Wiedza tajemna

„Skok przez płot”. Dlaczego twórców wyrzucono z supermarketu i inne ciekawostki

No to hop!

Skok przez płot to powstała w 2006 roku w całości komputerowa animacja od DreamWorks wyreżyserowana przez Tima Johnsona (Mrówka Z, 1998, Sindbad: Legenda siedmiu mórz, 2003) i Karey’a Kirkpatricka (Mała stopa, 2018, scenariusz do Uciekających kurczaków, 2000).

Fabuła Skoku dotyczy zwierząt, które po przebudzeniu się z zimowego snu odkrywają, że w środku ich lasu wybudowano ogrodzone płotem osiedle domków. RJ, czyli nowo przybyły szop- złodziejaszek, zachęca mieszkańców lasu do spenetrowania ludzkich siedzib.

Skok przez płot

15 ciekawych rzeczy o Skoku przez płot:

#1. Film powstał w oparciu o komiks Michael Fry’a i T. Lewisa pod tym samym tytułem (Over the Hedge). Komiks będący satyrą codzienności na amerykańskich przedmieściach przedstawiał historię poznania żółwia Verne’a i szopa pracza RJ, którzy muszą pogodzić się z tym, że zamieszkiwany przez nich las zostaje przejęty przez ludzkie przedmieścia. Bohaterowie próbują przetrwać jakoś rosnący napływ ludności i technologii, który jednocześnie ich wabi. Po jakimś czasie dołącza do nich wiewiórka Hammy.

#2. Skok przez płot to jedyny film DreamWorks Animation, który został zainspirowany komiksem. Co więcej, to jedyny film oparty o komiks w całości stworzony komputerowo, aż do powstania Wielkiej Szóstki (2014).

#3. Stworzenie filmu zajęło załodze liczącej 237 osób ponad trzy lata.

Skok przez płot

#4. Pierwotnie film miał się zaczynać od RJ wkradającego się do jaskini niedźwiedzia Vincenta, żeby ukraść mu jedzenie. Twórcy w porę zdali sobie sprawę, że zaczynają od momentu mocno trzymającego w napięciu, a ponadto RJ potrzebowałby powodu, żeby ryzykować życie sięgając po niedźwiedzie jedzenie. W niemalże ostatniej chwili powstał pomysł maszyny z przekąskami.

#5. Zespół artystyczny poszedł na kręgielnię, żeby naszkicować projekt idealnego automatu z przekąskami, ale to nie wszystko! Artyści chodzili po różnych supermarketach, aby naszkicować paczki chipsów i przeróżne butelki. W końcu zostali wyrzuceni z jednego z nich (Safeway), ponieważ manager nie czuł się komfortowo, gdy siedzieli tam przez dłuższy czas.

#6. Piosenka przewodnia, czyli Family of Me, miała mieć inny tekst. Ben Folds wyznał, że tekst miał brzmieć „Ooh, I’m an asshole”, czyli „Ooh, jestem dupkiem”, ale rzecz jasna coś takiego nie mogło przejść. „Reżyserzy i producenci nieźle się uśmiali, ale śmiech ucichł, gdy zacząłem im tłumaczyć, dlaczego można powiedzieć słowo dupek przy dzieciach.” – skomentował Folds. Niestety, tłumaczenia nie były najwyraźniej wystarczające, bo dostała nam się grzeczna wersja:

#7. „Leśna strona” płotu została oparta o żywopłot znajdujący się przed siedzibą DreamWorks, a jego zewnętrzna strona o winorośla rosnące w parkingu garażowym.

#8. David Morehead stworzył materiał referencyjny. Animator umieścił kamerę na grzbiecie psa swojego przyjaciela i pozwolił zwierzakowi chodzić sobie luzem. Nagranie dało twórcom większe pojecie o skali, zwierzęcej perspektywie i ich ruchach.

#9. Pamiętacie, jak około 60 minuty filmu Tiger krzyczy „STELLA”? To nawiązanie do słynnej sceny ze sztuki Tramwaj zwany pożądaniem autorstwa genialnego dramaturga Tennessee Williamsa.

#10. Skok przez płot to aktorski debiut Avril Lavigne. Piosenkarka miała 22 lata, kiedy użyczyła swojego głosu Heather. W polskiej wersji językowej oposa zagrała Joanna Jabłczyńska.

Źródło: materiały promocyjne

#11. Jest to jeden z trzech w pełni komputerowych filmów powstałych w 2006 roku, którego jednym z głównych bohaterów jest wiewiórka. Pozostałe animacje to Dżungla (Walt Disney Pictures) i Sezon na misia (Sony Pictures Animation).

#12. Jim Carrey odrzucił rolę RJ, która finalnie powędrowała do Bruce’a Willisa. Inną ofertą, którą wzgardził Carrey, była Rodzinka Robinsonów (2007). Disneya. Chyba nie ma nad czym rozpaczać – Willis świetnie pasuje do roli przebiegłego szopa!


#13. Zobaczcie grafiki koncepcyjne z bohaterami:

#14. Możecie nauczyć się rysować Hammy’ego dokładnie tak, jak jego twórcy! Zobaczcie klip, w którym animator nadzorujący David Burgess tłumaczy i pokazuje, jak tego dokonać:

#15. Podczas napisów końcowych można zobaczyć oryginalne komiksy. Na przykład Penny i Lou czytają komiks trojaczkom.

Skok przez płot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial