Wiedza tajemna

„Nowe szaty króla”. Film tworzyć miał reżyser „Króla Lwa”. Co się stało z „Królestwem Słońca”?

„Nowe szaty króla” to jeden z najbardziej komediowych filmów Disneya. Bawi on do dziś rzesze entuzjastów animacji. W tym mnie.

Arogancki władca Kuzco rządzi Imperium w Ameryce Południowej. Nosa postanawia utrzeć mu złowroga Yzma. Zamienia go w lamę, a on sam zostaje usunięty z królestwa. Na swojej drodze poznaje wieśniaka, Pachę. Film luźno nawiązuje do baśni Nowe szaty Cesarza H.C. Andersena.

Czego możecie o nim nie wiedzieć?

Oryginalne zakończenie miało wyglądać w ten sposób, że Kuzco wprowadza się do eleganckiego apartamentu na wzgórzu niedaleko Pachy. Nie spodobało się to jednak Stingowi (skomponował on większość utworów do filmu). Wg niego to pokazywałoby, że główny bohater niczego się nie nauczył, a wystawny tryb życia nadal jest jego priorytetem. Pod wpływem tych uwag zmieniono apartament na skromną chatkę idealną dla przedstawiciela warstwy chłopskiej.

Pacha oznacza Ziemia w języku Inków. Podobnie jak ona Pacha jest okrągły, nosi ubrania w ziemistych kolorach i twardo po niej stąpa.

Zona Pachy, Chica, jest w ciąży, co czyni ją pierwszą bohaterką Disneya w stanie błogosławionym. No proszę.

Pacha wraz ze swoją żoną, Chica.

Podczas przeszukiwania mikstur Pacha mówi „Lions, Tigers and Bears”. Gdy finalnie znajduje wywar odpowiedni dla ludzi, Izma kwituje to słowami „Oh my”. To nawiązanie do słów z filmu Czarnoksiężnik z Krainy Oz. Kto nie widział, musi natychmiast zmienić ten stan rzeczy.

Kuzco otrzymał swoje imię od dawnej stolicy Inków, Cuzco. To miasto istnieje do dziś, a znajduje się ono w południowych Andach w Peru.

Kuzco, bohater filmu Nowe szaty króla

Początkowo film nazywać się miał Królestwo Słońca, a jego reżyseria powierzona w ręce twórcy Króla Lwa, Rogera Allersa i Marka Dindala (Koty nie tańczą). Fabuła opierać się miała na książce Marka Twaina, Książę i żebrak nałożonej na świat Inków. Dotyczyć natomiast zamienienia się miejscami księcia z wieśniakiem (Manco z Pachą), miłości Pachy do Niny, narzeczonej cesarza oraz przemienieniu księcia Manco w lamę w wyniku odkrycia przez czarownicę, Yzmę, jego machlojki (zwierzę miało być pozbawione głosu). Przemieniony władca miał nawiązać relację z żeńską przedstawicielką tego gatunku, Matą i wraz z nią uratować Królestwo. Prace nad filmem nie szły gładko, ekipa nie była do końca zadowolona z rezultatów swoich wysiłków w studiu.

Dlaczego przedsięwzięcie nie doszło do skutku? Gdyby pomysł ten został zrealizowany z pewnością uświadczylibyśmy wówczas w filmie więcej dramaturgii, mniej humoru. Otóż najpierw z projektu wycofał się Allers, któremu nie podobały się naciski wytwórni związane z datą premiery filmu. Część zaprzyjaźnionych animatorów Dindala była natomiast zajęta pracą przy segmencie Blue Rhapsody z Fantazji 2000. Frustracja narastała do momentu, gdy twórcy zdecydowali się porzucić koncepcję wyciskacza łez na rzecz bardziej komediowego tworu z gadającą lamą w roli głównej. Czy wyszło dobrze czy źle? Ciężko ocenić, ale jedno jest pewne. Nowe szaty króla są filmem inteligentnym i dowcipnym. Dla wielu kultowym.

Twórcy chcieli, aby otwierającą film piosenkę, wykonał Sting, który zreszta ją skomponował. Piosenkarz stwierdził jednak, że jest na to za stary. Finalnie się zgodził. Kiedy producenci zaproponowali Toma Jonesa, który jest od angielskiego artysty 11 lat starszy, stwierdził, że jego wiek jest w porządku. I tak oto możemy cieszyć ucho tym cudem:

Najbardziej znaną polską piosenką z filmu jest utwór Cuda świata w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka. W oryginale wykonuje ją Tom Jones.

Czarny charakter w filmie, Izma (Yzma), to kobieta, która nienawidzi dzieci i przyrody. Kocha za to luksus i bogactwo. Jest stereotypową wiedźmą, której szpetny charakter idzie w parze z urodą. Jednego nie można jej jednak odmówić. Charyzmy! Postać bazuje na peruwiańskiej śpiewaczce Ymie Sumac, zwanej Słowikiem Andów oraz peruwiańską Księżniczką Hollywoodu. Kobieta słynęła z ekstrawaganckiej garderoby i niesamowitego głosu.

Yma Sumac

Utwór Snuff Out The Light Earthy Kitt znaleźć miał się w ścieżce dźwiękowej Królestwa Słońca. Posłuchajcie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial