Wiedza tajemna

„Atlantyda: zaginiony ląd”. Fakty o powalającym animowanym science fiction od Disneya

Animacja, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Powstała w 2001 roku Atlantyda: zaginiony ląd to klimatyczna animowana epopeja science fiction z porywającą narracją, mocnymi bohaterami i dojrzałym morałem.

Film zaliczający się do ery Post-Renesansu Disneya zdecydowanie różni się od poprzednich filmów studia. Niemuzyczna Atlantyda ukierunkowana była na dojrzalszą publiczność, która doceniłaby podjęty przez twórców temat i jego realizację. Oczywiście, film może się podobać również dzieciom, ale tak naprawdę, to gdyby nie to, że Atlantyda jest animowana, to młodsza widownia zapewne by nią wzgardziła.

Czego możecie nie wiedzieć o tej emocjonującej produkcji?

Film został wyreżyserowany przez duet Gary Trousdale & Kirk Wise, znany z Pięknej i Bestii (1991) i Dzwonnika z Notre Dame (1996).

Zespół filmowy wybrał się do Parku Narodowego Carlsbad Caverns, gdzie zszedł 800 stóp (243 metry) pod ziemię, żeby zobaczyć podziemne szlaki. Widoki z tej wyprawy stały się wielce pomocne przy projektowaniu wyglądu filmowej Atlantydy.

Atlantyda: zaginiony ląd

Bronie użyte w filmie są zgodne z czasem akcji, czyli 1914 rokiem. W Atlantydzie zobaczymy karabiny Lee-Enfield, karabin maszynowy Lewis, pistolet Mauser C96 oraz wariant tak zwanego Lugera, czyli pistoletu P08 Parabellum.

Twórcy starali się, by główny bohater, czyli Milo, miał ciekawą osobowość. Istniała nawet koncepcja, w której Milo był potomkiem pirata Czarnobrodego, ale została porzucona na rzecz Milo, który odkrywa swoje własne ja i miłość do eksploracji, a nie wewnętrznego pirata.

Na styl wizualny mocno wpłynęła twórczość Mike’a Mignoli, artysty komiksowego, który stworzył Hellboya. Mignola pomógł w produkcji poprzez udzielenie wskazówek odnośnie do możliwych stylów wizualnych, dostarczenie wstępnych projektów teł i postaci, jak i pomysłów dotyczących historii. Kanciasty styl graficzny Mignoli miał kluczowy wpływ na wygląd bohaterów.

Atlantyda: zaginiony ląd

Język atlantycki stworzył Marc Okrand, który opracował również języki Klingon i Vulcan do franczyzy Star Trek.

Niektórzy uważają, że film za bardzo przypomina japońskie anime Nadia: The Secret of Blue Water (1990). Oba filmy zostały zainspirowane powieścią Juliusza Verne’a z 1870 roku Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, jednak podobieństwa między nimi są bardzo wyraźne…

Po lewej bohaterzy Atlantydy: zaginionego lądu, po prawej bohaterzy Nadia: The Secret of Blue Water

W momencie swojej premiery Atlantyda była znana z wykorzystania większej ilości CGI niż jakikolwiek inny animowany film Disneya.

U szczytu produkcji nad filmem pracowało 250 animatorów, artystów i techników.

Ponieważ Atlantyda została zaplanowana jako film akcji/przygodowy, zespół produkcyjny nosił specjalne koszulki z napisem “ATLANTIS – Fewer songs, more explosions”, czyli „ATLANTYDA – Mniej piosenek, więcej eksplozji”.

W 2003 roku powstał sequel – Atlantyda: powrót Milo. Niestety, film nie może równać się z pierwszą częścią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial