Wiedza tajemna

„Horton słyszy Ktosia”. Film, który nie spodobał się wdowie po Dr. Seussie! Garść zakręconych faktów

Dr. Seuss to kopalnia pomysłów dla animatorów. Tym razem sięgnęli oni do opowiadania z sympatycznym słoniem w roli głównej – Horton Hears a Who! jego autorstwa.

#1 To pierwsza animacja na bazie Dr. Seussa zrobiona komputerowo. Obraz zadebiutował na ekranach kin w 2008 roku.

#2 Książki Dr Seussa stanowią ocean inspiracji dla twórców. Auror uważany jest za takiego samego prekursora literatury dziecięcej, za jakiegoś niegdyś postrzegany był Lewis Carroll (Alicja w Krainie Czarów). Zmarły w 1991 roku pisarz ma na swoim koncie takie perełki jak Grinch: Świąt nie będzie, Na każde pytanie odpowie czytanie, Kot Prot (ang. The Cat in the Cat), Kto zje zielone jajka sadzone czy rarax. Rytmiczne frazy, zmyślone słowa, szczypta humoru i nietypowe rysunki czynią jego dzieła unikatami.

Przykład rymowanej frazy z książki Słoń, który wysiedział jajko, jednak użytej w filmie Horton słyszy Ktosia!“I meant what I said, and I said what I meant…An elephant’s faithful, one hundred per cent!”. Bije z niej optymizm i skoczność.

Dr. Seuss

Dr. Seuss jest autorem 44 książek dla dzieci. Jego debiutem jest Sam to wszystko widziałem na ulicy Morwowej (1937), natomiast największą popularnością cieszy się Kot Prot. Ta ostatnia książka zawiera 223 podstawowe słowa idealne do nauki czytania.

#3 W filmie możemy dostrzec bałwana w kształcie Grincha.

A także… jego samego!

Kadr z filmu Horton słyszy Ktosia!

#4 To drugi film Jima Carreya w uniwersum Dr. Seussa. W tym podłożył głos Hortonowi, zaś w pierwszym – Grinch: Świąt nie będzie (2000) wcielił się w główną rolę. W Grinchu również na ekranie rozgościły się Ktosie w swoim ukochanym mieście – Ktosiowie (ang. Whovilee).

Grinch: Świąt nie będzie
Ktosiowo, Dr. Seuss

#5 W filmie znajdziemy drzewa z innego filmu na bazie Seussa, Lorax (1972). Jak wyglądają? Puszysta korona ma zazwyczaj ciepły kolor, najczęściej czerwony, pomarańczowy, żółty, różowy lub rzadko fioletowy. Drzewa Trufuli wydzielają zapach mleka motylkowego. Kępki są puszyste w dotyku i najwyraźniej „bardziej miękkie niż jedwab”.

Wypatrujcie ich w Hortonie!

Truffula Tree – Lorax
Kadr z filmu Horton słyszy Ktosia!

#6 Jedyną osobą, która nazywa Burmistrza po imieniu jest jego żona.

#7 Kiedy Horton zamienia uszy w różne nakrycia głowy, jedno z nich nosi Bartholomew Cubbins w książce Dr. Seussa 500 Hats of Bartholomew Cubbins. Koniecznie ją przeczytajcie swoim dzieciom!

Śwatksiążki.pl

#8 Kangurzyca dubbingowana jest w oryginale przez Carol Burnett. Ta postać jest jedną z najciekawszych w całym obrazie! Mentalność Kangurzycy z Hortona mocno różni się od tej znanej z Kubusia Puchatka, w którym Mama Maleństwa chce z każdym dobrze żyć. Tutaj to czarny charakter.

Kangurzyca, Carol Burnett

#9 To drugi film animowany w karierze Steve’a Carella. Wcześniej amerykański aktor pojawił się w Skoku przez płot (2006). W Horton słyszy Ktosia! wciela się on w rolę Burmistrza/Neda.

Burmistrz, Steve Carell

#10 Za realizację Hortona opowiada Fox Animation oraz Blue Sky. Fox Animation jest filią Walt Disney Animation Studio. Odpowiada m.in. za Anastazję, swój wkład miało także w DreamWorks’owego Księcia Egiptu (1998). Blue Skye Studio założyli natomiast ludzie, którzy wcześniej pracowali nad disnejowskim Tronem (1982). W 1997 firma została wykupiona przez 20th Century Fox. Jej najbardziej znanymi produkcjami są Epoka Lodowcowa, Rio, Fernando, Tajni i fajni.

#11 Wdowa po Dr. Seussie, Audrey Geisel nie była zadowolona z filmu! Postanowiła udać się do konkurencyjnego studia – Illumination Enterteinment – i powierzyć im inną książkę zmarłego męża – Lorax (2012)! Adaptacja tego tytułu spełniła jej oczekiwania. Warto dodać, że Grinch z Jimem Carreyem również nie spełnił jej oczekiwań. Geisel zmarła w 2018 roku.

Audrey Geisel

#12 Burmistrz Ktosiowa ma ponad 90 córek i tylko jednego syna!

Rodzynek w rodzinie, Jojo O’Malley

#13 To pierwszy animowany film w karierze Setha Rogena. Wcielił się on w nim w Mortona. Pamiętacie tego niebieskiego jegomościa?

Morton

#14 Nad filmem pracowali twórcy Epoki Lodowcowej.

#15 Obraz nominowany był do Saturna w kategorii najlepszy film animowany w 2009 roku.

Plakat promujący Horton słyszy Ktosia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial