Wiedza tajemna

„Kraina lodu”. 25 rzeczy, których nie wiedzieliście o lodowatym filmie Disneya

Mam tę moc, mam tęęę mooooc!

Kraina lodu (ang. Frozen) to powstały w 2013 roku film Disneya, który podbił serca widzów na całym świecie i stał się jedną z najpopularnieszych animacji wszech czasów.

Wielokrotnie nagrodzona opowieść o dwóch siostrach zaliczana jest do ery Odrodzenia Disneya.

Głosu Annie udzieliła aktorka Anna Cieślak, w partiach wokalnych usłyszymy głos Magdaleny Wasylik. Elsa przemawia ustami Lidii Sadowej, śpiewa natomiast głosem Katarzyny Łaski. Kristoff to Paweł Ciołkosz, a Olaf Czesław Mozil. Obsada spisała się na szóstkę z plusem!

Fakty o filmie Kraina lodu. 25 ciekawostek

Walt Disney wpadł na pomysł stworzenia Krainy lodu już w latach 40.!


W 1943 roku Disney rozpoczął prace nad adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena Królowa Śniegu (1844), ale jako filmem krótkometrażowym. Frozen nie doczekało się realizacji przez długie lata, lecz jego temat powrócił dzięki sukcesowi filmu Zaplątani (2010), który również opiera się na baśni.

Snow Queen, Elena Ringo

W Królowej Śniegu głównymi bohaterami jest para przyjaciół, chłopiec Kaj i dziewczynka Gerda, a czarnym charakterem jest Królowa Śniegu, która wykorzystuje Kaja do swoich celów. W Krainie lodu złoczyńcą jest książę Hans, a dobrymi bohaterkami są dwie siostry, Elsa i Anna.

Elsa miała być czarnym charakterem. Pierwotnie planowano, żeby bohaterka była taką Królową Śniegu, jaką opisywał Andersen. Fabuła miała przedstawiać Elsę, która celowo przeklęła Arendelle wieczną zimą. Twórcy zmienili zdanie w ostatniej chwili – jeszcze pod koniec maja 2013 Disney używał opisu filmu, w którym występuje „bezlitosna Królowa Śniegu”, a premiera była w połowie listopada!

Co więcej, początkowo Elsa wyglądała zupełnie inaczej! Claire Keane, artystka Disneya, powiedziała, że kiedy na początku produkcji tworzyła projekt Elsy, inspirowała się Amy Winehouse! Poniżej jej pierwsze szkice:

Claire Keane

Imiona bohaterów są hołdem dla Hansa Christiana Andersena, twórcy Królowej Śniegu. O ile fabuła znacznie różni się od baśni, to twórcy i tak chcieli oddać swoją cześć słynnemu Duńczykowi. Zrobili to w dosyć ukryty sposób… Jeśli połączymy imiona głównych bohaterów Krainy lodu okaże się, że tworzą one imię i nazwisko baśniopisarza. Hans Christian Andersen: Hans-Kristoff-Anna-Sven.

Kraina lodu

Kraina lodu to pierwszy film Disneya wyreżyserowany przez kobietę. To nie do pomyślenia, skoro pierwszy pełnometrażowy film studia powstał w 1937 roku (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków), ale to właśnie Jennifer Lee jest pierwszą kobietą, która stanęła za reżyserskimi sterami disnejowskich produkcji. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Frozen był najpopularniejszym filmem animowanym wszech czasów, który zarobił znacznie więcej niż rekordowi Król Lew i Toy Story. Krainę lodu zdetronizował sequel, Kraina lodu 2, i remake live-action Króla Lwa.

Jennifer Lee

Nagrodzone Oscarem Let It Go zostało napisane w jeden dzień. Chwytliwa piosenka Elsy znana jest na całym świecie, lecz nie wszyscy wiedzą, że jej sukces zawdzięczamy muzycznemu duetowi, Robertowi Lopezowi i jego żonie Kristen Anderson-Lopez. Małżeństwo wyznało, że demo zrobiło po spacerze po brooklińskim Prospect Parku, w którym wskakiwali na stoły i śpiewali, żeby poczuć się jak Elsa. Cóż, ewidentnie poczuli, że mają tę moc! Poniżej Let It Go w 25 językach świata:

Elsa jest jedyną Księżniczką Disneya, która nie jest nastolatką. Młoda następczyni tronu ma 21 lat!

Animatorzy potrzebowali nowego oprogramowania, żeby stworzyć włosy Elsy. O ile stroje, sceneria, urocze renifery i w ogóle cały film był niezwykle zaawansowany technologicznie, to najwięcej kłopotów przysporzyły twórcom piękne włosy. Jak animatorom udało się osiągnąć tak realistyczny efekt czupryny Elsy? Zespół wprowadził nowe oprogramowanie o nazwie Tonic, żeby upewnić się, że fryzura wygląda idealnie. Na komputerze stworzono ponad 420 000 włosów! Dla porównania, ludzie mają zazwyczaj 100 – 150 000 włosów.

Nie tylko włosy zajęły animatorom dużo czasu. Animatorzy stworzyli nowy program do generowania płatków śniegu, dzięki któremu powstało aż 2000 różnych rodzajów śnieżynek.

Pierwotnie między pokojami Elsy i Anny miała być garderoba. Chociaż pozwoliłoby to widzom zobaczyć więcej interakcji między bohaterkami, twórcy uznali, że lepiej będzie odseparować siostry po tym, jak Elsa niechcący zraniła Annę swoimi mocami.

Kraina lodu

Twórcy przemycili do filmu postaci z innego disnejowskiego filmu. Zauważyliście Roszpunkę i Flynna z Zaplątanych?

Kraina lodu

Kiedy Anna zostaje całkowicie zamrożona, na jej tęczówce widać charakterystyczny dla Elsy płatek śniegu.

Kraina lodu

Piosenka Anny i księcia Hansa to pierwszy duet, w którym disnejowska księżniczka śpiewa razem ze złoczyńcą.

Postać Svena została zainspirowana psem, a nie reniferem. Starą praktyką do studia zawitał prawdziwy renifer, jednak postanowiono, że ruchy Svena zostaną oparte o inne zwierzę. Tym sposobem słodki rogacz o wyjątkowej osobowości porusza się niczym pies producenta, Johna Lassetera.

Początkowo Sven miał mieć na imię Thor. Popularność postaci granej przez Chrisa Hemswortha zmieniła zdanie producentów… Poza tym, Thor nie pasuje do wpsomniago wyżej połączenia imion.

Ponad 50 osób pracowało nad 36-sekundową sceną, w której Elsa tworzy swój wspaniały pałac. Renderowanie pojedynczej klatki z tej sekwencji zajmowało ponad 30 godzin. Ciężka praca się opłaciła, bo Kraina lodu wygląda wspaniale, a animatorom wręczono wiele nagród za ich przełomowe dokonania.

Co więcej, lodowy pałac jest oparty na prawdziwym hotelu w Quebecu o nazwie Hotel de Glace.

Kraina lodu jest mocno inspirowana Norwegią. Krajobraz otaczający Arendelle wygląda jak norweskie tereny, co nie może dziwić, skoro Disney wysłał lodową ekipę twórczą właśnie do Norwegii, żeby realistycznie przedstawili zimną scenerię. Poza tym, imię konia Hansa, Sitron, znaczy po norwesku cytryna, w filmie jest wiele odniesień do Wikingów i różnych aspektów norweskiego życia, a twórcy nie zapomnieli nawet o starożytnych runach. Zespół miał również wykłady na temat skandynawskiej mitologii i języków staronordyckich.

Kraina lodu

Dzięki Frozen stara norweska sztuka malowania kwiatów, zwana Rosemåling, stała się bardzo popularna. Trzeba przyznać, że kwiaty połączone z geometrycznymi kształtami i liniami są naprawdę piękne!
W filmie zobaczymy je na strojach bohaterów.

Postać Kristoffa była wzorowana na Lapończykach, zwanych również Saamami. Potomkowie pierwotnych mieszkańców Skandynawii zajmowali się nie tylko przemysłem lodowym (ciętym lodem), ale i hodowlą reniferów, które nadal wykorzystuje się do produkcji mięsa i futer…

Sven i Kristoff, Kraina lodu

Pewne kino włączyło porno podczas projekcji Krainy lodu. Z powodu problemów technicznych, skutkujących opóźnieniem seansu, mieszczące się na Florydzie kino chciało wyświetlić kreskówkę, która umiliłaby widzom oczekiwanie na film. Wtedy zdarzył się wypadek – zamiast animacji włączono 2-minutową scenę z filmu Nimfomanka Larsa von Triera, która zawiera sceny przedstawiające m.in. seks oralny. Rodzice musieli się nieźle wkurzyć.

Nimfomanka (2013)

O ile scena tworzenia pałacu zajęła twórcom mnóstwo czasu, to jednak moment, w którym Elsa wychodzi na nowo powstały balkon, był jeszcze bardziej czasochłonny. Stworzenie tej sceny zajęło 132 godziny. Sekwencja była tak złożona, ponieważ nie dość, że zawierała wspomniane włosy Elsy, to występuje w niej również lśniąca suknia, połyskujący lód oraz światło, które zmiennie pada na wszystkie te elementy.

Kraina lodu

Twórcy musieli wziąć udział w kursie meteorologii, aby dowiedzieć się więcej o śniegu. Animatorzy sprowadzili do studia dr. Kena Libbrechta a.k.a. Doctor Snow, żeby dowiedzieć się, jak tworzą się kryształki śniegu.

Kraina lodu

Dwóch strażaków z Bostonu uratowało matkę z dziećmi śpiewając im Let It Go. Strażacy błyskawicznie pojawili się na miejscu zdarzenia, którym był budynek z zablokowaną windą. Kristen Kerr była tak przerażona tym, że utknęła w windzie z dwójką swoich malutkich dzieci, że nie mogła się ruszyć. Strażacy John Keough i Scott Myette zaczęli rozmawiać z rodziną przez system audio zamontowany w windzie. Rozmowa zeszła na temat Krainy lodu, którą strażacy również znali, ponieważ sami mają dzieci. Właśnie wtedy ratownicy postanowili, że zaśpiewają Let It Go, żeby spróbować rozluźnić przerażoną dziewczynę i jej czteroletnią córkę. Udało się! Panie momentalnie sie uspokoiły, dzięki czemu strażacy mogli poprowadzić je do schodów awaryjnych.

Na zdjęciu obok jest Kristen Kerr z dziećmi z bostońskimi strażakami. Scott Myette stoi za Kristen (trzeci od lewej), a John Keough jest pierwszy od prawej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial