Wiedza tajemna

Jakiej rasy jest super pies? Kto przyniósł do studia szynszylę? Ciekawostki o „Piorunie” Disneya!

Do bycia superbohaterem nie potrzeba super mocy.

Piorun to pierwszy film zaliczany do Odrodzenia Disneya. Powstały w 2008 roku obraz został wyreżyserowany przez Chrisa Williamsa (Zwierzogród, 2016) i Byrona Howarda (Zaplątani, 2010, Wielka szóstka, 2014).

Piorun jest psim superbohaterem i gwiazdą Hollywood, która przez przypadek trafia do Nowego Jorku. Pies zrobi wszystko by powrócić na plan filmowy i do swojej ukochanej opiekunki, Penny.

Co kryje się za kulisami Pioruna?

W 101 Dalmatyńczykach (1961) szczeniaki oglądają serial telewizyjny The Alpha Dog, gdzie głównym bohaterem jest pies o imieniu Grom (Thunderbolt), a jego opiekunką jest Penny!

Chociaż w filmie rasa Pioruna nie została zdefiniowana, to jego twórca, animator Joe Moshier wyznał, że psiak jest luźno oparty na szczeniaku owczarka szwajcarskiego.

Szynszyla Johna Lassetera posłużyła jako inspiracja dla designu Rhino, jednak aby właściwie animować bohaterkę zespół zaadoptował prawdziwego chomika. Zwierzaka nazwano Doink i filmowano go od spodu, gdy przechadzał się po pleksiglasie. Dzięki temu Rhino tak wiarygodnie się prezentuje w plastikowej kuli!

Gdy Bolt grozi Marlence zrzuceniem jej z wiaduktu, dołem przejeżdża autobus z filmu Speed ​​(1994) z 2525 na dachu.

Kadr z filmu Piorun

Na zawieszce Pioruna podany jest adres 2100 Riverside Drive, Hollywood, Kalifornia. To faktyczna lokalizacja Walt Disney Animation Studios.

Zawieszka Pioruna

Po utworzeniu zespołu animatorów zastępczych, co było konsekwencją zmiany reżyserów i wizji filmu, produkcja miała tylko 18 miesięcy na ukończenie obrazu, zamiast standardowych czterech lat, które zajmuje produkcja filmu animowanego komputerowo. Musiało to być koszmarnie stresujące dla ekipy, zatem…

w studio ustawiono gigantyczną dmuchaną piłkę chomika, żeby rozluźnić atmosfer, a przy okazji pomóc wczuć się w sposób myślenia Rhino.

Mimo tego, że film był w pełni animowany komputerowo, ekipa nadal polegała na ręcznie rysowanych storyboardach.

Zamiast zrobić pełne CGI animatorzy zdecydowali się na bardziej miękkie podejście inspirując się twórczością malarza Edwarda Hoppera. Znaleźli sposób na odtworzenie pociągnięć pędzla na komputerze i zastosowali tę metodę, aby obiekty 3D ustawić na tle 2D. Dzięki temu animacja nie jest taka kanciasta.

Kadr z filmu Piorun

Film został nominowany do Oscara, ale przegrał z WALL-E Pixara. Była to pierwsza nominacja dla Byrona Howarda i Chrisa Williamsa, ale obaj doczekali się swoich statuetek – Williams za Wielką szóstkę (2014), a Howard za Zwierzogród (2016).

Trzeci „niepiksarowy” film komputerowy Disneya, który został nominowany do Oscara. Poprzednimi były Kurczak Mały (2005) i Dżungla (2006), a wszystkie wcześniejsze tytuły były animowane tradycyjnie.

Ósmy film Disneya, któremu nadano kategorię PG (parental guidance, pod czujnym okiem rodzica), po Czarnym kotle (1985), Miasteczku Halloween (1993), Dinozaurze (2000), Atlantydzie: Zaginionym lądzie (2001), Lilo i Stich (2002), Planecie skarbów (2002) i Rogatym ranczo (2004).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial