Recenzje Wiedza tajemna

„Wielka Szóstka”. Czy to naprawdę wielki film? 15 ciekawostek o robotycznym obrazie Disneya

Naszpikowany futurystycznymi maszynami obraz sprawia, że na sercu robi się troszeczkę cieplej.

Wielka szóstka to powstała w 2014 roku animacja Disneya w reżyserii Chrisa Williamsa (Piorun, 2008) i Dona Halla (Kubuś i przyjaciele, 2011). Oscarowy film został zainspirowany grupą superbohaterów z komiksów Marvela o tym samym tytule. Fabuła dotyczy młodego geniusza i wynalazcy, Hiro Hamady, który wraz z robotem odziedziczonym po swoim tragicznie zmarłym bracie, zostaje wplątany w straszną intrygę mogącą doprowadzić do zniszczenia miasta Fransokyo. Chłopiec formuje grupę diabelsko inteligentnych superbohaterów, którzy muszą stawić czoła zamaskowanemu złoczyńcy.

Wielka szóstka to opowieść o przyjaźni i wierze we własne umiejętności, która uświadamia nam, że dobro powinno górować nad złem, a zemsta nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.

Wielka Szóstka

Film został w całości stworzony komputerowo i trzeba przyznać, że poziom animacji jest na bardzo wysokim poziomie. Postaci poruszają się zgrabnie, a takie elementy, jak powiewająca peleryna, konstrukcje z microbotów czy imponująca próżnia międzywymiarowa to wisienki na torcie.

Wielka Szóstka

Bohaterowie bardzo różnią się od siebie, ale tworzą zgraną paczkę. Nie zabraknie tu pedantycznego Wasabi, postrzelonej Honey Lemon, twardej To To i freaka komiksowego, czyli Freda. Do grupy przyjaciół przynależy również Hiro przechodzący ciężki czas żałoby po swoim bracie, którego próbuje pomścić. W zmaganiach drużyny pomaga robot Baymax, którego powołaniem jest pomoc ludziom. Biała, pulchniutka i mięciutka humanoidalna maszyna jest urocza i kochana – chyba nie da się jej nie uwielbiać. Jednak moje uwielbienie Baymaxa dotyczy tylko angielskiej wersji językowej. Polski dubbing w przypadku Wielkiej szóstki nie uważam za tak udany, jak oryginalny.

Wielka Szóstka

Muzycznie film nie zachwyca – główna piosenka od Fall Out Boy działa w trakcie seansu, ale w momencie, gdy znika, już się jej nie pamięta.

Werdykt? Wielka szóstka to niezły film, nieco ckliwy, nieskomplikowany i przewidywalny, ale o prostym i dobrym przesłaniu. Jednak jeśli chodzi o roboty o wielkich sercach, zdecydowanie bardziej wolę wybitnego Stalowego giganta z 1999 roku.

15 rzeczy, których nie wiedzieliście o Wielkiej Szóstce

#1. To pierwszy animowany film Disneya, który został oparty na komiksie Marvela.

Big Hero 6

#2. Zauważyliście, że Baymax wystrzeliwuje swoją dłoń w rzeźbę, która wygląda jak Hans z Krainy lodu?

Wielka Szóstka

#3. Akcja rozgrywa się w 2032 roku, a Hiro urodził się w 2018 roku.

#4. Laboratorium, w którym testowano portal, miało pierwotnie znajdować się głęboko w katakumbach Alcatraz. Twórcy uznali, że wyspa o nazwie Akuma lepiej się sprawdzi – akuma znaczy po japońsku demon i diabeł.

#5. Honey Lemon, Wasabi i To To mieli mieć swoje stoiska na targach nauki. Stanowiska miałyby prezentować technologię, która wiązałaby się z ich super mocami. Ciekawe, co w tym czasie robiłby Fred… Może prezentowałby niewidzialną kanapkę?

Wielka Szóstka

#6. Ruchy Baymaxa zostały zainspirowane chodem małych pingwinów oraz małych dzieci noszących pieluszki. Jego oczy przypominają natomiast japońskie dzwonki!

#7. Na komputerze Hiro znajduje się figurka Ralpha Demolki. 

#8. Zobaczcie, jak planowano wygląd bohaterów:

Disney

#9. Filmy z mrówkami stały się dla twórców inspiracją do stworzenia ruchu microbotów.

#10. Pomysł połączenia San Francisco i Tokyo wyszedł od Johna Lassetera. Według dyrektora artystycznego, Scotta Watanabe, akcja filmu rozgrywa się w alternatywnej przyszłości, w której po trzęsieniu ziemi w 1906 roku, San Francisco odrodziło się dzięki japońskim imigrantom. Japończycy odbudowali miasto przy użyciu technik umożliwiających ruch i elastyczność przy następnych wydarzeniach sejsmicznych. Po zakończeniu prac miasto zostało przemianowane na Fransokyo, ponieważ było połączeniem amerykańskiej i japońskiej architektury.

Wielka Szóstka

#11. Świat stworzony przez animatorów jest większy niż te z Zaplątanych, Ralpha Demolki i Krainy lodu łącznie.

#12. To To Tomago ma żółty kostium nie bez powodu. Tamago znaczy po japońsku jajko, zatem stój bohaterki jest idealnie dopasowany do jej imienia.

Wielka Szóstka. Od lewej: Wasabi, Fred, Hiro, Honey Lemon, Baymax i To To

#13. Zegar w pokoju Hiro przez cały czas trwania filmu wskazuje godzinę 2:15.

#14. Jeśli jesteście cierpliwi, to po napisach końcowych zobaczycie cameo Stana Lee!

Wielka Szóstka

#15. Na podstawie filmu powstał serial animowany. Do tej pory ukazały się dwa sezony, ale zapowiedziany jest też trzeci!

Wielka Szóstka: serial animowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial