Wiedza tajemna

„Księżniczka Sissi”. Ile wspólnego ma główna bohaterka z postacią historyczną?

Serce cesarza Franciszka Józefa, władcy Austro-Węgier, udało się zdobyć pięknej dziewczynie o imieniu Sissy. Król pragnie, by została ona jego żoną.

Jego matka, nieustępliwa cesarzowa Zofia, nie darzy dziewczyny sympatią i zrobi wszystko, by nie dopuścić do ślubu syna. Pragnie, żeby ożenił się on z kimś innym. Rezolutna Sissi zostaje wrzucona w świat dworskich intryg. Z marszu podbija serca widzów.

Kim była księżniczka Sissi?

Elżbieta Bawarska (Wittelsbach), która w latach 50. XIX wieku poślubiła Franciszka Józefa (cesarza Austrii, później króla Węgier), rzeczywiście posługiwała się pseudonimem Sissi. To na jej postaci bazuje popularny serial animowany – Księżniczka Sissi (1997). Seria licząca 52 epizody zyskała już miano kultowej. Wiele osób zachęciła także do zapoznania się z historią Elżbiety.

Wychowana na idyllicznej wsi Sissi nigdy nie przyzwyczaiła się do końca do dworskiej etykiety. Lubowała się w pisaniu wierszy, spacerowaniu, pływaniu po jeziorze i jeździe konnej. Polityka nie leżała w kręgu jej zainteresowań. Księżniczka nie dawała też się zamknąć w żadne ramy. Obie rzeczy na dworze były niezbędne, co głęboko ją smuciło, ale także mocno frustrowało. Kobieta popadała w rozmaite obsesje związane m.in. z wyglądem. Skrupulatnie liczyła wypadające włosy, a także piła sok z mięsa z dodatkiem kurzych białek i soli, który miał korzystnie wpływać na urodę. Ponadto w jej otoczeniu zawsze musiała znajdować się destylowana woda. Stosowała bowiem kuracje napotne. Elżbiecie wydawało się, że jest za gruba, podczas gdy była nieprawdopodobnie szczupła, wręcz wychudzona. Być może swój brak kontroli na dworze (matka Franciszka, Zofia, zadbała o to, aby wybranka jej syna nie miała tam za wiele do powiedzenia) chciała zrekompensować sobie przesadnym kontrolowaniem swojej fizyczności. Dlaczego Zofia tak bardzo nie lubiła Sissi? Prawdopodobnie drażnił ją brak obycia księżniczki i jej przywiązanie do wsi. Elżbieta straciła także ukochane dziecko teściowej (nazwane jej imieniem), Zofię. To z pewnością wpłynęło na ich relacje.

Matka Franciszka, Zofia Wittelbach

Pomimo że Sissi i Ferdynand mocno się kochali, to nie powstrzymało to księcia od wdawania się w romanse. Co więcej, pod koniec swojego życia sama Elżbieta dawała mu przyzwolenie na skoki w bok. Przykre. Najgłośniej było o romansie Franciszką z aktorką Kathariną Schratt.

Wiem, że zmierzam do przerażającego kresu wyznaczonego mi przez los. Odejdę tak, jak ulatuje dym, dusza mnie opuści przez mały otwór w sercu…” – napisała Sissi w jednym ze swoich wierszy.

Sisi doczekała się czwórki dzieci. Zmarła w bardzo brutalnych okolicznościach. Padła ofiarą włoskiego anarchisty, który ranił ją pilnikiem do paznokci w pierś. Co ciekawe, Sissi nie wykrwawiła się od razu. Księżna zawsze nosiła ciasno wiązane gorsety, które utrudniały oddychanie i ściskały naczynia krwionośne (to dlatego kobiety w tamtych czasach często mdlały). To właśnie przez uciskający gorset Sissy nie krwawiła, a jej dwórki nie zdawały sobie sprawy, jak poważnie ranna jest Księżna. Dopiero gdy poluzowano gorset nastąpiło potężne krwawienie, którego nie udało się już zatamować. Odmęty szaleństwa, w jakie popadała kobieta i straszna śmierć, jaka ją spotkała, dają obraz postaci tragicznej, ale niezwykle interesującej. Twórcy serialu musieli ją ugrzecznić.

Serial a rzeczywistość

Różnice w wyglądzie: Włosy księżniczki były tak naprawdę dużo dłuższe niż te w serialu. Poza tym nie były koloru blond, ale kasztanowego. Miała dużo węższą talię niż bohaterka znana nam z ekranu. Można powiedzieć, że chorobliwie wąską. Sissi znana była ze swojej obsesji na punkcie aparycji. Z kolei Franciszek był blondynem o jasnych oczach. W serialu jest brunetem.

Długie włosy księżniczki Sissi
Cesarz Franciszek Józef/Po lewej kadr z serialu, po prawej jego porterty

Podobnie jak w serialu, w rzeczywistości Sissi też posiadała zwierzęta (barany, konie, jelenie, papugi). Już od najmłodszych lat uwielbiała się z nimi bawić. Była wolnym duchem wychowanym na wsi. Rzeczy te bardzo dobrze wybrzmiewają w produkcji. Za to duże brawa dla twórców.

Rodzeństwo: W realnym świecie Elżbieta miała 9 rodzeństwa: 4 siostry i 5 braci. Tylko siedmioro z nich miało szansę przeżyć dzieciństwo (Zofia, Helena, Maria i Matylda, Maksymilian Emanuel, Ludwik Wilhelm i Karol Teodor). W serialu Sissi ma zaledwie dwie siostry – Tinę i Bellę i dwóch braci bliźniaków – Kaina i Konrada.

Helena miała mocną osobowość. To ona przypisana była Franciszkowi. Jednak ten zakochał się w Sissi (na balu, podczas którego notabene miał zaręczyć się z Heleną). Motyw balu występuje w kreskówce, jednak nieco w innym kontekście. W serialu Helena to antagonistka głównej bohaterki. Matka Franciszka uważa, że to właśnie ona (nie Elżbieta) idealnie pasuje do jej syna. Jej postać została w serii mocno spłycona i przerysowana. Ją i Sissi nie łączą w niej siostrzane więzi, czyli takie jak w rzeczywistości. Małżonkiem Heleny był Maximilian Anton Lamoral von Thurn und Taxis.

Helena Nena Wittelsbach, Helena z serialu Sissi

Inne postaci: Karmelek, Hrabia Arkas i kanclerz Zottornik to postaci, które nie występują w rzeczywistości. Prawdziwy był Gyula Andrássy, czyli pułkownik węgierski. Podobnie jak Ida Ferenczy z mniejszej szlachty czy książę Karol, brat Franciszka. Ach, jeszcze doktor Fritz, czyli osoba, z którą Sissi miała mieć w rzeczywistości romans. No i oczywiście arcyksiężna Zofia.

Hrabia Arkas, Sissi

Wizyty: Spotkanie księżniczki z Napoleonem III nigdy nie miało miejsce w rzeczywistości. Natomiast wizyty Sissi w szpitalach psychiatrycznych i sierocińcach, jak najbardziej są zgodne z prawdą historyczną. Księżniczka czuła więź z tymi placówkami, w końcu sama chorowała.

Choroby: Sissi w ciągu swojego życia cierpiała na depresję, manię prześladowczą, anoreksję i dysmorfofobię. To właśnie z powodu owych chorób unikała sytuacji intymnych z mężem, a z czasem obwiniając się o niezaspokajanie go – pozwalała mu na nawiązywanie relacji z innymi kobietami. W serialu możemy czasem obserwować jej złe samopoczucie, kiedy nadto przytłacza ją dworskie życie, ale to tylko tyle. Nic dziwnego, w końcu to produkcja dla dzieci.

Bardzo dobrze odwzorowano część lokacji. Spójrzcie tylko.

Pałac Schönbrunn w Austrii. Tutaj księżniczka mieszkała wraz z mężem. Z czasem znienawidziła to miejsce. Kojarzyło jej się z nieszczęściami.
Zamek Possenhofen. To tutaj Sissi spędziła dzieciństwo. W jego ogrodzie ojciec księżniczki, Maksymilian, organizował konkursy jeździeckie. W zamku znajdowała się także olbrzymia biblioteka.
Kadr z filmu Sissi-młoda cesarzowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial