Wiedza tajemna

Kot Feliks. Prawdziwe dzieło sztuki

Po raz pierwszy czarno-biały kot pojawił się w kreskówce Feline Follies (1919). Powszechnie uznawany jest za wytwór reżysera Pata Sullivana.

Felis to łacinie kot, natomiast felix oznacza szczęśliwy. Felix to pierwszy popularny bohater filmu animowanego. Doceniony został nie tylko przez widzów, ale i krytyków sztuki.

Fenomen antropomorficznego kota

To, kto stworzył Felixa, pozostaje kwestią sporną. Sullivan stwierdził w wielu wywiadach w gazetach, że wymyślił Felixa i wykonał kluczowe rysunki dla tej postaci. Podczas wizyty w Australii w 1925 r. Sullivan powiedział gazecie „Argus”, że pomysł przyszedł mu na widok kota, którego pewnego dnia jego żona przyniosła do studia. Przy innych okazjach twierdził natomiast, że Felix został zainspirowany Kotem, który sam chodził Rudyarda Kiplinga. Tymczasem reżyser Feline Follies, Otto Messmer zasługi przypisuje tylko i wyłącznie sobie.

Shorty Felixa były doceniane przez krytyków. Uznawano je za pomysłowe wykorzystywanie surrealizmu w twórczości filmowej. Mówi się, że Felix reprezentuje dziecięce poczucie cudu, tworząc fantastyczność tam, gdzie jej nie ma. Dla przykładu potrafi on doszukać się magii w obserwacji smug papierosowego dymu. Z kolei jego słynny chód – ręce za plecami, głowa skierowana w dół, głębokie zamyślenie – stał się znakiem towarowym, analizowanym przez krytyków na całym świecie.

Charakterystyczny chód Felixa

Najpierw był Paramount

Paramount Pictures dystrybuowało najwcześniejsze filmy od 1919 do 1921 roku. Margaret J. Winkler dystrybuowała filmy krótkometrażowe od 1922 do 1925 roku, kiedy to Educational Pictures wkroczyło do gry. Sullivan obiecał im jeden nowy short z Felixem w roli głównej co dwa tygodnie. Połączenie solidnej animacji, umiejętnej promocji i szerokiej dystrybucji spowodowało, że popularność Felixa osiągnęła nowy poziom

Pod koniec lat 20. wraz z nadejściem filmu dźwiękowego i sukcesów Walta Disneya, sława Felixa zaczęła przygasać. Jednak nigdy nie zgasła do końca!

Kreskówki Felixa (Felix the Cat) zaczęły być emitowane w amerykańskiej telewizji w 1953 roku. Ich twórca, Joe Oriolo zaprezentował w nich przeprojektowanego, długonogiego Felixa, dodał nowe postaci (m.in. Poindexter, Vavoom, Marsjanin Martin) i wyposażył Felixa w magiczną torbę, która mogła przyjąć nieskończoną liczbę kształtów na polecenie Felixa. To się przyjęło, a ikona odrodziła się na nowo. Od tego czasu czarny kot wystąpił w wielu programach telewizyjnych i dwóch filmach fabularnych. Od 2010 roku Felix jest prezentowany na różnych produktach, od odzieży po zabawki. Syn Joe, Don Oriolo, później przejął twórczą kontrolę nad Felixem.

Felix i jego magiczna torba

Czy Poindexter kogoś Wam nie przypomina?
Vavoom to mały, przyjazny Eskimos. Jedyny dźwięk, jaki wydaje to wykrzykiwanie swojego iminia

Prawie sto lat po swoim pierwszym debiucie na ekranie w 1919 roku wciąż pojawia się w popkulturze. Przykładowo zespół The Queers używa Feliksa jako maskotki w celu odzwierciedlenia punkowej duszy artystów i ich atrybutów, takich jak zakrzywiony papieros lub gra na gitarze. Felix zdobi okładki zarówno EPki Surf Goddess, jak i albumu Move Back Home. Antropomorficzny kot pojawia się również w teledysku do singla Don’t Back Down.

Okładka albumu Move Back Home

W 2002 r. TV Guide umieścił Felixa na 28. miejscu na liście „50 najważniejszych postaci z kreskówek wszechczasów”. W 2014 roku Don Oriolo sprzedał prawa do tej postaci DreamWorks Animation. Coś czuję, że futrzak przeżyje wkrótce swój renesans.

Dla ciekawskich:

Szczyt popularności Felixa to końcówka lat 20.

W kilku shortach z jego udziałem znalazły się odniesienia do prohibicji i alkoholu (wśród nich Felix Finds Out, 1924, Whys and Other Whys, 1927).

Krótkometrażówki z Feliksem znajdziecie na YouTubie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial