Wiedza tajemna

„Zwierzogród”. 25 rzeczy, których nie wiedzieliście o absolutnym hicie Disneya

„Zwierzogród” to jeden z największych hitów Odrodzenia Disneya. Film, który wyszedł w 2016 roku, na dobre zadomowił się w naszych sercach. Jest ciepły i fenomenalnie zrealizowany.

Przygotowałyśmy dla Was garść ciekawostek na jego temat!

#1 Pierwotnie głównym bohaterem filmu miał być Nick Wilde (Bajer). Próbna publiczność orzekła jednak, że ciężko jej było nawiązać z nim emocjonalną więź. W ten oto sposób pierwsze skrzypce w filmie gra Judy, która według wcześniejszych zamierzeń miała być postacią cyniczną i agresywną.

#2 Fioletowy kolor oczu tej ostatniej nie jest przypadkowy. Twórcom zależało na podkreśleniu jej optymistycznej natury. Doszli oni także do wniosku, że barwa tęczówek musi być żywa, bo kolor futerka Judy jest szary. Zbyt zwyczajny kolor oczu mógłby dać efekt marazmu, a do tego filmowej protagonistce przecież bardzo daleko.

#3 Podczas podróży pociągiem do Zwierzogrodu Judy słucha muzyki. Na jej odtwarzaczu znaleźć możemy wykonawców takich jak The Beagles, Black Sable, Catty Perry, Destiny’s Cub, Ewe 2, Fleetwood Yak, Fur Fighters, Gun N’ Rodents, Hyena Gomez, Kanine West and Mick Jaguar. Jest to rzecz jasna nawiązanie do The Beatles, Black Sabbath, Katy Perry, Destiny’s Child, U2, Fleetwood Mac, Foo Fighters, Guns n Roses, Seleny Gomez, Kanye Westa i Micka Jaggera.

#4 Oczywiście wiadomo, że niekwestionowaną gwiazdą w filmie jest jednak Gazela, której w oryginale podkłada głos Shakira. Tytuły jej hitów wydają się dziwnie znajome. 😉 Zerknijcie na nie:

  • Let it goat (Let it go – Kraina Lodu)
  • Ara-bunny nights (Arabian nights – Aladyn)
  • Part of your wool (Part of your world – Mała Syrenka)
  • Can you feed the lion (Can you feel the love tonight – Król Lew)

Największy z nich to jednak Try Everything, rozbrzmiewający pod koniec produkcji. Pamiętacie?

#5 Złodziej skowyjców, Dan Łasica, zajmuje się także inną gałęzią kradziejstwa. Mianowicie piraci on filmy. Nie byle jakie. Na zdjęciach poniżej zobaczyć można obrazy, które w momencie premiery Zwierzogrodu nie zostały jeszcze wypuszczone, tj. Frozen II (2019) czy Vaiana (2016). Zwróćcie także uwagę na Griaffic, czyli Giganta. Film miał być osadzony w Hiszpanii za czasów Odkrywców i nawiązywać do baśni o Jasiu i magicznej fasoli. Projekt został jednak porzucony przez Disneya.

fot. Disney. Kadr z filmu Zwierzogród
fot. Disney

#6 Chief Bogo zawdzięcza swoje imię jezykowi Swahili, w którym bawół brzmi mbogo. W oryginale głosu postaci użyczył Idris Elba (Luther).

Chief Bogo, Zwierzogród

#7 Nick Wilde bazuje na postaci Robin Hooda, który również w wersji Disneya był lisem. Łączy ich również wspólna pasja – kradziejstwo.

#8 Wiedzieliście, że Moosebridge nie w każdej wersji filmu jest łosiem?! Swoje imię w tej angielskiej zawdzięcza reporterowi CBC, Peterowi Mansbridgowi. Jest również przez niego dubbingowany.

Moosebridge w polskiej i angielskiej wersji językowej
Panda- Chiny
Koala – Australia
Tanuki – Japonia

W brytyjskiej wersji planowano zamienić łosia na psa rasy Corgi (tzw. psa Królowej Elżbiety), ostatecznie jednak zrezygnowano z tego konceptu.

#9 W filmie nie pojawiają się gady, ptaki oraz ryby. Twórcom zależało na skupieniu się na ssakach, żeby bardziej wybrzmiał motyw Łowcy i jego zwierzyny. Uwaga! W animacji nie znajdziemy również ssaków z rzędu naczelnych ze względu na ich duże podobieństwo do człowieka.

#10 UKRYTY MIKI – Jeśli przyjrzyjcie się bliżej plamkom na policzkach Clawhausera, ujrzycie Myszkę Miki!

Zwierzogród

#11 W oryginale Judy dubbinguje Ginnifer Goodwin, znana z roli Śnieżki w serialu Once Upon a Time (Dawno, dawno temu). W polskiej wersji usłyszymy natomiast Julię Kamińską (BrzydUla). Co ciekawe, poza Goodwin w obsadzie znalazł się jej Książę Uroczy/partner z Once Upon a Time – Josh Dallas. Wcielił się on w epizodyczny charakter – Frantic Pig.

Pamiętacie ich wspólną scenę? 😊

#12 W filmie znaleźć można zmienione nazwy wiele znanych firm (m.in. Uber, Casio, Macy’s, Food Locker, Lucky Charms czy MasterCard).

Uber – Zuber i Casio – Catsio
Macy’s – Mousy’s
Lucky Charms – Lucky Chomps
Oryginalne płatki Lucky Charms

#13 Scena, podczas której Doug próbuje pozyskać substancję ze skowyjców, łudząco przypomina gotowanie metamfetaminy w Breaking Bad.

Zwierzogród

#14 We wstępnym scenariuszu Bajer był synem krawca, a jego strój był elegancki i doskonale na nim leżał. Z kolei jego kumpel, Finnick (Fenek), nosił hawajską koszulę, którą jak wiemy ostatecznie przyodział Nick. Jeśli zastanawiacie się, jakim gatunkiem zwierzęcia jest towarzysz Bajera, to spieszę z odpowiedzią, że jest to lis fenek – stąd jego imię. Charakterystyczne dla tego gatunku są długie, spiczaste uszy. Fenek uznawany jest za największego ssaka drapieżnego Sahary.

Nick i Finnic, Zwierzogród

#15 Kristen Bell (Dobre miejsce) podkłada głos pod Annę z Krainy lodu, która znana jest ze swojego szybkiego tempa mówienia. W Zwierzogrodzie aktorka wciela się natomiast w leniwca, Priscillę, która mówi bardzo p-o-w-o-o-o-l-i. PS Wiedzieliście, że ulubione zwierzęta Bell to właśnie leniwce? 🙂

#16 W filmu Judy ma bardzo dużo rodzeństwa. Jest to aluzja do hiperaktywności seksualnej królików, z którą te zwierzęta są kojarzone.

#17 W filmie pojawia się Mr. Big – postać inspirowana rolą Marlona Branda w Ojcu chrzestnym. To nie pierwszy animowany bohater, który z niej czerpie! Pamiętacie Godpigeona z Animaniaków? 🙂 Interesujący jest fakt, że obu postaciom głosu użyczył ten sam aktor – Maurice LaMarch.

Godpigeon z Animaniaków
Mr. Big ze Zwierzogrodu

#18 Tył telefonu Judy ma logo kojarzące się z firmą Apple. Zamiast jabłka, mamy jednak nadgryzioną marchewkę. Fanom tak spodobała się ta koncepcja, że zaczęto produkować rozmaite gadżety z tym wzorem. Kupić możemy m.in. notatniki, kubki oraz pokrowce na telefon.

Zwierzogród
Amazon.com, Wish.com, Redbubble.com

#19 Film zarobił ponad miliard dolarów brutto! Takim wynikiem mogła do tamtej pory poszczycić się tylko Kraina Lodu.

#20 Na początku filmu Judy ma 9 lat. Gdy odbywa swoje policyjne szkolenie, liczy natomiast już 24 wiosny. Akcja przyspiesza zatem o 15 lat. Po jego zakończeniu Judy osiąga wiek 25 lat.

#21 Gdy Judy się zdenerwuje, rusza nogą podobnie jak inny disnejowski królik, mianowicie Tuptuś z Bambi. Widzicie podobieństwo między nimi?

Zwierzogród
Bambi

#22 Gdy Judy chce poprawić sobie humor powtarza sobie jak mantrę „Jutro jest kolejny dzień/Tomorrow is another day”. To tytuł piosenki znanej widzom z filmu Bernard i Bianka (ang. The Rescuers) z 1977 roku. To nie przypadek, w obu filmach główne rolą odgrywają bracia mniejsi.

https://youtube.com/watch?v=lvoDOHhgaGY

#23 Zauważyliście, że tapeta w pokoju małego Nika ma identyczny wzór, co jego koszula, którą nosi w dorosłym życiu?

Zwierzogród

#24 W jednej ze scen na płocie zaobserwować możemy plakat Rats. To aluzja do materiału promocyjnego znanego musicalu – Cats (Koty).

Zwierzogród, plakat Kotów

#25 Zwierzogród to trzeci film Diseneya w całości poświęcony antropomorficznym zwierzętom. Pierwszym był Robin Hood (1973), a drugim Kurczak Mały (2006).

Mam nadzieję, że udało się Was czym zaskoczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial