Wiedza tajemna

Animowane koty z popularnych filmów i seriali. Znacie je wszystkie?

Główne, poboczne, czy side-kickowe – przyjrzyjmy się kotom w animacjach.

Duże i małe, słodkie czy okropne, rezolutne i leniwe, stare i młode, przebiegłe czy pierdołowate – przypomnijmy sobie najsłynniejsze animowane koty.

Figaro, Pinokio (1940)

Słodki i charakterny Figaro to ukochany kotek Gepetta z filmu Pinokio. Walt Disney tak uwielbiał postać malutkiego, ciekawskiego kocurka, że chciał by w Pinokiu pojawiał się tak często, jak to możliwe. Po zakończeniu prac nad filmem kariera Figaro się nie zakończyła – kocurek został przyjacielem Myszki Minnie.

Figaro, Pinokio

Tom, Tom i Jerry (1940)

Niebieskawy kot, który nieudolnie próbuje złapać myszkę o imieniu Jerry, to znany wszystkim Tom. Zarozumiały uparciuch na wszystkie możliwe sposoby próbuje złapać małego gryzonia, co często kończy się dla niego dosyć niefortunnie. Jak? Sami zobaczcie najzabawniejsze i najbardziej pechowe dla Toma przypadki tutaj. Relacja Jerry’ego i Toma przypomina trochę rodzeństwo – mimo toczonych bezustannie walk, w obliczu zagrożenia łączą siły, a gdy któreś z nich jest w tarapatach, to drugie próbuje mu pomóc. Oprócz uganiania się za Jerrym, Tom uwielbia spać, jeść i podrywać atrakcyjne kotki.

Tom i Jerry

Sylwester, Zwariowane Melodie (1945)

Jeden z czołowych bohaterów kultowego serialu Zwariowane Melodie to sepleniący kocur Sylwester. Głównym celem czarno-białego kota jest dorwanie w swoje łapy sprytnego kanarka o imieniu Tweety. Dumny i uparty w swym dążeniu Sylwester raczej nie odnosi sukcesów na tym polu.

Lucyfer, Kopciuszek (1950)

Podłe kocurzysko polujące na mysich przyjaciół Kopciuszka to oczywiście tłusty Lucyfer. Czarny rozpuszczony kot należał do równie paskudnej z charakteru Lady Tremaine, macochy tytułowej bohaterki. Lucyfer nie lubił Kopciuszka i domagał się, by to jemu pierwszemu podawała śniadanie. Łajza.

Lucyfer, Kopciuszek

Kot z Cheshire, Alicja w Krainie Czarów (1951)

Cheshire Cat to chyba najdziwniejsze kocie stworzenie w historii animacji. Różowo-fioletowy zwariowany i tajemniczy kot o wielkim, dosyć przerażającym uśmiechu i z funkcją włączenia niewidzialności. Jego wygląd w połączeniu z wypowiedziami sprawiają, że chyba nikt o zdrowych zmysłach by mu do końca nie zaufał. Trzeba przyznać, że Lewis Carroll, czyli twórca powieści, która stała się podstawą filmu, miał nieposkromiona wyobraźnię. Jego oryginalnym pomysłom sprostali animatorzy Disneya, co wyraźnie widać w Alicji.

Kot z Cheshire, Alicja w Krainie Czarów

Si i Am, Zakochany kundel (1955)

Po seansie Zakochanego kundla chyba wszystkim koty syjamskie zaczęły wydawać się co najmniej nieprzyjemne. Duet kocich podławych rozrabiaków należał do ciotki Sary, która miała opiekować się domem pod nieobecność Jima i Darling, właścicieli Lady. Ich piosenka jest niepokojąca i trudno ją zapomnieć:

Kot Feliks, Felix the cat (1958)

Postać zabawnego antropomorficznego kota o imieniu Feliks powstała w erze filmów niemych, w 1919 roku. Feliks pierwszy raz wystąpił w kreskówce Feline Follies, gdzie zdobył grono fanów. W latach 1919 – 1936 powstało kilkaset kreskówek z jego udziałem, a w kolejnych latach czarno-biały kocur o szerokiej paszczy otrzymał własny głos i własny serial.

Pan Jinks, Pixie i Dixie i Pan Jinks (1958)

Prześladowca myszek Pixie i Dixie to domowy kot zwany Panem Jinksem. Kocur jest prawdziwym utrapienie dla mysich bohaterów, ale mimo tego, że stale powtarza, że ich nienawidzi, to nigdy nie robi im większej krzywdy. Cóż, Pan Jinks doskonale wie, że jak w domu nie będzie myszy, to i on stanie się bezużyteczny w oczach ludzkich lokatorów.

Pan Jinks, Pixie i Dixie i Pan Jinks

Kot Tip-Top, zwany również jako Tolek Cacek, Kocia ferajna (1961)

Król wysypiska i przywódca grupy bezdomnych kotów to słynny Tip-Top. Cwany i pomysłowy kocur zawsze ma jakiś plan na poprawienie warunków życia dla siebie i swoich futrzastych pobratymców. Tip-Top często przy tym próbuje wymknąć się spod prawa, co nie jest proste, gdy na łapy patrzy mu miejscowy policjant. Reszta jego kociej bandy to co cały przekrój najróżniejszych charakterów.

Tip-Top (w kapeluszu) ze swoją kocią gromadą, Kocia ferajna

Koty z Aryskotratów (1970)

Aryskotraci to jedna z najbardziej kocich animacji na świecie. W filmie występują m.in.: rodzina kocich arystokratów, czyli kotka Duchessa i jej troje dzieci (Marie, Tolouse i Berlioz), wagabunda Tomasz O’Malley, jazzowy muzyk Scatcat. Więcej informacji i ciekawostek przeczytacie w naszym artykule o Aryskotratach (link powyżej).

Aryskotraci

Filemon i Bonifacy, Dziwny świat kota Filemona (1972)

Ciekawski kotek o imieniu Filemon uczy się życia pod okiem starego i doświadczonego kocura, Bonifacego. Futrzaki mieszkają w przytulnej chatce na wsi razem ze swoimi opiekunami, Babcią i Dziadkiem. Odcinki serialu Dziwny świat możecie obejrzeć w Ninatece. Filemon doczekał się również drugiej serii przygód od studia Se-Ma-For oraz trzech filmów animowanych.

Filemon i Bonifacy, Przygody kota Filemona

Banjo, Banjo the Woodpile Cat (1979)

Banjo to główny bohater krótkometrażowej animacji Dona Blutha, czyli byłego animatora Disneya i jego największego rywala lat 80.. Ciekawski kotek to potworny rozrabiaka nieznający umiaru w psoceniu, co finalnie doprowadza jego rodzinę do szału, a jego do ucieczki z domu. Dalsze losy Banjo możecie obejrzeć w poniższym 27-minutowym filmie:

Klakier, Smerfy (1981 – 1989)

Jedyny przyjaciel Gargamela to oczywiście Klakier. Rude i leniwe kocisko próbuje często samo zapolować na smerfy, ale z mizernym skutkiem. Mimo niepowodzeń, nie można egoistycznego kocura nazwać absolutną pierdołą – szybko biega i umie wspinać się na drzewa.

Klakier, Smerfy

Harry, Łebski Harry (1984)

Harry (ang. Heathcliff) to śmiały, rudy kot, którym opiekuje się para staruszków. Kocisko ma wszystkiego pod dostatkiem, ale jego ciekawska natura wzywa go do przeżycia wszystkich swoich żyć w niebanalny sposób. Kocur, mimo nieustannego płatania figli, ma również delikatne i romantyczne oblicze. Obok Harry’ego w serialu pojawiła się cała plejada innych kotów.

Felicja, Wielki mysi detektyw (1986)

Felicja, czyli wielka i tłusta kocica, którą zarządza podły i przebiegły Profesor Ratigan. Kotka z kokardą na głowie sieje postrach wśród myszy pracujących dla mrocznego złoczyńcy – Profesor lubi karmić Felicję nie tylko swoimi wrogami, ale również podwładnymi, którzy wypadną z jego łask.

Felicja i Profesor Ratigan, Wielki mysi detektyw

Oliver, Oliver i spółka (1988)

Tytułowy bohater Olivera i spółki to uroczy, bezdomny kotek, który musi sobie jakoś poradzić w wiekim i niebezpiecznym mieście, jakim jest Nowy Jork. Puchaty rudzielec i jego przygody są zainspirowane losami Olivera Twista, czyli tytułowego bohatera powieści Karola Dickensa.

Oliver, Oliver i spółka

Garfield, Garfield i przyjaciele (1988)

Rude, tłuste, leniwe kocisko nieznające umiaru w jedzeniu, lubiące płatać figle, wylegiwać się przed telewizorem i ponad wszystko na świecie kochające lasagne? Ta charakterystyka pasuje tylko do Garfielda, przynajmniej jeśli chodzi o animowane koty.

Garfield, Garfield i przyjaciele

Kotobus, Mój sąsiad Totoro (1988)

Wśród najdziwniejszych postaci stworzonych przez Studio Ghibli zdecydowanie należy wymienić Kotobus. Wielkie stworzenie jest dwunastonogim kotem, ale z pustym ciałem, które służy jako pokład dla podróżnych. Jego szeroki uśmiech i zdolność do znika przywodzą na myśl Kota z Cheshire z Alicji w Krainie Czarów.

Mój sąsiad Totoro

Luna, Czarodziejka z Księżyca (1992)

Luna to mówiąca kotka będąca doradczynią i pomocniczką głównej bohaterki popularnego anime. To właśnie Luna odkrywa tożsamość Usagi jako Czarodziejki z Księżyca. Prywatnie związała się z kocurem Artemisem, z którym ma córkę Dianę.

Luna, Czarodziejka z Księżyca

Danny i Sawyer z Koty nie tańczą (1997)

Danny, czyli optymistyczny rudy kot, którego marzeniem jest zostać wielką gwiazdą Hollywood, zderza się rzeczywistością, gdy dociera do niego, że do zostania gwiazdorem ustawiają się kolejki chętnych. Niedający się zniechęcić kocur postanawia osiągnąć swój cel z pomocą innych nastawionych na sukces zwierzaków. Jego dziewczyną zostaje piękna i elegancka Sawyer, która jest perso-syjamskim miksem.

Salem, Sabrina (1999)

Salem to czarny kot, a właściwie czarownik zamieniony za karę w kota. Sprytny Salem ma magiczne moce i często pomaga młodej czarodziejce, Sabrinie, z którą mieszka.

Salem, Sabrina

Kot w butach, Shrek 2 (2004)

Rude kocisko o ludzkich cechach, które towarzyszy gburowatemu ogrowi, to oczywiście Kot w butach. Honorowy zwierzak ma hiszpański akcent (głosu użyczają mu Antonio Banderas i Wojciech Malajkat), a w walce posługuje się szpadą (i pazurami), co zdecydowanie przywodzi na myśl postać Zorro. Rudzielec znany jest również ze swojego spojrzenia, które zmiękczy serce każdego. Kot w butach doczekał się również własnych produkcji – Kot w butach (2011), Kot w butach: Trzy Diabły (2015), serial Przygody Kota w Butach (2015 – 2018).

Kot w butach, Shrek 2

Marlenka, Piorun (2008)

Marlenka to bezdomna nowojorska kotka, która zrobi wszystko, by zapewnić sobie przetrwanie. Jest dzielna, silna i niezależna i zawsze wie, jak sobie poradzić. W odróżnieniu od większości wspomnianych tu kotów, Marlenka raczej nie jest słodziutka – kotka jest oschła i mocno sarkastyczna.

Marlenka, Piorun

Doktor Nicole Watterson, Niesamowity świat Gumballa (2011)

Szczupła, niebieska kotka po 40ce będąca żoną Richarda i mamą Gumballa, Darwina i Anais to Doktor. Jest pracoholiczką, którą łatwo wyprowadzić z równowagi, ale jest też kochana, odpowiedzialna i zawsze wspiera swoją rodzinę. No i zna karate!

Doktor Nicole Watterson, Niesamowity świat Gumballa

Chloe, Sekretne życie zwierzaków domowych (2016)

Puchata kocia klucha o niebieskawym futerku, to oczywiście Chloe. Koci tłuścioszek zdecydowanie różni się od standardowego obrazu kota, jako zwinnego i szybkiego – Chloe to prawdziwa pierdoła, a do tego niezdarny leniuch, któremu raczej wszystko jest obojętne.

Chloe, Sekretne życie zwierzaków domowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial