Wiedza tajemna

Animowane shorty ze statuetką Oscara – TOP 20. Każdy fan animacji powinien je znać

Pierwszym w historii nagrodzonym przez Akademię animowanym filmem krótkometrażowym były Kwiaty i drzewa Walta Disneya w 1932 roku.

Karygodnym jest, że na nagradzanie pełnometrażowych animacji musieliśmy czekać tyle dekad. Pierwszego Oscara w tej kategorii zdobył bowiem dopiero Shrek w 2002 roku.

No cóż, przyjrzyjmy się docenionym wcześniej shortom (w jakimś sensie dobre i to).

Wybrałam dla Was 20 moim zdaniem interesujących tytułów. Kolejność nie jest ważna. Wszystkie pozycje na tej liście godne są uwagi.

#1 Ryan (2004)

Życia utalentowanego kanadyjskiego animatora, Ryana Larkina, który tworzył w latach 60. i 70. XX wieku. Nigdy jednak nie uległ komercji, przez co w rozumieniu wielu, zmarnował swoją szansę na sukces. Borykał się także z bezdomnością i alkoholizmem.

Reżyser Chris Landreth używa w filmie animacji poklatkowej, ale i komputerowej. Ciekawym zabiegiem jest ożywienie archiwalnych zdjęć Larkina Pojawiają się nawiązania do twórczości belgijskiego malarza René Magritte. Taka zabawa formą często wzbudza mój zachwyt!

#2 Crac! (1981)

Historia przemian tradycji w kanadyjskim Quebecu. Co najciekawsze, opisana z perspektywy bujanego fotela. Jak widzi on industrializację Montrealu? Przekonajcie się sami.

#3 Geri’s Game (1997)

Pierwszy krótkometrażowy film animowany Pixara od czasu Knick Knack (1989). Kolejny obraz wytwórni po jej niesamowitym triumfie, jakim był film Toy Story (1995).

https://youtube.com/watch?v=9IYRC7g2ICg

Obejrzyjcie Knick Knack (co prawda nie był nominowany do Oscara, ale był ważnym dziełem legendarnego studia). Reżyserem obrazu jest obecny szef Skydance Animation, John Lasseter. W 2019 po skandalu związanym z oskarżeniami o nadużycia seksualne twórca opuścił Walt Disney Animation Studio i Pixara i związał się właśnie ze Skydance Animation.

https://youtube.com/watch?v=9uhM_SUhdaw

#4 The ChubbChubbs! (2002)

Pierwszym filmem Sony Animation ze statuetką Oscara jest właśnie short z 2002 roku. Za długometrażowy obraz nagrodę otrzymał dopiero Spider Man Uniwersum z 2019 roku. Z uwagi chociażby na ten fakt, warto obejrzeć tytuł. Opowiada on o nieporadnym sprzątaczu w popularnej w kosmosie knajpie Ale-E-Inn, miłośniku karaoke z marzeniami o wielkiej sławie.

#5 Der Fuehrer’s Face (1942)

Kaczor Donald w świecie Adolfa Hitlera. Film miał anty-wojenne przesłanie i jawnie krytykował nazizm. Nic dziwnego, że zgarnął statuetkę.

#6 Bunny (1998)

Owdowiała króliczyca piecze ciasto w czym przeszkadza jej upierdliwa mucha. Obraz od Blue Sky Animation, czyli studia odpowiedzialnego m.in. za Epokę Lodowcową i Rio. Inspirowany ilustracjami Lansing Campbella do serii opowiadań dla dzieci Uncle Wiggily Howarda R. Garisa.

Ilustracje Campbella

#7 Three Little Pigs (1932-33)

Klasyk od Walt Disneya.

#8 Gerald McBoing-Boing (1950)

Ekranizacja książki Dr. Seussa pod tym samym tytułem. Tytuł jest pierwszą docenioną przez Akademię propozycją od United Productions of America (UPI), czyli firmy założonej przez byłych pracowników Walta Disneya po ich niesławnym strajku z 1941 roku. Główny bohater wypowiada się za pomocą efektów dźwiękowych zamiast słów.

#9 The Cat Concerto (1946)

29. krótkometrażówka z Tomem i Jerrym zyskała uznanie krytyków i animatorów. Poza prestiżową stutateutką złotego krzyżowca, w 1994 roku umiejscowiono ją także w rankingu 50 Największych Kreskówek (50 Greatest Cartoons) wszech czasów, stworzonym przez animatorów.

#10 Munro

Animacja Gene Deitcha to pierwszy nagrodzony obraz w kategorii krótki film animowany, który powstał poza USA. Studio artysty mieściło się w czeskiej Pradze.

#11 Harvie Krumpet (2003)

Historia człowieka z zespołem Touretta, który mimo trudności ze zdrowiem, stara się chwytać każdy dzień. Film jest dziełem Australijczyka, Adama Elliota (Mary i Max).

#12 Peter and the Wolf (2007)

Ten brytyjsko-polski film animowany wykonany został techniką lalkową.

Piotruś i Wilk

#13 The Old Mill (1937)

Film wydany przez Walta Disneya w tym samym roku, w którym ukazała się kultowa Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. W filmie usłyszeć można utwór z operetki The Gypsy Baron Jonathan Straussa One Day When We Were Young. Obraz został wpisany do National Film Registry.

#14 Tweetie Pie (1947)

Tytuł przełamał ciąg zwycięstw Toma i Jerry’ego. Duet wygrywał kolejno cztery lata z rzędu w kategorii najlepsza krótkometrażowa animacja.

#15 A Christmas Carol (1972)

Adaptacja powieści Charlesa Dickensa o tym samym tytule. Film wyemitowany został w latach 70. XX wieku na antenie amerykańskiej stacji ABC. Animacja wyróżnia się nietypowym stylem inspirowanym grawerowanymi XIX-wiecznymi rysunkami Johna Leecha oraz ilustracjami Milo Wintera, które pojawiły się książce w latach 30. XX wieku. Dla mnie bomba!

Po lewej ilustracja Leecha, po prawej Wintera

#16 Closed Mondays (1974)

Trójwymiarowe gliniane postaci w świecie sztuki! Za dzieło odpowiadają Bob Gardiner oraz Will Vinton.

#17 Bao (2018)

Kobieta traktuje chiński pierożek jak swojego potomka. Film wyświetlany był przed seansem Iniemamocnych 2 (2018).

https://youtube.com/watch?v=cB_2qU4GLCw

#18 Paperman (2012)

Miłosna historia opowiedziana za pomocą animacji poklatkowej połączonej z komputerową. Laureatka nie tylko Oscara, ale i Annie Award. Wiedzieliście, że kiedy producentka filmu, Christina Reed, odbierała złotego krzyżowca, wydarzyło się coś niefajnego? W ramach podziękowania zaczęła rzucać ona w widownię papierowymi samolocikami Ochrona nie wyłapała nawiązania do filmu i usunęła kobietę ze sceny. Na szczęście wszystko zostało wyjaśnione i Reed mogła powrócić na miejsce. Uf.

#19 The Old Man and the Sea (1999)

Adaptacja powieści Ernesta Hemingwaya w reżyserii Aleksandra Pietrowa (Rusałka).

#20 The Wrong Trousers (1993)

Drugi film ze świata Wallace i Gromita. Pierwszym był Wallace i Gromit z 1989 roku. Dla fanów serii pozycja obowiązkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial