Wiedza tajemna

„Shrek”. 25 faktów o pierwszym filmie gburowatego ogra. Czyją karykaturą jest Lord Farquaad?

„Mam smoka i nie zawaham się go użyć!”

Shrek to jeden z pierwszym filmów wytwórni DreamWorks. Powstała w 2001 roku animacja swoim humorem i przesłaniem podbiła serca widzów na całym świecie, niezależnie od ich wieku.

Zanim przejdziemy do konkretów, polecam włączyć sobie poniższy klip. Dobry humor gwarantowany!

25 rzeczy o Shreku, o których nie mieliście pojęcia:

#1. Shrek jest oparty o książkę dla dzieci. Shrek! z 1990 roku to humorystyczna opowieść o paskudnym ogrze autorstwa pisarza i ilustratora Williama Steiga. Książka zawiera podobne historie, jak te obecne w filmie, a prawa do jej adaptacji nabył w 1991 roku Steven Spielberg. Cztery lata później DreamWorks kupił prawa od Spielberga. Jak do tego doszło?

Shrek!

#2. Otóż pomysł na film wyszedł od dzieci producenta. Jasne, wcześniej powstała wspomniana wyżej książka, ale skąd dorosły facet miałby o niej wiedzieć? Oczywiście od swoich pociech. John H. Williams wyjaśnił, że „Każdy projekt zaczyna się od pitchu, a ten pitch pochodzi od mojego, wówczas, przedszkolaka i jej młodszego brata. Podczas naszego drugiego czytania Shreka! córka zaczęła cytować długie fragmenty książki, udając, że może je przeczytać. Nawet jako dorosły uważałem, że Shrek był oburzający, lekceważący, obrazoburczy, obrzydliwy i był świetną zabawą. Był wspaniałą postacią filmową, która potrzebowała filmu”. Williams postanowił zatem nakręcić film z ogrem w roli głównej. Szczęście dopisało – wpadł na ten pomysł akurat wtedy, gdy DreamWorks się otwierało i poszukiwało nowych, genialnych pomysłów na długie metraże. Szef studia, Jeffrey Katzenberg, również uległ urokowi Shreka, więc czym prędzej rozpoczął produkcję.

#3. Shrek to pierwsza animacja, która zdobyła Oscara. Pełnometrażowe filmy animowane były ignorowane przez Akademię Filmową, aż do stworzenia ich własnej kategorii w 2002 roku. Shrek pokonał filmy Jimmy Neutron: Mały geniusz oraz Potwory i spółka.

Shrek

#4. Mogłoby się wydawać, że imię ogra to po prostu przypadkowe niemile brzmiące słowo, jednak Shrek znaczy potwór w jidisz. Niemieckie słowo schrecklich to po polsku straszny i okropny.

#5. Pewnie zauważyliście, że Osioł nie wygląda do końca, jak normalny przedstawiciel swojego gatunku. Jest mniejszy niż przeciętny osioł, a jego nóżki są krótsze. To dlatego, że nieustannie paplający bohater został oparty o miniaturowego osiołka o imieniu Perry. Gdy zespół animatorów pracował nad projektami postaci, odwiedził dwa mieszkające razem osiołki (Perry’ego i Ninera), żeby naszkicować je i nakręcić filmiki, które pomogłyby im w stworzeniu bohatera. Według Inge Harding-Barlow, jednej z osób opiekujących się osiołkami, „Niner nie miał dobrego kontaktu z jednym z artystów. Wciąż próbował zjeść jego bardzo drogie buty. Zatem Perry dostał rolę, głównie dlatego, że umiał się zachować, a Niner nie.” Inny opiekun zwierzaków, Don Anderson, dodał, że „Oglądając film naprawdę można powiedzieć, że to on. Skrócili mu trochę nogi i zmieszali jego pyszczek z twarzą Eddiego Murphy’ego, ale to nadal Perry.”

Osiołek Perry w 2015 roku
Osioł ze Shreka

#6. Shrek miał mówić głosem Chrisa Farleya. Legendarny komik nagrał 90% kwestii przed swoją tragiczną śmiercią. Wybitnego aktora zastąpił Mike Myers.

Chris Farley

#7. W oryginalnej wersji językowej Shrek mówi ze szkockim akcentem. Pewnie niejedna osoba pomyślała, że to dlatego, że idealnie pasuje on do wyglądu i charakteru bohatera, jednak wybór nie był tym podparty. Historia stojąca za tą decyzją jest naprawdę urocza i chwyta za serce. Mike Myers, czyli angielski głos Shreka, nagrał wszystkie swoje kwestie z kanadyjskim akcentem, jednak w połączeniu z animacją nie grało to najlepiej. Aktor zaczął zatem próbować przeróżnych akcentów, jednak efekt nadal nie był zadowalający. Wszyscy już mieli dosyć pracy nad kolejnymi głosami i łączenia ich wszystkich z animacją, zatem chcieli po prostu dać za wygraną. Jednak Myers nie odpuszczał – zaoferował nawet własne pieniądze, żeby zapłacić za nowe nagrania. Aktor postanowił spróbować szkockiego akcentu, ponieważ był to akcent, którego używała jego mama, kiedy czytała mu bajki na dobranoc, gdy był dzieckiem. To jest taaaakie słodkie! I wyszło wspaniale.


#8. Co ciekawe, Mike Myers, gdy pierwszy raz usłyszał tytuł, powiedział, że to najgorsza nazwa, jaką w życiu słyszał.

#9. Pamiętacie, jak Fionie się uroczo odbiło? Scena ta została dodana do filmu przez grającą księżniczkę Cameron Diaz, której odbiło się głośno po wypiciu Coca-Coli.

Shrek

#10. Nicolas Cage odrzucił rolę Shreka. Aktor przyznał, że nie chciał, by kojarzono go z brzydkim ogrem. Po czasie jednak przyznał, że był to największy błąd, jaki popełnił w swojej karierze. Kiedy Cage’owi zaproponowano rolę Gruga w Krudach (2013), ani chwili się nie wahał.

Nicolas Cage

#11. Pierwotnie planowano, żeby Shrek był rycerzem ratującym Osła od Złej Wiedźmy. Jak wiemy historia powędrowała w inną stronę, jednak trzeba przyznać, że taki film mógłby być interesujący!

Shrek

#12. Opierające się o tradycyjne opowieści o ograch początkowe projekty Shreka przedstawiały go jako pokrytego łuskami i brodawkami oraz z zepsutymi zębami. Na szczęście finalny Shrek, mimo swojej ogrzej natury, wygląda przyjaźnie!

DreamWorks

#13. Animatorzy zażywali kąpieli błotnych, by nauczyć się je animować. To się nazywa poświęcenie dla sztuki!

Shrek

#14. Sceny przedstawiające smutną przeszłość Shreka zostały wycięte. Ogr wspomniał mimochodem, że miał ciężkie życie, ale do końca nie wiemy, jak ono wyglądało. Wczesne koncepty ukazywały małego Shreka składującego surowe mięso w swoim pokoju i śpiącego w kuble na śmieci. Ał.

#15. W początkowym scenariuszu Fiona miała znacznie więcej czasu ekranowego. Historia księżniczki przedstawiała i wyjaśniała dlaczego dziewczyna została zamknięta w wieży, jej ucieczkę z wieży, śmierć jej rodziców i jej ucieczkę z wieży przed spotkaniem czarownicy. Niestety, twórcy musieli pominąć te wątki, żeby mieć czas na stworzenie relacji między Shrekiem i Osłem.

Shrek

#16. Czy Lord Farquaad założył własną religię, w której to jego się czci? Jak przyjrzycie się wnętrzu katedry, to zrozumiecie, o co chodzi…

Shrek

#17. Jaka była najgorsza rzecz, jaką zrobił Lord Farquaad? Pamiętacie na pewno misiową rodzinę, która została schwytana na polecenie podłego władcy. W kolejnych scenach widzieliśmy, że będące już na wolności misie siedzą przy ognisku, jednak obecni są tylko tata miś i dziecko miś, a misiowej mamy nigdzie nie ma. Jeśli zwrócicie uwagę na podłogę w zamku Lorda, zauważycie, że leży na niej skóra brakującego niedźwiadka. Obrzydliwiec zabił mamę miś.

Shrek

#18. Możliwe, że wygląd Shreka został oparty o prawdziwą osobę. Niezwykła budowa bohatera przypomina wrestlera lat 40., Maurice’a Tilleta. Sportowiec znany jako „the French Angel” cierpiał na akromegalię, chorobę spowodowaną nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu, która spowodowała wzrost kości dłoni, stóp i twarzy. Chociaż producenci i animatorzy nigdy nie potwierdzili, ani nie zaprzeczyli, że Tillet był inspiracją (prawdopodobnie z powodów prawnych), podobieństwo Shreka do wrestlera jest uderzające.

Maurice Tillet

#19. Zauważyliście, że Piotruś Pan próbował sprzedać Dzwoneczka? Tak, ten chłopiec z klatką w dłoniach, to nie zwykły obywatel, tylko Piotruś! Moment, w którym Osioł zaczyna latać, a chłopiec krzyczy „On lata!” to jasne nawiązanie do bajki Disneya. Mamy zatem pewność, że Piotruś to łajza.

Shrek

#20. Krążą plotki, że Lord Farquaad to karykatura Michaela Eisnera, który był prezesem i dyrektorem naczelnym The Walt Disney Company. Skąd nagle człowiek Disneya w tej historii? Wszystko zaczęło się lata wcześniej, gdy Jeffrey Katzenberg pracował w Disneyu i cóż… powiedzmy, że nie był fanem Eisnera. Podobno czarny charakter odzwierciedla złe cechy disnejowskiego dyrektora. Biorąc pod uwagę, że Farquaad był maniakalnym dyktatorem z poważnym kompleksem Napoleona i pragnieniem wyciśnięcia całej radości z bajek poprzez brutalne wyeliminowanie wszystkich ich postaci, nietrudno sobie wyobrazić, jak Katzenberg postrzegał Eisnera…

Shrek

#21. Pomyłki techniczne to materiał na horror. Zobaczcie, jakie rzeczy wychodziły animatorom na wstępnym etapie prac…

#22. Twórcy uważają, że Shrek uratował DreamWorks. W jednym z wywiadów współzałożyciel studia, Jeffrey Katzenberg, powiedział o serii filmów z ogrem w roli głównej, że „Zdefiniowały nas jako firmę pod względem tego, czym jest, może być i powinien być film animowany od DreamWorks, więc naprawdę pomogły nam się odnaleźć. Pierwszy Shrek uratował firmę finansowo. To dzięki niemu nadal tu jesteśmy. To było wielkie błogosławieństwo.”

Shrek

#23. Do tej pory powstały Shrek 2 (2004), Shrek Trzeci (2007) oraz Shrek Forever (2010). Warto wspomnieć też o krótkich metrażach, czyli Pada Shrek (2007) i Shrek ma wielkie oczy (2010) oraz o spin-offie, czyli filmie przedstawiającym losy innego bohatera ze świata Shreka – Kot w butach (2011).

Kot w butach

#24. Animatorzy DreamWorks przestrzegają „Prawa Shreka” (Shrek’s Law). Termin powstał w oparciu o zasadę gburowatego ogra dotyczącą jego bagna. Dla animatorów „Prawo” oznacza, że „godziny renderowania CPU potrzebne do stworzenia produkcji będącej sequelem kinowym podwoją się w porównaniu do czasu potrzebnego na poprzedni film”. W związku z tym twórcy biorą poprawkę na długi czas oczekiwania na rendery, bo inaczej znacznie spóźniliby się z premierą. Na wyrenderowanie pierwszego Shreka potrzeba było 5 milionów godzin CPU, drugiego ponad 10 milionów, trzeciego ponad 20 milionów, a Shreka Forever, który powstał przy użyciu technologii 3D, ponad 50 milionów.

#25. DreamWorks potwierdziło produkcję piątego filmu o przygodach ogrzej rodzinki. Nowy obraz będzie pierwszym Shrekiem, który powstanie pod szyldem Universal, które kupiło DreamWorks w 2016 roku. Eddie Murphy, czyli angielskojęzyczny Osioł, potwierdził, że scenariusz już został ukończony i pojawiają się w nim zupełnie nowe wątki. Nie możemy się doczekać!

Eddie Murphy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial