Wiedza tajemna

„Merida Waleczna”. 25 faktów o rudym symbolu feminizmu

Bo ile można o tej miłości?

Merida Waleczna to nagrodzony Oscarem film od Disney/Pixar. Powstały w 2012 roku obraz zachwyca swoją oryginalnością, przesłaniem i kreacją bohaterów. Jeśli jeszcze nie obejrzeliście tej porywającej i zabawnej historii o Księżniczce Meridzie, która zrobi wszystko, by uniknąć zamążpójścia, to czym prędzej naprawcie ten błąd! Jeśli jednak seans macie już za sobą, przeczytajcie…

25 rzeczy, których nie wiedzieliście o Meridzie

#1. Twórcy chcieli zmienić Zamek Kopciuszka, który widnieje na logo pojawiającym się początku każdego filmu Disneya, na Zamek DunBroch. Rozważali także dodanie dud do logo Pixara!

Logo Disneya

#2. Podczas produkcji reżyser Mark Andrews i producentka Katherine Sarafian przygotowywali się do dużych spotkań na zmianę udając swoją widownię. Ich próby stały się inspiracją do sceny, w której Król Fergus próbuje naśladować Meridę, podczas gdy jego żona, Królowa Elinor ćwiczy swój wykład.

Mark Andrews i Katherine Sarafian

#3. Animatorzy musieli nauczyć się choreografii do scen walki. Ćwiczyli ze sobą, dopóki nie stali się ekspertami w tym, jak ludzie poruszają się podczas wojowania.

Twórcy podczas ćwiczeń

#4. Merida została koronowana na 11. Księżniczkę Disneya, przy czym jest pierwszą księżniczką Pixara, której przypadł ten zaszczyt. Co ciekawe, Merida nie jest pierwszą księżniczką Pixara – przed nią były jeszcze Dora i Ata, które były księżniczkami w Dawno temu w trawie (1998). Merida jest jednak pierwszą księżniczką Pixara, która jest człowiekiem, i pierwszą główną kobiecą bohaterką filmów studia.

Merida Waleczna

#5. Merida to pierwsza Księżniczka, której postać nie została zainspirowana baśnią lub legendą.

#6. Twórcy chcieli zakwestionować wyobrażenia widzów na temat tego, co powinna, a czego nie powinna robić księżniczka. Z tego powodu
postanowili pokazać Meridę, która sama sprząta boks Angusa. Rudzielec zdecydowanie przeciwstawia się stereotypom!

Merida Waleczna

#7. W oryginalnej wersji językowej MacGuffin mówi dosyć… niezrozumiale. Można odnieść wrażenie, że coś bełkocze albo sepleni, ale tak naprawdę mówi poprawnie. Język, którym się posługuje, to autentyczny szkocki dialekt nazywany Doric. Aktor dubbingowy otrzymał swoje kwestie po angielsku i przed nagraniem zadzwonił do swojej mamy, żeby pomogła mu je przetłumaczyć na Doric. Wiadomo, mamy są najlepsze!

#8. W pierwotnej wersji scenariusza zawody łucznicze o rękę Meridy, miały być zawodami w rzucaniu… potrawką z owczych wnętrzności, czyli haggis. Bleh, dobrze, że ktoś odwiódł twórców od tego pomysłu!

Merida Waleczna

#9. Film pierwotnie zawierał scenę z transformacją Elinor w niedźwiedzia, jednak reżyserzy kazali usunąć nakręcony materiał. Dlaczego? Obawiali się, że kiedy Eilnor zaczęłyby wyrastać włosy, widzowie mogliby pomyśleć, że zamienia się w Fergusa! My zwijamy się ze śmiechu, to byłby naprawdę ciekawy film!

Merida Waleczna

#10. Merida ma ok. 163 cm wzrostu, a Elinor-Niedźwiedź stojąca na tylnych łapach ok. 275 cm. Różnica wysokości stworzyła wyzwanie dla animatorów, którzy musieli czasem odrobinę zatapiać Elinor w podłożu, aby obie bohaterki zmieściły się w kadrze.

Merida Waleczna

#11. Merida to jedyna Księżniczka Disneya, która nie mówi z amerykańskim akcentem i jedyna, która ma braci.

Merida Waleczna

#12. Trojaczki w pierwotnej wersji scenariusza miały odwrócić uwagę Fergusa rzucając cień na ścianę za pomocą kukiełki niedźwiedzia. Scenarzyści zmienili koncepcję na kurczaka na patyku, bo uznali, że tak będzie zabawniej. Nie ma co, mieli rację!

Zobaczcie klip z tą sceną, ale rozszerzoną o fragmenty, które nie trafiły do filmu:

#13. Wczesne wersje Meridy Walecznej wymagały, aby większość filmu działa się w pełnej śniegu scenerii, ponieważ zaklęcie wiedźmy miało mieć wpływ na całą krainę DunBroch. Twórcy zrezygnowali z tego pomysły, aby pokazać kolory pięknego szkockiego krajobrazu.

Merida Waleczna

#14. Twórcy nagrali szepczące dzieci, aby stworzyć dźwięk leśnych duszków (niebieskich ogników). Chcieli stworzyć coś, co brzmiałoby zarówno uroczo, jak i tajemniczo. Bez dwóch zdań udało im się osiągnąć zamierzony efekt.

#15. Pierwotnie scenariusz zakładał, że Królowa Elinor będzie naprzemiennie zamieniać się w człowieka i niedźwiedzia podczas jej walki z Mor’du.

Merida Waleczna

#16. Kiedy Mor’du umiera, jego dusza staje się ognikiem. Reżyserzy uznali, że powinien się odkupić prowadzących innych ku ich losowi i będąc z dala od zła, które pochłonęło go za życia.

Merida Waleczna

#17. Twórcy zdradzili, że gdyby wyprostować włosy Meridy, to sięgałyby jej niemalże do stóp. W filmie doliczymy się aż 5 zmian uczesania rudych pukli.

#18. W niektórych z początkowych konceptów Merida miała zielone oczy. Zieleń i czerwień to kolory uzupełniające się (przeciwieństwa w kole barw), zatem takim połączeniem uzyskanoby największy kontrast. Uznano jednak, że taka kombinacja jest już zbyt oklepana, więc kolor tęczówki został zmieniony na niebieski.

#19. Merida to symbol feminizmu. Nie tylko sama sprząta po swoim koniu, ale ogólnie bierze sprawy w swoje ręce, bierze odpowiedzialność za swoje czyny i nie czeka, aż ktoś za nią ogarnie jej bałagan, a do tego jeszcze strzela z łuku i jest szczęśliwą singielką. To ostatnie prowadzi nas do kolejnego faktu, którym jest to, że…

#20. … jej historia, jako pierwszej Księżniczki, nie zawiera wątku romantycznego. Fabuła filmu skupia się na relacji dziewczyny z jej matką.

Merida Waleczna

#21. Tytuł roboczy filmu był bardziej dosłowny. Brzmiał on The Bear and the Bow, czyli Niedźwiedź i łuk.

#22. W logo ukryte są Merida i Elinor. Przyjrzyjcie się literom B i E.

Merida Waleczna logo

#23. Podczas filmu Merida ma aż 22 różne kostiumy, wliczając w to suknie, pelerynę, czepek, kołczan i naszyjniki. To rekord!

Merida Waleczna

Pst. Wiedzieliście już Meridę i inne Księżniczki Disneya w luksusowych ciuchach? Jeśli nie, to zajrzyjcie tutaj.

#24. Reżyserka Brenda Chapman została zastąpiona na 18 miesięcy przed premierą filmu. Chociaż to Chapman wymyśliła początkową fabułę i postaci, usunięto ją z projektu przez „różnice twórcze” pod koniec 2010 roku. „Zabranie mojej historii i oddanie jej komuś innemu, i to mężczyźnie, było naprawdę przygnębiające na wielu poziomach” – wyznała reżyserka.

#25. Postać Meridy została zainspirowana córką Brendy Chapman. Chapman wyznała, że latorośl „była sporym wyzwaniem dla mojego autorytetu, odkąd skończyła pięć lat. Kocham to, że jest taka silna, ale to z pewnością nie ułatwia mi roboty! Jest moją Meridą… i uwielbiam ją”.

My również uwielbiamy Meridę i mamy nadzieję, że udało nam się Was czymś zaskoczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial