FAN(ART)

Księżniczki Disneya z realistycznymi taliami. Czy nadal zachwycają?

Niestety, piękne bohaterki mogą zaburzyć nasze postrzeganie kobiecych ciał.

Wszyscy kochamy Księżniczki Disneya i zachwycamy się ich urodą i figurami, jednak spójrzmy prawdzie w oczy – ich wygląd jest dosyć nierealistyczny. Nigdy nie widzimy, żeby bohaterki ćwiczyły czy uprawiały jakiś sport (ok, Pocahontas biega po lesie, a Kopciuszek wiecznie sprząta, ale to by było na tyle). Nawet gdyby Księżniczki były fankami siłowni, to bez wycięcia żeber ich talie nie wyglądałyby aż tak szczupło. Przedstawianie ich w ten sposób może mieć negatywny wpływ na postrzeganie ludzkich ciał przez oglądające bajki dzieci. Dziewczynki mogą mieć nierealne oczekiwania wobec swoich sylwetek, a chłopcy spaczone wyobrażenie kobiecych figur.

Loryn Brantz to pisarka i ilustratorka, która skupia się na feminizmie i tematach dotyczących kobiet. Dwukrotna zdobywczyni nagrody Emmy postanowiła rzucić wyzwanie nierealistycznym ciałom stworzonym przez Disneya. Artystka stworzyła serię grafik, na których Księżniczki mają bardziej realistyczne talie.

„Jako dzieci możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że obrazy przedstawiane w mediach (magazynach, Barbie, kreskówkach) mają na nas wpływ” – zauważyła Brantz w wypowiedzi dla Huffington Post. „Media, które mają moc zmiany sposobu, w jaki kobiety są postrzegane i jak postrzegają siebie, powinny brać za to odpowiedzialność. Wystarczyło kilka kliknięć, aby talie Księżniczek były mniej ekstremalne, a bohaterki nadal wyglądają pięknie.”

Artystka dodała, że kocha animacje Disneya, ale sama doświadczyła problemów z postrzeganiem własnego ciała. Z tego powodu zawsze chciała skomentować nierealistyczne figury Księżniczek, zwłaszcza po tym, jak zobaczyła Krainę lodu (2013). „Pokochałam ten film, ale byłam przerażona, że projekty głównych kobiecych postaci nie zmieniły się od lat 60. Przemysł animacyjny od zawsze był zdominowany przez mężczyzn i myślę, że to przyczynia się do tego, że wygląd bohaterek jest tak ekstremalny, jeśli chodzi o proporcje – ich talie są szerokości  szyi!

Zobaczcie kilka ilustracji stworzonych przez Loryn. Czy mimo “normalnych” talii Księżniczki nadal są atrakcyjne? My uważamy, że absolutnie tak!

Po lewej kadr z Małej syrenki (1989), po prawej Ariel Loryn Brantz

Po lewej kadr z Pięknej i Bestii (1991), po prawej Bella Loryn Brantz

Po lewej kadr ze Śpiącej królewny (1959), po prawej Aurora Loryn Brantz

Po lewej Elsa z Krainy lodu, po prawej Elsa Loryn Brantz

Po lewej kadr z Pocahontas (1995), po prawej Pocahontas Loryn Brantz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial