Newsy Shorty

„Pożar” Davida Lyncha trafił na YouTube. Animacja z muzyką polskiego kompozytora

Do sieci trafiła długo wyczekiwana animacja geniusza filmowego.

David Lynch to niezaprzeczalna legenda i wizjoner kinematografii, która stoi za takimi kultowymi tytułami, jak Miasteczko Twin Peaks, Mulholland Drive, Człowiek słoń, Blue Velvet czy Dzikość serca.

Powstały w 2015 roku eksperymentalny krótkometrażowy film animowany Fire (Pożar) został napisany i wyreżyserowany przez Lyncha, który właśnie udostępnił go na swoim kanale na YouTube, czyli David Lynch Theater.

Lynch

Muzykę do animacji skomponował polsko-amerykański muzyk Marek Żebrowski, który wcześniej współpracował z Lynchem przy albumie muzycznym Polish Night Music, który został wydany w 2007 roku. Artyści spotkali się rok wcześniej, kiedy Lynch zatrudnił kompozytora jako tłumacza języka polskiego podczas kręcenia filmu Inland Empire w Łodzi.

Lynch pierwszy raz wspomniał o animowanym projekcie w 2015 roku, jako o współpracy pomiędzy nim a Żebrowskim. „Cały sens naszego eksperymentu polegał na tym, że nie mówiłem nic o moich intencjach, a Marek interpretował obrazy na swój własny sposób. Jest to zatem bardzo udany eksperyment, a muzykę napisaną przez Marka dla Kwartetu Smyczkowego Pendereckiego po prostu uwielbiam.”

Pożar

„Pomyślałem, że to bardzo melancholijny film w pewnym sensie, a także bardzo poetycki” – dodał wówczas Żebrowski. „Nie starając się być zbyt dosłownym, starałem się zilustrować działania Davida. Na przykład jest coś, co wygląda jak gradobicie i użyłem dużo pizzicato, ale użyłem również rosnącej linii melodycznej, aby dodać do niej element liryczny.”

Pożar był wyświetlany w przeszłości, jednak stał się dostępny dla szerszej publiczności dopiero wczoraj.

Interpretacje czarno-białej animacji Lynch pozostawia odbiorcom swojej sztuki, jednak obrazy sugerują apokaliptyczny scenariusz, w którym widzimy materię spadającą z nieba, szalejące ognie i diabelskie stwory tańczące po pokrytej bliznami Ziemi.

Pożar został animowany przez Noriko Miyakawę na podstawie szkiców Lyncha. Short przypomina pamiętną sekwencję z Epizodu 8 Twin Peaks: The Return. Odcinek ten, uznany przez wielu za jeden z najlepszych odcinków telewizyjnych wszech czasów, wydaje się tworzyć całość z Pożarem. Oba są czarno-białe, przedstawiają podobne do robaków stworzenia przybywające na Ziemię i odznaczają się podobnym niepokojem.

Lynch spędza kwarantannę w domu w Los Angeles, gdzie spędza dużo czasu w swoim warsztacie, budując kinkiety ścienne. Reżyser na początku kwietnia wyznał, że ma nadzieję, że ludzie na całym świecie wyjdą z ich kwarantann „bardziej duchowi” i „znacznie życzliwsi”, dodając, że „będzie to zupełnie inny, ale też bardziej inteligentny świat.”

W ostatnich tygodniach reżyser często korzysta ze swojego youtube’owego konta, publikując na nim krótkie klipy, w których przedstawia prognozę pogody dla Los Angeles.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial