Wiedza tajemna

Jak zmieniał się Scooby-Doo? Przejdziemy przez najważniejsze etapy

Odpowiedzialny za powstanie uwielbianego przez masy doga niemieckiego jest animator Iwao Takamoto (101 Dalmatyńczyków), który zaprojektował postać dla studia Hanna-Barbery. Reszta jest historią napisaną złotymi zgłoskami w świecie filmu i telewizji.

Nie można nie wspomnieć o obsadzie rewelacyjnego polskiego dubbingu postaci występujących w serii. W polskiej wersji swoimi talentami imponują Ryszard Olesiński (Scooby Doo), Jacek Bończyk (Kudłaty), Agata Gawrońska-Bauman (Velma), Beata Jankowska-Tzimas (Daphne) oraz Jacek Kopczyński (Fred). Scrappy Doo głosu użyczał Mieczysław Gajda.

Inne role głosowe Ryszarda Olesińskiego

Inne role głosowe Jacka Bończyka

Inne role głosowe Agaty Gawrońskiej-Bauman

Inne role głosowe Beaty Jankowskiej-Tzimas

Inne role głosowe Jacka Kopczyńskiego

No to od początku! Przejdziemy teraz do omawiania zmian, jakie zaszły w serii/uniwersum przez ostatnich kilkadziesiąt lat.

1969-1971, czyli show z bardzo skromnym budżetem, ale olbrzymim sercem. Mowa o Scooby-Doo, gdzie jesteś? z uwielbianym przez wielu motywem muzycznym i genialnym openingiem. To pierwszy serial z dzielnymi detektywami w rolach głównych. Klasyk.

Scooby Doo, gdzie jesteś?

1972-1973. Więcej pieniędzy, więcej cameos! Drugi serial o przygodach tchórzliwego psiaka i jego przyjaciół to Nowy Scooby Doo. W każdym odcinku nastoletni bohaterowie spotykają znaną postać lub grupę postaci. Pojawiają się m.in. Batman, Robin oraz Wujek Fester z Adamsów.

Nowy Scooby Doo

W międzyczasie pojawiły się takie serie jak Scooby-Doo Show, Scooby i Scrappy Doo czy Scooby Doo i 13 demonów. Powstały także trzy filmy pełnometrażowe: Scooby-Doo spotyka braci Boo (1987), Scooby-Doo: Szkoła upiorów (1988) oraz Scooby-Doo i oporny wilkołak (1988). Bohaterowie mieli w nich w nich do czynienia z istotami nadprzyrodzonymi, co było ciekawą odmianą od zamaskowanych łotrów. Aha! W 1979 roku wyszedł tytuł Scooby Doo podbija Hollywood, który wielu traktuje jako pierwszy film o przygodach tchórzliwego psiaka, jednak nie przekracza on 55 minut (trwa zaledwie 49 minut), zatem nie kwalifikuje się jako pełny metraż.

Scooby-Doo Show

1988 – 1991, czyli prequel. W 1988 zadebiutował na srebrnym ekranie Szczeniak zwany Scooby-Doo. Produkcja koncentruje się na losach kilkuletnich bohaterów zamieszkujących miasto Coolsville i rozwiązujących tamtejsze lokalne zagadki. Dużo dodawać nie muszę, spójrzcie tylko na kadr z serialu. Albo się to kupuje, albo nie. Serial doczekał się 4 sezonów.

Szczeniak zwany Scooby-Doo

1994. Scooby Doo i baśnie tysiąca i jednej nocy. Wielu zapomina o tym filmie, gładko przechodząc od Opornego Wilkołaka do Wyspy Zombie. Tymczasem w między czasie popełniono taki oto obraz:

Scooby Doo i baśnie tysiąca i jednej nocy

Renesans. 1998-2005. Warner Bros. we współpracy z Hanna-Barbera przywracają psiakowi świetność! Studio wypuściło w tym okresie Scooby-Doo na Wyspie Zombie, Scooby-Doo i duch czarownicy, Scooby-Doo i najeźdźcy z kosmosu, Scooby-Doo i cyberpościg (ostatni film zrealizowany przy współpracy z Williamem Hanna, który zmarł w 2001 roku). Obecnie za markę odpowiada wyłącznie Warner Bros. Ww. filmy charakteryzowały się mrocznym, horrowym stylem. Zaliczam się do grona ich olbrzymich fanów!

Później studio wypuściło film aktorski Scooby-Doo (2002) z Sarah Michelle Gellar w roli Daphne i Matthew Lillardem w roli Kudłatego, a także kolejne animowane filmy pełnometrażowe (w Polsce emitowane za pośrednictwem kina Cartoon Network). Do dziś niemalże co roku możemy liczyć na filmową animację z uniwersum. Zdarzają się perełki.

Scooby-Doo na wyspie Zombie

2002-2005. Więcej strojów, ale czy unikalnego klimatu?

Po śmierci Williama Hanny zdecydowano się stworzyć nowy serial o przygodach nastoletnich detektywów i ich psa. Tak powstało Co nowego u Scooby’ego? Inni tę serię kochają, drudzy są sceptyczni. Bohaterowie noszą w nim modne stroje i są nieco mniej inteligentni od swoich poprzednich odsłon. Zespół Simple Plan wykonuje tytułową piosenkę, jak również kilkukrotnie pojawia się w serii. Podobnie jak KISS czy Hex Girls. Serial nawiązuje do premierowej serii z brygadą detektywów, wrogami ekipy są zazwyczaj zamaskowani przestępcy. Jest bardziej komediowy. Nastolatkowie często odwiedzają znane miejsca.

Co nowego u Scooby’ego?

2006-2008, czyli WTF.  Akcja Scooby i Kudłaty na tropie rozgrywa się w wyposażonym w nowoczesną technologię domu, prezencie dla Kudłatego zostawionym w spadku po zaginionym wuju Albercie. Docent Phibes stara się przejąć technologię, do czego nie mogą dopuścić Kudłaty i Scooby

Scooby i Kudłaty na tropie

2010-2013, czyli psychologizacja postaci i powrót do formy. W Scooby Doo i Brygadzie Detektywów Velma i Kudłaty potajemnie się spotykają, a Fred i Daphne są w związku. Relacje bohaterów są bardziej wiarygodne i dojrzalsze. Zmianie uległ również rysunek. Bohaterowie zamieszkują Kryształowy Zdrój, gdzie przyglądają się sprawom związanym z duchami, a także tymi z ich przeszłości. Bardzo ciekawa pozycja.

Scooby-Doo i Brygada Detektywów

2015, czyli podwójne WTF. Coż mogę powiedzieć… To boli.

Wyluzuj Scooby-Doo!

Mam nadzieję, że mój ból ukoi zbliżająca się premiera VOD Scooba! Oby się udało. Aha, w 2019 powstał jeszcze serial Scooby Doo i… zgadnij kto?, który nawiązuje do tytułów Scooby-Doo, gdzie jesteś oraz Nowy Scooby Doo.

Scooby Doo… i zgadnij kto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial