Wiedza tajemna

„Tarzan”. 10 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o filmie. Co wspólnego ma z „Piękną i Bestią?

Tarzan” zadebiutował na naszych ekranach w 1999 roku. Jest dziełem reżyserów Chrisa Bucka i Kevina Limy. Oto kilka faktów dotyczących kulisów powstawania ostatniej produkcji studia Walta Disneya z Ery Renesansu. Znaliście je wszystkie?

To jak Tarzan ślizga się po konarach drzew to efekt obserwacji twórców ruchów znanego skateboardzisty, Tony’ego Hawke’a. Syn animatora Glena Keane’a jest wielkim fanem tego sportu. Tak oto Tarzan, zamiast skakać po lianach, przede wszystkim surfuje po gałęziach drzew.

To, że Terk jest płci żeńskiej wynika z prostej przyczyny. Żaden aktor nie nadawał się do roli, natomiast komediantka Rosie O’Donnell zachwyciła ekipę castingową niemalże od razu. Tak oto uznano, że Tarzan spokojnie może mieć przyjaciółkę zamiast przyjaciela.

W filmie zobaczyć możemy zestaw filiżanek znany z Pięknej i Bestii (1991).

Kadr z filmu Tarzan

Tarzan to pierwszy film animowany, który znalazł się na szczycie amerykańskiego box-office’u. To także druga pełnometrażowa animacja po Pocahontas, która została nagrodzona statuetką Oscara (w 2000 roku za piosenkę You’ll Be In My Heart w wykonaniu Phila Collinsa).

Sir Patrick Stewart (Star Trek) i sir Ian McKellen (trylogia Władca pierścieni) byli poważnie rozważani do roli Claytona. Reżyserzy obrazu byli przekonani, że ich głosy doskonale oddadzą charakter postaci. Ostatecznie angaż otrzymał Brian Blessed (Ja, Klaudiusz). Zarówno Stewart, jak i McKellen wystąpili w późniejszych dziełach Disneya. Ten pierwszy pierwszy pojawił się w Kurczaku Małym (2005) i Bambi II (2006), natomiast drugi w filmowym remake’u Pięknej i Bestii z 2017 roku.

W powieści Edgara Rice’a Burroughsa, na której bazuje film, Tarzan został adaptowany przez szympansy. W filmie są to goryle. Co ciekawe, w ww. książce pojawia się tylko jeden goryl i na dodatek jest on wrogiem głównego bohatera. To nie koniec różnic. Na kartach powieści Sabor nie jest lampartem tylko lwicą, Terk jest płci męskiej, a Kerchak morduje rodzinę głównego bohatera. W filmie za śmierć opiekunów Tarzana odpowiada Sabor. Trochę zmian zatem wprowadzano.

Kerchak i Sabor z filmu Tarzan

Scena pojedynku z lampartem jest symboliczna. Jeśli Tarzan jest w bezpiecznej odległości od Sabora, wówczas widzimy go w zacienionej scenerii. Jeśli drapieżnik jest w pobliżu, filmowy protagonista jest bardziej wystawiony jest na światło. Zabieg taki miał na celu nawiązanie do zachowania goryli, które najbardziej komfortowo czują się pod zacienionymi, zacisznymi koronami drzew. To jedna z tych ciekawostek, która mało komu jest znana.

W filmie znajduje się wiele nawiązań do ról Johnny’ego Weissmullera (m.in. Człowieka małpa, 1932). To między innymi scena ze słynnym „Ja, Tarzan, Ty, Jane” czy potyczka głównego bohatera z krokodylami. Strój wybranki człowieka wychowanego przez małpy w jednej z ostatnich scen przypomina kostium aktorki Marueen O’Sullivan z franczyzy Weissmullera.

Kultowa scena z filmu

Do roli Kerchaka rozważany był Harrison Ford (saga Gwiezdnych wojen).

Brian Blessed wyznał, że postać Claytona to jego ulubiona rola zaraz po królu Ryszardzie IV z Czarnej Żmii (1982). Wow! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial