Wiedza tajemna

„Mój brat niedźwiedź”. Czysta magia

Kocham ten film całym sercem. Postaram się w miarę obiektywnie przedstawić Wam kilka ciekawostek na jego temat. Już czas wyruszać!

Młody mężczyzna zostaje zamieniony w niedźwiedzia. Na swojej drodze spotyka małego misia, Kodę, który zgubił swoją mamę. Akcja filmu osadzona jest w epoce polodowcowej na Alasce. Głównie w tundrze.

Czego możecie nie wiedzieć o tym wzruszającym tytule?

Po komercyjnym sukcesie Króla Lwa studio Disneya zapragnęło kolejnego filmu z animowanymi zwierzętami. Stały się one niejako gwarantem sukcesu. Aby zawrzeć w nim ideę króla, postanowiono, że głównym bohaterem nowego filmu będzie niedźwiedź (jest w końcu królem lasu, podobnie jak Mufasa był królem sawanny). Zamierzano zainspirować się Królem Learem Williama Szekspira i uczynić głównego bohatera ślepym. Protagonista filmu – stary i niewidzący misiak miał mieć trzy córki. Z pomysłu się jednak wycofano (reżyser Aaron Blaise pragnął bardziej przekonującej historii) i wydarzyło się to, co się wydarzyło. Mamy trzech ludzkich braci, Kodę, mnóstwo pięknych utworów i emocji. Wszystko przy przepięknej muzyce Phila Collinsa i Marka Manciny. Moje dwie ulubione kompozycje z filmu to Duchy tych, co mieszkali tu oraz Możesz zostać z nami. Pierwszą wykonuje Kayah, drugą Mariusz Totoszko.

Albert Bierstadt. Obrazami tego artysty zafascynowany był ówczesny szef Disneya, Michael Eisner, który je kolekcjonował. Malownicze tła, które widzimy w filmie, są niejako ich odwzorowaniem. Trzeba przyznać, są przepiękne. Mi na myśl przywiodły produkcje studia Ghibli.

Albert Bierstadt
Kadr z filmu Mój brat niedźwiedź

Większość postaci ma imiona po rzeczywistych miejscach na Alasce (na przykład Kenai dostał imię w spadku od półwyspu Kenai tamże).

Kenai z Mój brat niedźwiedź

Disney i Pixar przygotowali specjalny trailer filmu wyświetlany przed kinową projekcją Gdzie jest Nemo? (2003). Widzimy w nim sympatyczne łosie, Rutte i Tuke, które namawiają widzów do obejrzenia obrazu ze swoim udzialem. Stwierdzają, że jeśli widzowie chcą obejrzeć jakiś tytuł w tym roku, niech to będzie właśnie Mój brat niedźwiedź. Później uświadamiają sobie, że już na to za późno, w końcu ludzie siedzą w kinie na filmie o zaginionej rybce. Z pewną dozą ironii zachęcają ich zatem do wyjścia z kina na jej poszukiwania. 😉

Rutte i Tuke

Początkowo Kenai miał mieć w roli towarzysza starszego niedźwiedzia o imieniu Grizz, który prowadzi go przez las i staje się dla niego jak brat. Ten pomysł jednak nie zagrał, a Grizza zastąpił Koda. Nie wyobrażam sobie tego filmu bez niego! Uroczy niedźwiadek jest sercem tego projektu! Chciałabym w tym miejscu pochwalić polski dubbing w filmie, a przede wszystkim Aleksandrę Radwańską w roli Kody. Absolutne mistrzostwo.

Przeuroczy Koda

Narratorem w filmie jest Denahi. Opowiada on historię swoją i swoich braci za pomocą eskimoskiego języka – Inuktitut.

Denahi

Film otrzymał w 2004 nominację do Nagrody Akademii. Przegrał wówczas z Gdzie jest Nemo? w reżyserii Andrew Stantona. Trzecim obrazem nominowanym do Oscara w kategorii najlepszy film pełnometrażowy było Trio z Belleville (reż. Sylvain Chomet).

W oryginale w rolę Kanai wciela się Joaquin Phoenix (Joker, Spacer po linie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial