody Woodpecker Show został uznany przez IGN za jedną ze 100 najlepszych kreskówek. Redaktorzy portalu docenili m.in. jego charakterystyczny śmiech. Woody stał się bohaterem wielu gier komputerowych (i nie tylko) ze swoim udziałem, a także filmu pełnometrażowego, Woody Woodpecker z 2017 roku. W 2018 roku na Youtube pojawił się internetowy serial z tym ptakiem.

He, he, he, he, ha!

Przyjaciele Woody’ego to Andy Panda, pingwin Chilly Willy, myszołów Buzz, mors Wally i inne znane postaci ze świata Waltera Lantza. Początkowo głosu głównemu bohaterowi udzielał niezapomniany Mel Blanc (dubbingował takie ikony jak Kaczor Daffy czy Królik Bugs). W późniejszych odsłonach dołącza do nich m.in. Winnie Woodpecker.

Pomimo, że Blanc podłożył glos protagoniście serii tylko w jejtrzech pierwszych odcinkach (jego następca był Ben Hardaway), to właśnie on odpowiedzialny jest za ekspresyjny śmiech bohatera. Po raz pierwszy użył go w kreskówce Porky’s Hare Hunt, gdzie w ten sposób zaśmiewał się królik, protoplasta Bugsa. Zobaczcie sami:

Z czasem stał on się znakiem rozpoznawczym dzięcioła z czerwoną czupryną. Innych irytuje do granic, jeszcze inni go uwielbiają!

Jednym z najważniejszych filmów z Woodpeckerem w roli głównej jest Wet Blanket Policy. Ta 32. animacja z dzielnym dzięciołem zauważona została przez Akademię. Jako pierwsza i jedyna do tej pory krótkometrażówka została nominowana do Oscara za piosenkę. Utwór „The Woody Woodpecker Song” przegrał jednak z „Buttons and Bows” z westernu Paleface (1948).

W Polsce animowane shorty z Woodym emitowane były na kanale RTL 7 w paśmie Odjazdowe kreskówki. Poźniej animacje trafiły na nośnik VCD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial