Wiedza tajemna

„Kurczak Mały”. Pierwsza animacja 3D od Disneya

„Kurczak Mały” to film pierwszy i ostatni zarazem. Pierwszy w całości wykonany w technologii 3D i ostatni wypuszczony przez Disneya na VHS.

Czego o nim nie wiecie?

Kolejna część zatytułowana Chicken Little 2: The Ugly Duckling Story była produkowana, w momencie gdy John Lasseter (Toy Story, Dawno temu w trawie) został mianowany dyrektorem kreatywnym Disney Animation. Jego pierwszym zadaniem było anulowanie wszystkich kontynuacji. Ups.

Kurczak Mały początkowo miał być kobietą. Wcielać się w nią miała aktorka Holly Hunter. Ostatecznie podłożyła ona głos pod Abby (Luśkę).

Ugly Duckling, Holly Hunter/ wikipedia.pl

Obraz miał ekskluzywny zwiastun w filmie Autostopem przez galaktykę (2005). Promocja musiała być huczna, w końcu niecodziennie wprowadza się do kin tak innowacyjny pod względem technologii obraz. Animatorzy po raz pierwszy pracowali przy nim w znanym programie Maya.

To ostatni animowany film reżyserowany przez Marka Dindala (Koty nie tańczą, Nowe szaty króla). Czekamy na jego Garfielda, który swoją premierę ma mieć w przyszłym roku.

Film luźno bazuje na bajce Henny Penny. W 1943 roku Disney wypuścił shorta Kurczak Mały, który również z niej czerpał. To europejska opowieść ludowa z morałem. Jej głównym bohaterem jest kurczak/kura, który/a wierzy, że świat się kończy. Pochodząca z niej fraza „Niebo spada!” („The Sky is Falling”) weszła do języka angielskiego jako powszechny idiom wskazujący na histeryczne lub błędne przekonanie, że katastrofa jest nieuchronna.

Bajka została umieszczona w klasyfikacji Aarne-Thompsona (zajmującej się segregowaniem rozmaitych opowieści folklorystycznych) w kategorii 20C, co oznacza, że zwierzęta w niej występujące wpadają w masową histerię. Najpopularniejsza wersja historii to ta, w której kurczakowi na głowę spada żołądź, a on jest przekonany, że to kawałek nieba. Niemal jak w filmie.

Plakaty shorta Kurczk Mały (1943)
Ilustracja z opowieści Henny Penny, 1916

Zarówno w filmach, jak i w w ludowej opowieści antagonistą głównego bohatera jest lis. W pełnometrażowym obrazie – właściwie lisica – Zyta Kita.

Kadr z Kurczak Mały (2005), kadr z Kurczak Mały (1943)

Do roli ojca głównego bohatera rozważany był Martin Sheen (Czas apokalipsy, Prezydencki poker). Ostatecznie angaż otrzymał Garry Marshall (Pretty Woman). Jeśli chodzi o polski dubbing, warto wyróżnić Macieja Stuhra w roli głównej, a także Andrzeja Grabowskiego, będącego jego rodzicielem. Nie zapominajmy też o Agacie Kuleszy w roli Zyty Kity.

Kiedy kosmici ścigają Kurczaka Małego i przyjaciół przez pole kukurydzy, wycinają krąg zbożowy, którego część wygląda jak symbol Myszki Miki.

Film dedykowany jest pamięci artysty, Joego Granta (Fantazja, Dumbo). To on stworzył Złą Królową w Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach (1937). Pracował także przy nagrodzonym Oscarem antynazistowskim obrazie Der Fuehrer’s Fac z Kaczorem Donaldem. Co ciekawe, to jego spaniel zainspirował twórców do stworzenia postaci Lady w Zakochanym Kundlu. Grant zmarł w 2005 roku (wówczas odbyła się premiera Kaczora Małego). Miał 96 lat.

Joe Grant, Evil Queen

Przy tworzeniu filmu Dindal bardzo mocno inspirował się dziełami Walta Disneya z lat 40. i 50. W szczególności studiował ruchy postaci z krótkometrażówki How to Play Baseball (Jak grać w baseball) z 1942 roku z Goofym w roli głównej.

Kurczak Mały (2005)

Piosenka Ten mały błąd, która znalazła się na początku film, wykonana została przez Piotra Cugowskiego. Jest jednym z najlepszych momentów produkcji! Osobiście ją uwielbiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial